Pazurkowce
Pazurkowce (Callithricidae) to rodzina małp szerokonosych, która liczy dziś 33 gatunków w 4 rodzajach. W Polsce nie występują pazurkowce.
Wygląd
Są to małe, często najmniejsze małpy. Mają gęste i miękkie futerko, często zdobione w różny sposób, nagą twarz, ogon, który nie ma funkcji chwytnej. Kciuk kończyny przedniej nie jest przeciwstawny, pierwszy palec stopy jest przeciwstawny i wyposażony w paznokieć, pozostałe palce wyposażone w pazury.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Leontopithecus rosalia
Marmozeta lwia, zwana też rozalią lub dużą lwiatką, to jeden z największych przedstawicieli rodziny pazurkowców o pięknym, złotym futrze. Włosy na głowie tworzą piękną grzywę jak u lwa.

Leontopithecus chrysomelas
Marmozeta złotogłowa (Leontopithecus chrysomelas) to gatunek ssaka naczelnego z rodziny pazurkowców. Ubarwienie czarne z rudymi przednimi kończynami. Na głowie charakterystyczna, rudo-złota grzywa.

Saguinus bicolor
Marykina to gatunek małpy z rodziny pazurkowców. Przypomina nieco kota. ciało z przodu jest ciemne, uszy nagie, mocno odstające. Kończyny białawe. Ogon i tylna część tułowia żótawobrązowa, przód biały.

Saguinus oedipus
Tamaryna białoczuba (Saguinus oedipus) to małpa z rodziny pazurkowców z białym czubem na głowie lub stojącą grzywą koloru białego. Gatunek ten jest krytycznie zagrożony wymarciem.

Saguinus imperator
Tamaryna cesarska to ssak z rodziny pazurkowców z pięknymi, długimi, białymi wąsami. Gatunek zagrożony wyginięciem przez niszczenie naturalnych siedlisk oraz odławianie w celach handlowych.

Saguinus labiatus
Tamaryna czerwonobrzucha to małpka z rodziny pazurkowców o gęstym futerku w kolorze czarnym z czerwoną spodnią częścią ciała, białą plamą na grzbiecie. Małpy te wydają dźwięki przypominające odgłosy ptaków. Porozumiewają się nimi między sobą.

Saguinus midas
Tamaryna złotoręka (Saguinus midas) to gatunek ssaka naczelnego z rodziny pazurkowców o charakterystycznym umaszczeniu. Futerka jest czarne poza zakończeniami nóg i przednich kończyn, które są złote.

Callithrix jacchus
Jest to małpa z rodziny pazurkowców, nazywana też marmozetą. Cechą charakterystyczną są białe kępki włosów na uszach i białą plamę na czole. Bardzo ruchliwa, skacze po drzewach. Porusza się na sposób wiewiórek.

Cebuella pygmaea
Uistiti pigmejka to najmniejsza małpa szerokonosa, należąca do rodziny pazurkowców. Jest jednocześnie najbardziej znaną małpą wśród pazurkowców i jest najczęściej z tej rodziny chowana w zoo.

Mico argentatus
Uistiti srebrzysta (Mico argentatus) to gatunek ssaka naczelnego z rodziny pazurkowców. Ubarwienie białawe, srebrzyste. Cześć twarzowa naga, cielista. Ogon ciemny.
Zdjęcia - galeria
Galeria ta zawiera zdjęcia gatunków opisywanych w tym artykule. Więcej zdjęć można zwykle znaleźć w artykułach, opisujących poszczególne rodzaje i gatunki.










Inne gatunki
- Callibella humilis
- Callithrix aurita
- Callithrix flaviceps
- Callithrix geoffroyi
- Callithrix kuhlii
- Callithrix penicillata
- Leontopithecus caissara
- Leontopithecus chrysopygus
- Mico acariensis
- Mico chrysoleucos
- Mico emiliae
- Mico humeralifer
- Mico intermedius
- Mico leucippe
- Mico marcai
- Mico mauesi
- Mico melanurus
- Mico nigriceps
- Mico rondoni
- Mico saterei
- Saguinus fuscicollis
- Saguinus geoffroyi
- Saguinus inustus
- Saguinus leucopus
- Saguinus martinsi
- Saguinus melanoleucus
- Saguinus mystax
- Saguinus niger
- Saguinus nigricollis
- Saguinus tripartitus
Występowanie i środowisko
Spotykane w Ameryce Południowej i Panamie. Zamieszkują lasy tropikalne.
Tryb życia i zachowanie
Zwykle prowadzą nadrzewny tryb życia, poruszają się podobnie jak wiewiórki. Aktywne w dzień, w nocy śpią w dziuplach. Żyją w grupach rodzinnych.
Rozmnażanie
Ciąża trwa 130-150 dni. Samice (za wyjątkiem Callimico) rodzą zazwyczaj bliźnięta. Młode pozostają z rodzicami nawet gdy stają się dorosłe, pomagając w wychowaniu następnych pokoleń. Młodymi opiekuje się głównie ojciec. Nosi je, a także bawi się z nimi. Matka tylko karmi młode.
Pożywienie
Są wszystkożerne. Większe gatunki żywią się głównie owocami, mniejsze małpki zjadają owady. Wiele gatunków żywi się żywicą drzew i nektarem.
Ciekawostki
Do tej rodziny należą najmniejsze małpy świata.
Ile śpią ssaki?

Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak

Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak

Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?

Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?
© medianauka.pl, 2014-01-08, RODZ-41