Żuchwikowate

Żuchwikowate (Centropomidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu okoniokształtnych. Zaliczamy do niej około 21 gatunków.

Wygląd

Pierwsza płetwa grzbietowa zawiera twarde promienie, jest wysoka, trójkątna w zarysie. Linia boczna dobrze widoczna, sięga końca płetwy ogonowej. U niektórych gatunków na ogonie widoczne trzy linie.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Centropomus undecimalisCentropomus undecimalis

Centropomus undecimalis

Centropomus undecimalis to gatunek morskiej ryby z rodziny żuchwikowatych. Pierwsza płetwa grzbietowa zawiera twarde promienie, jest wysoka, trójkątna w zarysie. Ubarwienie srebrzyste. Żuchwa wysunięta do przodu.

Inne gatunki

  • Centropomus armatus
  • Centropomus ensiferus
  • Centropomus medius
  • Centropomus mexicanus
  • Centropomus parallelus
  • Centropomus pectinatus
  • Centropomus poeyi
  • Centropomus robalito
  • Centropomus unionensis
  • Centropomus viridis

Występowanie i środowisko

Ryby te żyją w wodach morskich oraz słodkich, głównie w tropikach i na obszarze subtropikalnym.

Morfologia i anatomia

Długość ciała od 30 cm do 2 m.

Pożywienie

To drapieżniki.
Czy ryby śpią?

Czy ryby śpią?

Ryby nie zamykają oczu. Czy zatem zapadają w sen? Jak ryby śpią? Kiedy i skąd wiadomo, że zapadły w sen?

Latające ryby

Latające ryby

Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

Jadowite ryby

Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?

Najszybsza ryba świata

Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2020-04-13, RODZ-383Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.