Rokitniczka

Rokitniczka (Acrocephalus schoenobaenus) to mały, charakterystyczny ptak z rodziny pokrzewkowych z białą lub płową brwią nad okiem. Wierzch głowy jest ciemny, delikatnie kreskowany. Przez oko biegnie ciemna kreska. Upierzenie z wierzchu brązowe, od spodu jasne. Boki są żółtawe. Kuper ma rdzawy odcień.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Rokitniczka (Acrocephalus schoenobaenus)

© kwasny221 – stock.adobe.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Ptak ten występuje w Europie, Azji oraz w Afryce, gdzie zimuje. W Polsce spotykana jest na terenie całego kraju poza obszarami górskimi, głównie na nizinach. Preferuje porośnięte roślinnością brzegi zbiorników wodnych, zarówno wody płynącej jak i wolno stojącej. Zajmuje te tereny, które porośnięte są wierzbami i niskimi krzewami.

Tryb życia i zachowanie

To ptak wędrowny. Migracja odbywa się nocą. Poza lęgami jest samotnikiem. Potrafi naśladować odgłosy innych ptaków.

Pożywienie

Rokitniczka poluje na owady i pajęczaki, ślimaki i dżdżownice. Zjada także owoce roślin.

Rozmnażanie

Wyprowadza jeden lęg w roku. Gniazduje w trzcinach i gęstych krzewach. Samica składa 4-6 (7) jaj, które sama wysiaduje przez 11-16 dni. Samiec pomaga w wychowaniu piskląt. Po dwóch tygodniach od wyklucia młode uzyskują zdolność do lotu.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce podlega całkowitej ochronie.

Ciekawostki

To najliczniej występujący ptak z rodzaju Acrocephalus.



Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

     Okres obserwacji w Polsce rokitniczki.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ptaków


Jaki ptak znosi najwięcej jaj?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Ile jest ptaków na świecie?
Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.76 / 69.2%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2015-06-15, GAT-845




©® Media Nauka 2008-2023 r.