Toko żółtodzioby
Toko żółtodzioby (Tockus flavirostris) to ptak z rodziny dzioborożców. Upierzenie czarno-białe, skrzydła upstrzone białymi plamami. Dziób bardzo duży, żółty z pomarańczowymi plamami, wygięty w łuk. Skóra wokół oczu naga.
Zdjęcia - galeria
Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.

© Vladimir Wrangel - stock.adobe.com
⤢ POWIĘKSZWystępowanie i środowisko
Gatunek ten występuje w Afryce we wschodniej części równikowych obszarów. występuje na trawiastych obszarach, porośniętych drzewami oraz w lasach.
Tryb życia i zachowanie
Brak danych.
Morfologia i anatomia
Długość ciała wynosi 48-58 cm.
Pożywienie
Poluje na owady, drobne kręgowce, żywi się także owocami.
Rozmnażanie
Samiec zamurowuje samicę w dziupli, w której pozostaje jedynie mały otwór, przez który podaje pisklętom i samicy żywność. W zniesieniu 2-4 jaja. Samica po pewnym czasie opuszcza dziuplę, w której samiec znów zamurowuje wejście na pewien czas.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Ciekawostki
Bardzo ciekawy jest związek toko z mangustą. Zwierzęta te współpracują ze sobą. Toko ostrzega z góry o niebezpieczeństwie, zaś mangusty naganiają owady.
Pokrewne gatunki ptaków
Największe gniazda ptaków

Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?
© medianauka.pl, 2021-05-11, GAT-8127
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
- Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek - Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/
- Jacek Twardowski, Kamila Twardowska - Ptaki Świata, 978-83-8059-276-6, SBM 2016