Szysznikowate

Szysznikowate (Monocentridae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu beryksokształtnych. Zaliczamy do niej zaledwie trzy gatunki.

Łuski tych ryb przypominają łuski szyszki. Ciało ma żółty kolor. W płetwach brzusznych znajdują się solidne kolce. Twarde kolce znajdują się także w przedniej płetwie grzbietowej. Niektóre gatunki są wyposażone w organy świetlne.

Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny. Kliknij nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Inne gatunki

Występowanie i środowisko

Ryby te występują w przybrzeżnej strefie mórz, nad szelfami. Maksymalna głębokość to 150 m. Ti ryby Indo-Pacyfiku.

Tryb życia i zachowanie

To ryby o nocnej aktywności.

Pożywienie

Ryby te polują na skorupiaki.
Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN — Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • red. Dr John R. Paxton, Dr William N. Eschmeyer — Encyklopedia Zwierząt - Ryby, ISBN 83-85152-50-4, Elipsa 1994

Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

© medianauka.pl, 2020-04-17, RODZ-1481©® Media Nauka 2008-2023 r.