Wal grenlandzki

Wal grenlandzki, wieloryb grenlandzki (Balaena mysticetus) to gatunek ssaka wodnego, wieloryba z rodziny wielorybów gładkoskórych, największy przedstawiciel rodziny. Fiszbin osiąga 4 m długości, ma ciemną barwę. Ubarwienie ciała czarne lub szare, często z jaśniejszym spodem.<

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko

Wody arktyczne.

Tryb życia i zachowanie

Porusza się w wodzie powoli. Rozwija prędkość 8 km/h, rzadko do 15 km/h. Wyskakuje z wody. Odbywa dalekie wędrówki. Prowadzi stadny tryb życia. W stadzie może się znaleźć nawet 100 osobników.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 15-20 m, z czego na głowę przypada aż 1/3 długości ciała. Ciężar ciała wynosi 200 ton. Płetwy grzbietowej brak. Płetwy piersiowe osiągają nawet 2 m.

Pożywienie

Drobne skorupiaki.

Rozmnażanie

Po ciąży trwającej rok samica rodzi zwykle 1 młode (co dwa lata). Osesek ma wówczas nawet 5,5 m długości. Samica karmi młode przez rok.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Wieloryb ten był z uwagi na jego powolność obiektem intensywnych polowań. Martwy nie tonie, co tylko pogarszało jego sytuację. Dziś podlega całkowitej ochronie.

Ciekawostki

Tłuszcz podskórny ma 45 cm grubości.


Pokrewne gatunki ssaków

ikonaWaleń południowy
Eubalaena australis
Wieloryby gładkoskóre, wale
Wieloryby gładkoskóre, wale

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Czy tylko nietoperze używają echolokacji?

Czy tylko nietoperze używają echolokacji?

Echolokacja jest to zdolność do określania położenia obiektów w przestrzeni na podstawie echa akustycznego. Czy tylko nietoperze widzą w ciemności w ten sposób?


© medianauka.pl, 2020-05-16, GAT-624533Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Włodzimierz Serafiński, Ewa Wielgus-Serafińska - Ssaki zwierzęta świata, ISBN 83-01-05877-3, PWN 1988
  • pod red. Kazimierza Kowalskiego - Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975
  • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz - Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015Polecamy w naszym sklepie

Biblioteczka Montessori. Przyroda
Ilustrowana encyklopedia ssaków Polski - Atlas
Kolorowe skarpetki Miasto
Montessori - Zwierzęta
Kolorowe skarpetki urodzinowe
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.