Ursonowate

Ursonowate (Erethizontidae) to rodzina ssaków, która liczy dziś 20 gatunków. W Polsce brak przedstawicieli z tej rodziny ssaków. Kopalne szczątki pochodzą od oligocenu.

Wygląd

Są dość dużymi ssakami prowadzącymi nadrzewny tryb życia. Ciało pokryte ostrymi i krótkimi kolcami, które są ułożone wzdłuż tułowia. Zwierzęta te potrafią nastroszyć swoje kolce. Kolce łatwo się łamią i pozostają w ciele napastnika.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Igłozwierz północnobrazylijskiIgłozwierz północnobrazylijski

Sphiggurus insidiosus

Igłozwierz północnobrazylijski (Coendou insidiosus) to gatunek ssaka z rodziny ursonowatych. Ciało pokryte białym, długim włosiem i żółto-czarnymi kolcami.


Koendu brazylijskiKoendu brazylijski

Coendou prehensilis

Koendu jest ssakiem należącym do gryzoni Ciało pokryte jest krótkimi i ostrymi kolcami. Żyje w Brazylii. Jest aktywny w nocy. Prowadzi nadrzewny tryb życia.


Koendu dwubarwnyKoendu dwubarwny

Coendou bicolor

Koendu dwubarwny (Coendou bicolor) to gatunek ssaka z rodziny ursonowatych. Ciało pokryte ostrymi i krótkimi, dwukolorowymi kolcami.


Szczecinojeżak brazylijskiSzczecinojeżak brazylijski

Chaetomys subspinosus

Szczecinojeżak brazylijski (Chaetomys subspinosus) to gatunek ssaka z rodziny ursonowatych. Ssak ten jest pokryty krótkimi kolcami, przypominającymi szczecinę. Głowa dość duża. Ogon długi, chwytny, nagi.


Urson amerykańskiUrson amerykański

Erethizon dorsatum

Urson, igłozwierz północnoamerykański (Erethizon dorsatum) to gatunek dużego gryzonia z rodziny ursonowatych. Zjada łyko drzewa, pączki oraz igły drzew iglastych. Żeruje samotnie.

Inne gatunki

 • koendu trójbarwny (Coendou baturitensis)
 • koendu czarny (Coendou nycthemera)
 • koendu włochaty (Coendou quichua)
 • koendu panamski (Coendou rotschildi)
 • koendu kolumbijski (Coendou sanctwamartae)
 • koendu kolczasty (Coendou speratus)
 • jeżownica górska (Echinoprocta rufescens)
 • igłozwierz paskowany (Sphiggurus ichillus)
 • igłozwierz czarnoogonowy (Sphiggurus melanurus)
 • igłozwierz meksykański (Sphiggurus mexicanus)
 • igłozwierz oszroniony (Sphiggurus pruinosus)
 • igłozwierz nadrzeczny (Sphiggurus roosmalenorum)
 • igłozwierz długokolcy (Sphiggurus spinosus)
 • igłozwierz kolumbijski (Sphiggurus vestitus)
 • igłozwierz południowobrazylijski (Sphiggurus villosus)

Występowanie i środowisko

Zamieszkują obie Ameryki. Występują od Alaski i Kanady do północnej Argentyny.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzą nadrzewny tryb życia. Poruszają się wolno i są łagodne.

Pożywienie

Zwykle żywią się liśćmi, pędami i łykiem drzew.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.
Ile śpią ssaki?

Ile śpią ssaki?

Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?

Najmniejszy ssak

Najmniejszy ssak

Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?

Największy ssak

Największy ssak

Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?


© medianauka.pl, 2014-01-08, RODZ-132
Data aktualizacji artykułu: 2022-09-26Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.