
Rokitniczka
Rokitniczka (Acrocephalus schoenobaenus) to mały, charakterystyczny ptak z rodziny pokrzewkowych z białą lub płową brwią nad okiem. Wierzch głowy jest ciemny, delikatnie kreskowany. Przez oko biegnie ciemna kreska. Upierzenie z wierzchu brązowe, od spodu jasne. Boki są żółtawe. Kuper ma rdzawy odcień.
Występowanie i środowisko PL
Ptak ten występuje w Europie, Azji oraz w Afryce, gdzie zimuje. W Polsce spotykana jest na terenie całego kraju poza obszarami górskimi, głównie na nizinach. Preferuje porośnięte roślinnością brzegi zbiorników wodnych, zarówno wody płynącej jak i wolno stojącej. Zajmuje te tereny, które porośnięte są wierzbami i niskimi krzewami.
Tryb życia i zachowanie
To ptak wędrowny. Migracja odbywa się nocą. Poza lęgami jest samotnikiem.
Pożywienie
Rokitniczka poluje na owady i pajęczaki, ślimaki i dżdżownice. Zjada także owoce roślin.
Rozmnażanie
Wyprowadza jeden lęg w roku. Gniazduje w trzcinach i gęstych krzewach. Samica składa 4-6 (7) jaj, które sama wysiaduje przez 11-16 dni. Samiec pomaga w wychowaniu piskląt. Po dwóch tygodniach od wyklucia młode uzyskują zdolność do lotu.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce podlega całkowitej ochronie.
Ciekawostki
To najliczniej występujący ptak z rodzaju Acrocephalus.
Zdjęcia - galeria
© medianauka.pl, 2015-06-15, GAT-845 OpisKalendarz przyrody
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ● ● ● ● ● ● ● Okres obserwacji w Polsce rokitniczki.
Pokrewne gatunki ptaków
Ile jest ptaków na świecie?

Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?
Jaki ptak znosi najwięcej jaj?

Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?