Łozówka

Łozówka (Acrocephalus palustris) to niewielki ptak wróblowy z rodziny pokrzewkowatych, podobny do trzcinniczka i zaroślówki. Różni się od nich bardziej oliwkową barwą, budową skrzydła, kształtem głowy i wydawanymi odgłosami.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Łozówka (Acrocephalus palustris)

© Ornitolog82 - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Gatunek europejski i zachodnioazjatycki oraz afrykański. Występuje w skupiskach roślin, często pokrzyw, nad brzegami zarośli łozy, w parkach, zakrzewieniach i zadrzewieniach, na terenie zwykle wilgotnym, najlepiej sąsiadującymi z trzcinowiskami. W Polsce łozówkę można spotkać na terenie całego kraju, poza wysokimi partiami gór.

Tryb życia i zachowanie

To ptak wędrowny. Do Polski przylatuje w maju, a odlatuje w okresie od sierpnia do września. Śpiew jest płynny, urozmaicony, potrafi też wplatać w niego głosy innych ptaków.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 12 cm, rozpiętość skrzydeł 18-21 cm, a ciężar ciała 12 g.

Pożywienie

Poluje na owady.

Rozmnażanie

Gniazdo zakłada nad ziemią na roślinach zielnych. Raz w roku na początku czerwca samica składa 4-5 jaj. Inkubacja trwa 11-13 dni. Niecałe kolejne dwa tygodnie młode pozostają w gnieździe.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. To gatunek podlegający w Polsce ochronie.Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

           Łozówki przylatują do kraju.
           Łozówka odbywa lęgi.
          Łozówka odlatuje na zimowiska.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ptaków


Jaki ptak znosi najwięcej jaj?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Ile jest ptaków na świecie?
Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.77 / 69.23%
2024-01-18© medianauka.pl, 2019-02-02, GAT-3320
©® Media Nauka 2008-2023 r.