Pazurkowce

Pazurkowce (Callithricidae) to rodzina ssaków naczelnych, która liczy dziś 44 gatunki. Czasem takson ten występuje w randze podrodziny w rodzinie płaksowatych.

Wygląd

Są to małe, często najmniejsze małpy. Mają gęste i miękkie futerko, często zdobione w różny sposób, nagą twarz, ogon, który nie ma funkcji chwytnej. Kciuk kończyny przedniej nie jest przeciwstawny, pierwszy palec stopy jest przeciwstawny i wyposażony w paznokieć, pozostałe palce wyposażone w pazury.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Marmozeta lwiaMarmozeta lwia

Leontopithecus rosalia

Marmozeta lwia, zwana też rozalią lub dużą lwiatką, to jeden z największych przedstawicieli rodziny pazurkowców o pięknym, złotym futrze. Włosy na głowie tworzą piękną grzywę jak u lwa.


Marmozeta złotogłowaMarmozeta złotogłowa

Leontopithecus chrysomelas

Marmozeta złotogłowa (Leontopithecus chrysomelas) to gatunek ssaka naczelnego z rodziny pazurkowców. Ubarwienie czarne z rudymi przednimi kończynami. Na głowie charakterystyczna, rudo-złota grzywa.


Miko czarnyMiko czarny

Callimico goeldii

Miko czarny to bardzo rzadki ssak z rodziny płaksowatych o małej głowie, dużych, nagich uszach, z gęstym futrem o długim i jedwabistym włosiu. Żyje w tropikalnych lasach na równinach w koronach drzew.


Pigmejka karłowataPigmejka karłowata

Callithrix pygmaea

Uistiti pigmejka to najmniejsza małpa szerokonosa, należąca do rodziny pazurkowców. Jest jednocześnie najbardziej znaną małpą wśród pazurkowców i jest najczęściej z tej rodziny chowana w zoo.


Tamaryna białoczubaTamaryna białoczuba

Saguinus oedipus

Tamaryna białoczuba (Saguinus oedipus) to małpa z rodziny pazurkowców z białym czubem na głowie lub stojącą grzywą koloru białego. Gatunek ten jest krytycznie zagrożony wymarciem.


Tamaryna cesarskaTamaryna cesarska

Saguinus imperator

Tamaryna cesarska to ssak z rodziny pazurkowców z pięknymi, długimi, białymi wąsami. Gatunek zagrożony wyginięciem przez niszczenie naturalnych siedlisk oraz odławianie w celach handlowych.


Tamaryna czarnolicaTamaryna czarnolica

Saguinus geoffroyi

Tamaryna czarnolica (Saguinus geoffroyi) to gatunek ssaka z rodziny pazurkowców. Część twarzowa ciemna, bardzo skąpo owłosiona. Ogon długi, ciemny i grubszy na końcu. Dawna nazwa tego gatunku to tamaryna Geoffroya.


Tamaryna czerwonobrzuchaTamaryna czerwonobrzucha

Saguinus labiatus

Tamaryna czerwonobrzucha to małpka z rodziny pazurkowców o gęstym futerku w kolorze czarnym z czerwoną spodnią częścią ciała, białą plamą na grzbiecie. Małpy te wydają dźwięki przypominające odgłosy ptaków. Porozumiewają się nimi między sobą.


Tamaryna srokataTamaryna srokata

Saguinus bicolor

Marykina to gatunek małpy z rodziny pazurkowców. Przypomina nieco kota. ciało z przodu jest ciemne, uszy nagie, mocno odstające. Kończyny białawe. Ogon i tylna część tułowia żótawobrązowa, przód biały.


Tamaryna złotorękaTamaryna złotoręka

Saguinus midas

Tamaryna złotoręka (Saguinus midas) to gatunek ssaka naczelnego z rodziny pazurkowców o charakterystycznym umaszczeniu. Futerka jest czarne poza zakończeniami nóg i przednich kończyn, które są złote.


Uistiti białouchaUistiti białoucha

Callithrix jacchus

Jest to małpa z rodziny pazurkowców, nazywana też marmozetą. Cechą charakterystyczną są białe kępki włosów na uszach i białą plamę na czole. Bardzo ruchliwa, skacze po drzewach. Porusza się na sposób wiewiórek.


Uistiti srebrzystaUistiti srebrzysta

Callithrix argentata

Uistiti srebrzysta (Mico argentatus) to gatunek ssaka naczelnego z rodziny pazurkowców. Ubarwienie białawe, srebrzyste. Cześć twarzowa naga, cielista. Ogon ciemny.

Inne gatunki

 • uistiti nadrzeczna (Callithrix acariensis)
 • uistiti złocista (Callithrix aurita)
 • uistiti biało-złota (Callithrix chrysoleucos)
 • uistiti parańska (Callithrix emiliae)
 • uistiti żółtogłowa (Callithrix flaviceps)
 • uistiti białoczelna (Callithrix geoffroyi)
 • uistiti frędzloucha (Callithrix humeralifer)
 • pigmejka czarnoczapeczkowa (Callithrix humilis)
 • uistiti dżunglowa (Callithrix intermedius)
 • uistiti czarnoucha (Callithrix kuhlii)
 • uistiti biała (Callithrix leucippe)
 • uistiti gołoucha (Callithrix manicorensis)
 • uistiti reliktowa (Callithrix marcai)
 • uistiti amazońska (Callithrix mauesi)
 • uistiti czarnoogonowa (Callithrix melanura)
 • uistiti czarnogłowa (Callithrix nigriceps)
 • uistiti czarnoczuba (Callithrix penicillata)
 • uistiti drobna (Callithrix rondoni)
 • uistiti zwinna (Callithrix saterei)
 • marmozeta czarnolica (Leontopithecus caissara)
 • marmozeta czarna (Leontopithecus chrysopygus)
 • tamaryna siodłata (Saguinus fuscicollis)
 • tamaryna peruwiańska (Saguinus graellsi)
 • tamaryna plamkolica (Saguinus inustus)
 • tamaryna białonoga (Saguinus leucopus)
 • tamaryna ciemnolica (Saguinus martinsi)
 • tamaryna białopłaszczowa (Saguinus melanoleucus)
 • tamaryna białowąsa (Saguinus mystax)
 • tamaryna czarna (Saguinus niger)
 • tamaryna czarnopłaszczowa (Saguinus nigricollis)
 • tamaryna czerwonogłowa (Saguinus pileatus)
 • tamaryna złotogrzbieta (Saguinus tripartitus)

Występowanie i środowisko

Pazurkowce są spotykane w Ameryce Południowej i Panamie. Zamieszkują lasy tropikalne.

Tryb życia i zachowanie

Zwykle prowadzą nadrzewny tryb życia, poruszają się podobnie jak wiewiórki. Aktywne w dzień, w nocy śpią w dziuplach. Żyją w grupach rodzinnych.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi od 14 cm do 37 cm, ogona od 15 cm do 42 cm. Ciężar ciała wynosi od 125 g do 1 kg.

Rozmnażanie

Ciąża trwa 130-150 dni. Samice (za wyjątkiem Callimico rodzą zazwyczaj bliźnięta. Młode pozostają z rodzicami nawet gdy stają się dorosłe, pomagając w wychowaniu następnych pokoleń. Młodymi opiekuje się głównie ojciec. Nosi je, a także bawi się z nimi. Matka tylko karmi młode.

Pożywienie

Są wszystkożerne. Większe gatunki żywią się głównie owocami, mniejsze małpki zjadają owady. Wiele gatunków żywi się żywicą drzew i nektarem.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Do tej rodziny należą najmniejsze małpy świata.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

 • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
 • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz - Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015

Ile śpią ssaki?

Ile śpią ssaki?

Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?

Najmniejszy ssak

Najmniejszy ssak

Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?

Największy ssak

Największy ssak

Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?


© medianauka.pl, 2014-01-08, RODZ-41
Data aktualizacji artykułu: 2022-08-17Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.