Logo Media Nauka

Facebook

Wal grenlandzki (Balaena mysticetus)
© Juulijs - stock.adobe.com

Wal grenlandzki

Wal grenlandzki, wieloryb grenlandzki (Balaena mysticetus) to gatunek ssaka wodnego, wieloryba z rodziny wielorybów gładkoskórych, największy przedstawiciel rodziny. Fiszbin osiąga 4 m długości, ma ciemną barwę. Ubarwienie ciała czarne lub szare, często z jaśniejszym spodem.<

Występowanie i środowisko

Wody arktyczne.

Tryb życia i zachowanie

Porusza się w wodzie powoli. Rozwija prędkość 8 km/h, rzadko do 15 km/h. Wyskakuje z wody. Odbywa dalekie wędrówki. Prowadzi stadny tryb życia. W stadzie może się znaleźć nawet 100 osobników.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 15-20 m, z czego na głowę przypada aż 1/3 długości ciała. Ciężar ciała wynosi 200 ton. Płetwy grzbietowej brak. Płetwy piersiowe osiągają nawet 2 m.

Pożywienie

Drobne skorupiaki.

Rozmnażanie

Po ciąży trwającej rok samica rodzi zwykle 1 młode (co dwa lata). Osesek ma wówczas nawet 5,5 m długości. Samica karmi młode przez rok.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Wieloryb ten był z uwagi na jego powolność obiektem intensywnych polowań. Martwy nie tonie, co tylko pogarszało jego sytuację. Dziś podlega całkowitej ochronie.

Ciekawostki

Tłuszcz podskórny ma 45 cm grubości.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2020-05-16, GAT-624533
Pokrewne gatunki ssaków

ikonaWaleń południowy
Eubalaena australis
Wieloryby gładkoskóre, wale
Wieloryby gładkoskóre, wale

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 IUCN
  • Włodzimierz Serafiński, Ewa Wielgus-Serafińska - Ssaki zwierzęta świata, ISBN 83-01-05877-3, PWN 1988
  • pod red. Kazimierza Kowalskiego - Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975
  • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz - Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015

Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.