Spis treści:
Żmijogłowcowate
Żmijogłowcowate (Channidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu okoniokształtnych, do której zaliczamy 21 gatunków. Są to ryby słodkowodne.
Wygląd
Ciało długie z długą płetwą grzbietową i odbytową.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Channa argus
Żmijogłów (Channa argus) to gatunek słodkowodnej ryby z rodziny żmijogłowcowatych. Ciało walcowate, wydłużone z lekko spłaszczoną głową. Ubarwienie brązowawe z ciemnymi plamami na całym ciele.
Zdjęcia - galeria
Galeria ta zawiera zdjęcia gatunków opisywanych w tym artykule. Więcej zdjęć można zwykle znaleźć w artykułach, opisujących poszczególne rodzaje i gatunki.

Inne gatunki
- Channa amphibeus
- Channa asiatica
- Channa aurantimaculata
- Channa bankanensis
- Channa baramensis
- Channa barca
- Channa bleheri
- Channa burmanica
- Channa cyanospilos
- Channa diplogramma
- Channa gachua
- Channa gachua var.
- Channa harcourtbutleri
- Channa kelaartii
- Channa lucius
- Channa maculata
- Channa marulioides
- Channa marulius
- Channa melanoptera
- Channa melasoma
- Channa micropeltes
- Channa nleheri
- Channa orientalis
- Channa ornatipinnis
- Channa panaw
- Channa pleurophthalma
- Channa pulchra
- Channa punctata
- Channa stewartii
- Channa striata
- żmijogłów paskowany (Channa striatus)
- Parachanna africana
- Parachanna insignis
- Parachanna obscura
Występowanie i środowisko
Ryby te żyją w ciepłych rejonach Azji i Afryki.
Morfologia i anatomia
Ryby te mogą oddychać także powietrzem atmosferycznym i przez pewnien czas przebywać poza środowiskiem wodnym dzięki specjalnemu narządowi oddechowemu (oprócz skrzeli).
Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.
Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)
Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)
Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.
Ciekawostki
To ryby hodowlane o sporym znaczeniu gospodarczym.
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
- Eugeniusz Grabda, Tomasz Heese - Polskie nazewnictwo popularne - kręgouste i ryby. Cyclostomata et Pisces, ISSN 0239-7129, Wyższa Szkoła Inżynierska w Koszalinie 1991
- Praca zbiorowa - redakcja Katarzyna Kolowca-Chnura - Zoologia Tom V. Ryby, ISBN 83-88988-02-6, Wydawnictwo Albatros 2004
Czy ryby śpią?

Ryby nie zamykają oczu. Czy zatem zapadają w sen? Jak ryby śpią? Kiedy i skąd wiadomo, że zapadły w sen?
Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?
© medianauka.pl, 2022-10-30, RODZ-1185