Węgorze elektryczne

Węgorze elektryczne (Electrophoridae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu sumokształtnych z podrzędu strętw, gymnotowców (Gymnotoidei). Jedynym przedstawicielem tej rodziny jest strętwa.

Wygląd

Ciało wydłużone, węgorzowate, wyprostowane podczas pływania.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


StrętwaStrętwa

Electrophorus electricus

Strętwa, węgorz elektryczny (Electrophorus electricus) to gatunek ryby z rodziny węgorzy elektrycznych. Niektóre źródła zaliczają ten gatunek do rodziny Gymnotidae. Strętwa nie jest węgorzem.

Występowanie i środowisko

Ryby te występują wyłącznie w wodach słodkich Ameryki Południowej.

Tryb życia i zachowanie

Napęd wytwarza płetwa odbytowa, biegnąca wzdłuż prawie całego ciała. Ryby te mogą wytwarzać impulsy elektryczne. Mogą je także odbierać. Dzięki temu mogą nawigować w mętnych wodach, porozumiewać się między sobą, lokalizować ofiary. Węgorz elektryczny potrafi wytwarzać napięcie rzędu kilkuset woltów. To ryby o nocnej aktywności.

Morfologia i anatomia

Długość ciała: do 240 cm.

Pożywienie

Żywi się dennymi bezkręgowcami, rybami, płazami.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • John Dawes - Ryby, fakty o zwierzętach świata, ISBN 978-83-7073-585-2, Multico Oficyna Wydawnicza 2005
  • Krystyna Kowalska, Jan Maciej Rembiszewski, Halina Rolik - Mały Słownik Zoologiczny - Ryby, ISBN 83-214-0134, Wiedza Powszechna 1980
  • red. Dr John R. Paxton, Dr William N. Eschmeyer - Encyklopedia Zwierząt - Ryby, ISBN 83-85152-50-4, Elipsa 1994

Latające ryby

Latające ryby

Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

Jadowite ryby

Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?

Najszybsza ryba świata

Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2019-07-07, RODZ-1070Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.