logoSzysznikowate

Szysznikowate (Monocentridae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu beryksokształtnych. Zaliczamy do niej zaledwie trzy gatunki.

Wygląd

Łuski tych ryb przypominają łuski szyszki. Ciało ma żółty kolor. W płetwach brzusznych znajdują się solidne kolce. Twarde kolce znajdują się także w przedniej płetwie grzbietowej. Niektóre gatunki są wyposażone w organy świetlne.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Cleidopus gloriamarisCleidopus gloriamaris

Cleidopus gloriamaris

Cleidopus gloriamaris to gatunek morskiej ryby z rodziny szysznikowatych. Łuski przypominają łuski szyszki, są żółte, czarno obrzeżone. Tworzą pancerz.

Inne gatunki

  • Monocentris japonica
  • Monocentris reedi

Występowanie i środowisko

Ryby te występują w przybrzeżnej strefie mórz, nad szelfami. Maksymalna głębokość to 150 m. Ti ryby Indo-Pacyfiku.

Tryb życia i zachowanie

To ryby o nocnej aktywności.

Pożywienie

Ryby te polują na skorupiaki.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • red. Dr John R. Paxton, Dr William N. Eschmeyer - Encyklopedia Zwierząt - Ryby, ISBN 83-85152-50-4, Elipsa 1994

Najszybsza ryba świata

Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2020-04-17, RODZ-1481

Polecamy w naszym sklepie

kolorowe skarpetki góra lodowa
Kubek wędkarza
Montessori - Zwierzęta
Ekologiczna torba bawełniana - Ryby
Pakiet Zwierzęta Polski - Rośliny Polski
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.