Ara zwyczajna, ararauna zwyczajna
Zdjęcie zbiorów ZOO w Opolu © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl
Ara zwyczajna, ararauna (Ara ararauna) to ptak z rodziny papug. Strona grzbietowa upierzona jest na niebiesko, od spodu na żółto. Charakterystyczne są białe policzki z ciemnymi paskami, wybiegającymi z okolic dzioba w kierunku szyi. Samiec jest nieco większy od samicy, ale upierzony jest tak samo.
Występowanie i środowisko
Zamieszkuje tropikalne lasy Ameryki Południowej, zazwyczaj w niedalekiej odległości od wodnych zbiorników, także sawanny i pobliża osiedli ludzkich.
Tryb życia i zachowanie
Ary zwyczajne żyją w stadach w koronach wysokich drzew. Ma bardzo donośny i ochrypły głos. Jest ptakiem bardzo inteligentnym. Naśladuje inne, zasłyszane głosy.
Morfologia i anatomia
Jaja białe, eliptyczne.
Pożywienie
Zjada owoce, nasiona, orzechy, ziarno zbóż. Zjada też kawałki gliny, która umożliwia neutralizowanie toksyn zawartych w zjadanym pokarmie.
Rozmnażanie
Gniazda zakłada w dziuplach wysokich drzew. Samica składa w lęgu 2 jaja, które wysiaduje 26-28 dni. Młode pozostają w gnieździe aż 3 miesiące.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Ciekawostki
Gdy ara jest zdenerwowana, skóra policzków staje się różowa.
Ararauny są dość płodne w niewoli. Pary odbywają 2-3 lęgi w roku. Podczas lęgów ary są agresywne nawet w stosunku do swoich opiekunów. Karmimy gotowym pokarmem dla dużych papug wraz z granulatem, podajemy też różne owoce, zieleninę i warzywa, orzechy piniowe, brazylijskie, laskowe, kłosy pszenicy, owsa (zebrane tuż przed żniwami), pączki traw i ziół z nasionami, gałęzie wierzby, żwirek naturalny.
Pokrewne gatunki ptaków
- ara oliwkowa (Ara ambiguus)
- ara zielona (Ara militaris)
- ara zielonoskrzydła (Ara chloropterus)
- ara żółtoskrzydła (Ara macao)
© medianauka.pl, 2013-04-29, GAT-485