Ara zwyczajna, ararauna zwyczajna

Ara zwyczajna, ararauna (Ara ararauna) to ptak z rodziny papug. Strona grzbietowa upierzona jest na niebiesko, od spodu na żółto. Charakterystyczne są białe policzki z ciemnymi paskami, wybiegającymi z okolic dzioba w kierunku szyi. Samiec jest nieco większy od samicy, ale upierzony jest tak samo.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Ara zwyczajna, ararauna zwyczajna (Ara ararauna)

Zdjęcie zbiorów ZOO w Opolu © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Zamieszkuje tropikalne lasy Ameryki Południowej, zazwyczaj w niedalekiej odległości od wodnych zbiorników, także sawanny i pobliża osiedli ludzkich.

Tryb życia i zachowanie

Ary zwyczajne żyją w stadach w koronach wysokich drzew. Ma bardzo donośny i ochrypły głos. Jest ptakiem bardzo inteligentnym. Naśladuje inne, zasłyszane głosy.

Morfologia i anatomia

Jaja białe, eliptyczne.

Pożywienie

Zjada owoce, nasiona, orzechy, ziarno zbóż. Zjada też kawałki gliny, która umożliwia neutralizowanie toksyn zawartych w zjadanym pokarmie.

Rozmnażanie

Gniazda zakłada w dziuplach wysokich drzew. Samica składa w lęgu 2 jaja, które wysiaduje 26-28 dni. Młode pozostają w gnieździe aż 3 miesiące.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Gdy ara jest zdenerwowana, skóra policzków staje się różowa.

Ararauny są dość płodne w niewoli. Pary odbywają 2-3 lęgi w roku. Podczas lęgów ary są agresywne nawet w stosunku do swoich opiekunów. Karmimy gotowym pokarmem dla dużych papug wraz z granulatem, podajemy też różne owoce, zieleninę i warzywa, orzechy piniowe, brazylijskie, laskowe, kłosy pszenicy, owsa (zebrane tuż przed żniwami), pączki traw i ziół z nasionami, gałęzie wierzby, żwirek naturalny.


Pokrewne gatunki ptaków


Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2013-04-29, GAT-485




©® Media Nauka 2008-2023 r.