Strzelczykowate
Strzelczykowate, strzelczyki (Toxotidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu okoniokształtnych, do której zaliczamy 6 gatunków w jednym rodzaju.
Wygląd
Ryby te mają silnie bocznie spłaszczone, wysokie ciało. Koniec pyska jest zaostrzony, a otwór gębowy w położeniu górnym. Oczy są duże. W przedniej części płetwy grzbietowej i odbytowej występują kolce. Ubarwienie najczęściej srebrne z ciemnymi smugami.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Toxotes jaculatrix
Strzelczyk indyjski, strzelczyk pospolity, pryskacz (Toxotes jaculatrix) to gatunek ryby z rodziny strzelczykowatych. Ma wysokie i spłaszczone bocznie ciało. Ubarwienie srebrzyste z poprzecznymi, ciemnymi smugami.
Zdjęcia - galeria
Galeria ta zawiera zdjęcia gatunków opisywanych w tym artykule. Więcej zdjęć można zwykle znaleźć w artykułach, opisujących poszczególne rodzaje i gatunki.

Inne gatunki
- Toxotes blythii
- strzelczyk wielkołuski (Toxotes chatareus)
- strzelczyk prymitywny (Toxotes lorentzi)
- strzelczyk drobnołuski (Toxotes microlepis)
- strzelczyk zachodni (Toxotes oligolepis)
Występowanie i środowisko
To morskie ryby, które przez określony czas występują w wodach słodkich. Występują w Azji Południowej i Australii.
Tryb życia i zachowanie
Ryby te mają zwyczaj strzelać kroplami wody w owady siedzące na liściach, gałęziach nad powierzchnią wody, strącając je tym samym.
Morfologia i anatomia
Długość ciała wynosi 15-45 cm.
Pożywienie
Zjadają bezkręgowce, głównie owady, także małe ryby, kilka gatunków zjada pokarm roślinny.
Ciekawostki
Strzał w owada siedzącego na liściu nad wodą może być wykonany precyzyjnie z odległości nawet 1 metra.
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
- John Dawes - Ryby, fakty o zwierzętach świata, ISBN 978-83-7073-585-2, Multico Oficyna Wydawnicza 2005
- red. Dr John R. Paxton, Dr William N. Eschmeyer - Encyklopedia Zwierząt - Ryby, ISBN 83-85152-50-4, Elipsa 1994
Czy ryby śpią?

Ryby nie zamykają oczu. Czy zatem zapadają w sen? Jak ryby śpią? Kiedy i skąd wiadomo, że zapadły w sen?
Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?
© medianauka.pl, 2019-07-07, RODZ-1135