Uistiti białoucha, marmozeta

Uistiti białoucha, marmozeta zwyczajna (Callithrix jacchus) to małpa z rodziny pazurkowców. Cechą charakterystyczną gatunku są białe, ułożone w wachlarz kępki włosów na uszach i białą plamę na czole. Ma gęste futro, niechwytny, puszysty ogon. Na ogonie i całym ciele ma ciemne pręgi.


Uistiti białoucha, marmozeta(Callithrix jacchus)
Zdjęcie zbiorów ZOO w Opolu © medianauka.pl

Występowanie i środowisko

Lasy tropikalne i subtropikalne. Brazylia. Ameryka Południowa.

Tryb życia i zachowanie

Aktywna w ciągu dnia, głównie rankiem i późnym popołudniem. Bardzo ruchliwa, skacze po drzewach. Porusza się na sposób wiewiórek. Wędruje w grupach rodzinnych złożonych z 3-12 osobników o różnej strukturze socjalnej. W nocy śpi na drzewach. Zdobycz zabija ugryzieniem w głowę.

Pożywienie

Różne części roślin, głównie owoce, żywice oraz owady, pająki, małe ptaki, jaja.

Rozmnażanie

Ciąża trwa 148 dni. Samica rodzi zwykle 1, rzadko 2 młode. Karmi je przez 2 miesiące. Samiec bierze udział w transporcie młodych. Młode samice dojrzewają płciowo po 1 roku, samce po 2 latach.

LC

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Pytania

Ile kosztuje małpka marmozeta uistiti białoczuba?

Ceny wahają się w granicach 3000-5500 złotych. Zdarzają się też okazje. Cena zakupu to jednak nie jest jedyny koszt zakupu marmozety. Hodowla uistiti nie jest łatwa. Małpce trzeba zapewnić odpowiednie warunki, w tym dużą przestrzeń do biegania, wspinania się i skakania, dobrą i drogą opiekę weterynaryjną, odpowiedni pokarm. Zakup jest na lata i musi być dobrze przemyślany. Ważne jest też źródło pochodzenia. Upewnij się, że nie wspierasz poprzez zakup zwierzęcia przemytników i kłusowników. Musisz mieć udokumentowane pochodzenie małpki, aby nie popaść w konflikt z prawem. Małpy wymagają stałej uwagi i mogą być agresywne nawet wobec swojego opiekuna. Są też nosicielami groźnych chorób dla człowieka i od człowieka łatwo się zarażają. Marmozeta w domu może się okazać dużym kłopotem. Przemyśl dobrze zakup takiego zwierzęcia.Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2011-10-30, GAT-91
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2018 r.