Wodniczka

Wodniczka (Acrocephalus paludicola) to gatunek ptaka z rodziny pokrzewkowatych, podrodziny trzciniaków, bardzo podobny do rokitniczki, od której różni się obecnością żółtej brwi. Wodniczka ma na głowie jasny pasek na ciemniejszym tle. Kuper jest kreskowany, a na grzbiecie dwa żółtawe paski. Upierzenie co do zasady brązowawe, jasne (białawe lub kremowe) od spodu. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Wodniczka (Acrocephalus paludicola)

© AGAMI – stock.adobe.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Wodniczka występuje w północno-zachodniej części Afryki, Europie oraz w Azji. Występuje także w Polsce, wyspowo w północnej części kraju. Występuje u nas od końca kwietnia do września.

Tryb życia i zachowanie

To ptak wędrowny, zimujący w Senegalu w Afryce. Wodniczki prowadzą skryty tryb życia na niskich torfowiskach, wilgotnych łąkach. Większość czasu spędzają na ziemi wśród roślinności.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 12-13 cm, w tym ogon ma do 5 cm, rozpiętość skrzydeł wynosi 17-20 cm, a ciężar ciała 10-14 g.

Pożywienie

Poluje na stawonogi, w tym pajęczaki, muchówki, chruściki i motyle w stadium larwy i imago.

Rozmnażanie

Samce i samice kopulują z wieloma partnerami. Kopulacja trwa średnio blisko pół godziny, co jest wyjątkowe w świecie ptaków. Pisklęta w jednym lęgu mogą mieć kilku różnych ojców. Gniazdo, zwykle na na ziemi, buduje samica. Ona też wysiaduje jaja, których jest od 3 do 6. Czas inkubacji wynosi dwa tygodnie. Podczas gdy samica zajmuje się potomstwem, samiec wyłącznie śpiewa. Wodniczka wyprowadza 1-2 lęgi w sezonie.

Ochrona i zagrożenia VU

Gatunek ten jest narażony na wymarcie. Ma status VU w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce występuje znaczna część populacji światowej. Gatunek jest objęty w Polsce ochroną ścisłą, wymagającym ochrony czynnej.

Ciekawostki

Samce wodniczki mają największą masę jąder w stosunku do masy ciała w całym świecie ptaków.



Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

      Okres występowania w Polsce wodniczki.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ptaków


Jaki ptak znosi najwięcej jaj?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Ile jest ptaków na świecie?
Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.77 / 69.23%
2024-01-18



Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek – Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/
  • Michał Radziszewski, Mateusz Matysiak – Atlas Ptaków Polski - ilustrowana encyklopedia, ISBN 978-83-7705-659-2, Fenix
  • Paweł Mielczarek – Ptaki – Wróblowe Europy część I, 978-83-930500-3-1, Koliber 2013
  • Lars Svensson – Przewodnik Collinsa - Ptaki, ISBN 978-83-7763-261-1, Multico 2012

© medianauka.pl, 2021-05-29, GAT-3319




©® Media Nauka 2008-2023 r.