
Łozówka
Łozówka (Acrocephalus palustris) to niewielki ptak wróblowy z rodziny pokrzewkowatych, podobny do trzcinniczka i zaroślówki. Różni się od nich bardziej oliwkową barwą, budową skrzydła, kształtem głowy i wydawanymi odgłosami.
Występowanie i środowisko PL
Gatunek europejski i zachodnioazjatycki oraz afrykański. Występuje w skupiskach roślin, często pokrzyw, nad brzegami zarośli łozy, w parkach, zakrzewieniach i zadrzewieniach, na terenie zwykle wilgotnym, najlepiej sąsiadującymi z trzcinowiskami. W Polsce łozówkę można spotkać na terenie całego kraju, poza wysokimi partiami gór.
Tryb życia i zachowanie
To ptak wędrowny. Do Polski przylatuje w maju, a odlatuje w okresie od sierpnia do września. Śpiew jest płynny, urozmaicony, potrafi też wplatać w niego głosy innych ptaków.
Morfologia i anatomia
Długość ciała wynosi 12 cm, rozpiętość skrzydeł 18-21 cm, a ciężar ciała 12 g.
Pożywienie
Poluje na owady.
Rozmnażanie
Gniazdo zakłada nad ziemią na roślinach zielnych. Raz w roku na początku czerwca samica składa 4-5 jaj. Inkubacja trwa 11-13 dni. Niecałe kolejne dwa tygodnie młode pozostają w gnieździe.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. To gatunek podlegający w Polsce ochronie.
Zdjęcia - galeria
© medianauka.pl, 2019-02-02, GAT-3320 OpisKalendarz przyrody
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ● Łozówki przylatują do kraju. ● Łozówka odbywa lęgi. ● ● Łozówka odlatuje na zimowiska.
Pokrewne gatunki ptaków
Ile jest ptaków na świecie?

Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?
Jaki ptak znosi najwięcej jaj?

Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?