Strzępiele

Strzępiele, strzępielowate (Serranidae) to duża rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu okoniokształtnych. Jest to też bardzo zróżnicowana rodzina ryb. Nie ma jednoznacznych i wyróżniających cech związanych z tą rodziną ryb. Do strzępielowatych zaliczamy 400 gatunków zgromadzonych w 67 rodzajach. W Polsce strzępiele nie występują.

Wyróżniamy pośród strzępieli pięć podrodzin: Niphoninae (1 gatunek), Epinephelinae (tu są zgromadzone największe gatunki), Grammistinae (należą do tej podrodziny ryby mydlane), Serraninae (to małe ryby) oraz Anthinae (niegdyś uważana za osobną rodzinę, należą tu jedne z najbardziej kolorowych ryb świata).

Wygląd

Większość gatunków ma masywne ciało, spłaszczone bocznie. Na wieczku skrzela znajdują się 2-3 kolce. Kość przedwieczkowa ma kolczastą lub karbowaną krawędź. Otwór gębowy jest na ogół duży, zwykle wyposażony w zęby. Charakterystyczne dla większości gatunków są zęby przypominające kły w dolnej szczęce. Ciało pokrywają niewielkie łuski. Większość gatunków ma jedną płetwę grzbietową. Ryby te mają barwę pstrą, niektóre gatunki mają zdolność do zmiany barwy.

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.


Papużak pomarańczowyPapużak pomarańczowy

Pseudanthias squamipinnis

Papużak pomarańczowy (Pseudanthias squamipinnis) to gatunek ryby należącej do rodziny strzępieli, podrodziny Anthinae. Ryba ta ma ciało pomarańczowe, bocznie spłaszczone, dość smukłe. Występuje jedna płetwa grzbietowa.

Występowanie i środowisko

Najwięcej gatunków żyje na rafie koralowej w tropikach.

Tryb życia i zachowanie

Wielkie gatunki żyją nawet 50 lat.

Morfologia i anatomia

Mierzą od 3,5 cm do 2,5 m długości ciała.

Rozmnażanie

Prawie wszystkie młode strzępiele to samice. Dopiero z wiekiem niektóre stają się samcami. Tarło odbywa się w parach lub w stadach.

Pożywienie

To ryby mięsożerne i polują na inne ryby oraz skorupiaki. Małe gatunki żywią się planktonem. Strzępiel poluje z zasadzki.

Ochrona i zagrożenia

Większe gatunki w tropikach mają duże znaczenie w rybołówstwie. Ryby te stanowią łatwy cel dla harpunników. To jedne z pierwszych ryb, których liczebność spadła na skutek zbyt intensywnych połowów.

Ciekawostki

Prawie wszystkie młode strzępiele to samice. Dopiero z wiekiem niektóre stają się samcami.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2016-09-01, RODZ-430Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2018 r.