Szysznikowate
Szysznikowate (Monocentridae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu beryksokształtnych. Zaliczamy do niej zaledwie trzy gatunki.
Wygląd
Łuski tych ryb przypominają łuski szyszki. Ciało ma żółty kolor. W płetwach brzusznych znajdują się solidne kolce. Twarde kolce znajdują się także w przedniej płetwie grzbietowej. Niektóre gatunki są wyposażone w organy świetlne.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Cleidopus gloriamaris
Cleidopus gloriamaris to gatunek morskiej ryby z rodziny szysznikowatych. Łuski przypominają łuski szyszki, są żółte, czarno obrzeżone. Tworzą pancerz.

Monocentris japonica
Szysznik japoński (Monocentris japonica) to gatunek ryby morskiej z rodziny szysznikowatych o żółtym ubarwieniu z czarno obrzeżonymi, dużymi łuskami i ciemnymi plamami na głowie.
Zdjęcia - galeria
Galeria ta zawiera zdjęcia gatunków opisywanych w tym artykule. Więcej zdjęć można zwykle znaleźć w artykułach, opisujących poszczególne rodzaje i gatunki.


Inne gatunki
- Monocentris reedi
Występowanie i środowisko
Ryby te występują w przybrzeżnej strefie mórz, nad szelfami. Maksymalna głębokość to 150 m. Ti ryby Indo-Pacyfiku.
Tryb życia i zachowanie
To ryby o nocnej aktywności.
Pożywienie
Ryby te polują na skorupiaki.
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
- red. Dr John R. Paxton, Dr William N. Eschmeyer - Encyklopedia Zwierząt - Ryby, ISBN 83-85152-50-4, Elipsa 1994
Elektryczne ryby

Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?
© medianauka.pl, 2020-04-17, RODZ-1481