PL

Sumik karłowaty, amerykański sumik karłowaty

Sumik karłowaty, amerykański sumik karłowaty (Ictalurus nebulosus) to gatunek ryby z rodziny sumikowatych. Ryba ta ma wydłużone ciało, nagie, z dużą, spłaszczoną grzbietowo-brzusznie głową z dużym pyskiem, z okolic którego wychodzą 4 pary wąsów. Sumiki są koloru żółtawego lub brunatnego, czasem czarne lub plamiste.


Sumik karłowaty, amerykański sumik karłowaty (Ameiurus nebulosus )
© Fyle - Fotolia.com

Występowanie i środowisko

Ryba ta naturalnie występuje w Ameryce Północnej. Do Europy została sprowadzona w 1885 roku. Z hodowli przedostała się do otwartych wód (także w Polsce). Sumik żyje w zbiornikach wody stojącej i w rzekach.

Tryb życia i zachowanie

Brak danych.

Morfologia i anatomia

Dorasta do 55 cm długości ciała, w Europie do 30 cm i 500 g ciężaru.

Pożywienie

Poluje na faunę denną. Ponadto żywi się roślinnością wodną i ikrą innych ryb.

Rozmnażanie

Tarło odbywa w czerwcu. Samica buduje gniazdo. Do gniazda usytuowanego pośród wodorostów i kamieni składa do 3,5 tysiąca ziaren ikry. Jaj, a także larw, pilnuje samiec.

LC

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce sumik karłowaty nie jest objęty wymiarem i okresem ochronnym. Gatunkiem tym nie można zarybiać otwartych akwenów. Nie wolno też wypuszczać z powrotem do wody złowionych osobników.

Ciekawostki

Ma bardzo smaczne mięso. W Polsce stanowi rybi chwast z uwagi na małe rozmiary.


Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2016-09-01, GAT-4211

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Sumik karłowaty, amerykański sumik karłowaty
           

Tarło odbywa sumik karłowaty.

Pokaż tylko bieżące wydarzeniaNiektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.