Solowate, sole właściwe

Solowate, sole właściwe (Soleidae) to rodzina ryb płastugokształtnych, do której zaliczamy więcej niż 120 gatunków, sklasyfikowanych w 26 rodzajach.

Ciało ma owalny kształt, jest mocno spłaszczone grzbietowo-brzusznie. Jest niesymetryczne, oczy znajdują się po jednej, wierzchniej (prawej) stronie ciała. Ubarwienie zwykle marmurkowe, piaskowe, brązowawe, spód jasny. Płetwy piersiowe i brzuszne zwykle są bardzo małe, charakteryzuje je też brak symetrii.

Występowanie i środowisko

Sole właściwe zamieszkują wody tropikalne i umiarkowane Afryki, Australii, Azji oraz Europy, na ogół płytkie, chociaż są gatunki żyjące na głębokości nawet 1350 m. Tylko kilka gatunków żyje w wodach słodkich, pozostałe to gatunki morskie, żyjące ewentualnie w wodach słonawych.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzą przydenny tryb życia.

Morfologia i anatomia

To dość mocno wyspecjalizowane płastugi. Symetria dwuboczna ciała nie jest zachowana. Paszcza jest mała, skręcona, wyposażona w niewielkie zęby, szczęka dolna jest krótsza od górnej. Oczy są małe.

Rozmnażanie

Zapłodnienie jest zewnętrzne. Samice uwalniają do wody ikrę, a samce plemniki.

Pożywienie

Ryby te żywią się bezkręgowcami, a także innymi rybami.

Ochrona i zagrożenia

Ryby te nie są zagrożone wymarciem. Wiele gatunków ma znaczenie gospodarcze.

Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny. Kliknij nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Inne gatunki





Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

© medianauka.pl, 2016-07-08, RODZ-453



©® Media Nauka 2008-2023 r.