Ursonowate

Ursonowate (Erethizontidae) to rodzina ssaków, która liczy dziś 8 gatunków w 4 rodzajach. W Polsce brak przedstawicieli z tej rodziny ssaków. Kopalne szczątki pochodzą od oligocenu.

Wygląd

Są dość dużymi ssakami prowadzącymi nadrzewny tryb życia. Ciało pokryte ostrymi i krótkimi kolcami, które są ułożone wzdłuż tułowia. Zwierzęta te potrafią nastroszyć swoje kolce. Kolce łatwo się łamią i pozostają w ciele napastnika.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Igłozwierz północnobrazylijskiIgłozwierz północnobrazylijski

Coendou insidiosus

Igłozwierz północnobrazylijski (Coendou insidiosus) to gatunek ssaka z rodziny ursonowatych. Ciało pokryte białym, długim włosiem i żółto-czarnymi kolcami.


KoenduKoendu

Coendou prehensilis

Koendu jest ssakiem należącym do gryzoni Ciało pokryte jest krótkimi i ostrymi kolcami. Żyje w Brazylii. Jest aktywny w nocy. Prowadzi nadrzewny tryb życia.


Koendu dwubarwnyKoendu dwubarwny

Coendou bicolor

Koendu dwubarwny (Coendou bicolor) to gatunek ssaka z rodziny ursonowatych. Ciało pokryte ostrymi i krótkimi, dwukolorowymi kolcami.


Szczecinojeżak brazylijskiSzczecinojeżak brazylijski

Chaetomys subspinosus

Szczecinojeżak brazylijski (Chaetomys subspinosus) to gatunek ssaka z rodziny ursonowatych. Ssak ten jest pokryty krótkimi kolcami, przypominającymi szczecinę. Głowa dość duża. Ogon długi, chwytny, nagi.


Urson, igłozwierz północnoamerykańskiUrson, igłozwierz północnoamerykański

Erethizon dorsatum

Urson, igłozwierz północnoamerykański (Erethizon dorsatum) to gatunek dużego gryzonia z rodziny ursonowatych. Zjada łyko drzewa, pączki oraz igły drzew iglastych. Żeruje samotnie.

Inne gatunki

 • Coendou baturitensis
 • Coendou ichillus
 • Coendou melanurus
 • Coendou mexicanus
 • Coendou nycthemera
 • Coendou pruinosus
 • Coendou quichua
 • Coendou roosmalenorum
 • Coendou rufescens
 • Coendou speratus
 • Coendou spinosus
 • Coendou vestitus

Występowanie i środowisko

Zamieszkują obie Ameryki. Występują od Alaski i Kanady do północnej Argentyny.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzą nadrzewny tryb życia. Poruszają się wolno i są łagodne.

Pożywienie

Zwykle żywią się liśćmi, pędami i łykiem drzew.
Jak dużo jedzą zwierzęta?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?


© medianauka.pl, 2014-01-08, RODZ-132

Polecamy w naszym sklepie

Leniwce Puzzle
Kolorowe skarpetki urodzinowe
Kolorowe skarpetki Miasto
Montessori - Zwierzęta
Animalium
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.