Węgorze elektryczne
Węgorze elektryczne (Electrophoridae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu sumokształtnych z podrzędu strętw, gymnotowców (Gymnotoidei). Jedynym przedstawicielem tej rodziny jest strętwa.
Wygląd
Ciało wydłużone, węgorzowate, wyprostowane podczas pływania.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów. Kliknij na nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.
Występowanie i środowisko
Ryby te występują wyłącznie w wodach słodkich Ameryki Południowej.
Tryb życia i zachowanie
Napęd wytwarza płetwa odbytowa, biegnąca wzdłuż prawie całego ciała. Ryby te mogą wytwarzać impulsy elektryczne. Mogą je także odbierać. Dzięki temu mogą nawigować w mętnych wodach, porozumiewać się między sobą, lokalizować ofiary. Węgorz elektryczny potrafi wytwarzać napięcie rzędu kilkuset woltów. To ryby o nocnej aktywności.
Morfologia i anatomia
Długość ciała: do 240 cm.
Pożywienie
Żywi się dennymi bezkręgowcami, rybami, płazami.
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
- John Dawes - Ryby, fakty o zwierzętach świata, ISBN 978-83-7073-585-2, Multico Oficyna Wydawnicza 2005
- Krystyna Kowalska, Jan Maciej Rembiszewski, Halina Rolik - Mały Słownik Zoologiczny - Ryby, ISBN 83-214-0134, Wiedza Powszechna 1980
- red. Dr John R. Paxton, Dr William N. Eschmeyer - Encyklopedia Zwierząt - Ryby, ISBN 83-85152-50-4, Elipsa 1994
Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?
© medianauka.pl, 2019-07-07, RODZ-1070