logo
Papugowate

Papugowate (Psittacidae) to rodzina papug, do której zaliczamy około 340 gatunków.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Aleksandretta chińskaAleksandretta chińska

Psittacula derbiana

Aleksandretta chińska (Psittacula derbiana) to gatunek azjatyckiej papugi. Dymorfizm płciowy nie jest wyraźny. Papuga ta ma dużą głowę i długi ogon. Z wierzchu ptak jest zielony, zielone są również skrzydła.


Aleksandretta obrożnaAleksandretta obrożna

Psittacula krameri

Aleksandretta obrożna (Psittacula krameri) to gatunek papugi z Indii, dość często spotykany w hodowlach. Brak dymorfizmu płciowego, poza różnicami w ubarwieniu głowy i szyi. Gatunek nominatywny jest zielony z ciemną obrożą.


Aleksandretta śliwogłowaAleksandretta śliwogłowa

Psittacula cyanocephala

Aleksandretta śliwogłowa (Psittacula cyanocephala) to gatunek papugi. Samiec ma fioletowoczerwoną głowę i plamy na skrzydłach w tym samym kolorze. Poza tym upierzenie jest zielone.


Aleksandretta większaAleksandretta większa

Psittacula eupatria

Aleksandretta większa (Psittacula eupatria) to gatunek papugi o zielonym upierzeniu z czarno-różową obrożą na szyi. Kark i policzki mają niebieskawy odcień. Charakterystyczne są też czerwonawe plamy na skrzydłach.


Amazonka kubańskaAmazonka kubańska

Amazona leucocephala

Amazonka kubańska (Amazona leucocephala) to gatunek ptaka z rodziny papugowatych. Upierzenie zielone poza kilkoma niebieskimi piórami na skrzydle, białego obszaru wokół oczu u na czole oraz różowoczerwonych policzków o podgardla.


Amazonka liliowogłowaAmazonka liliowogłowa

Amazona finschi

Amazonka liliowogłowa (Amazona finschi) to gatunek papugi o zielonym upierzeniu. wierzch głowy lekko szary. Wierzch głowy liliowy, czoło czerwone, dziób pomarańczowy.


Amazonka niebieskoczelnaAmazonka niebieskoczelna

Amazona aestiva

Amazonka niebieskoczelna to papuga właściwa o zielonym upierzeniu z niebieskim czołem, jedna z najbardziej pospolitych papug w Ameryce Południowej. To łatwo oswajający się i przywiązujący się do opiekuna ptak.


Amazonka pąsowaAmazonka pąsowa

Amazona vinacea

Amazonka pąsowa to zagrożona wyginięciem papuga z Ameryki Południowej, zamieszkująca lasy araukariowe. Głowa i skrzydła oraz część grzbietu są ubarwione na zielono. Strona brzuszna - szara. Czerwone plamy na skrzydłach.


Amazonka skromnaAmazonka skromna

Amazona farinosa

Amazonka skromna (Amazona farinosa) to gatunek papugi o zielonym upierzeniu. Wierzch głowy lekko szary. Na skrzydłach niewielkie, czerwonawe plamy.


Amazonka wenezuelskaAmazonka wenezuelska

Amazona barbadensis

Amazonka wenezuelska (Amazona barbadensis) to gatunek papugi i zielonym upierzeniu z żółtymi plamami na głowie (wierzch i wokół oczu) oraz u nasady skrzydeł.


Amazonka zmiennaAmazonka zmienna

Amazona autumnalis

Upierzenie zielone poza czerwonym czołem i kantarkiem oraz niebieskawym wierzchem głowy, żółtych plamach na głowie, a także czerwonym lusterkiem na skrzydłach.


Ara epoletowa, ara czerwonoramiennaAra epoletowa, ara czerwonoramienna

Diopsittaca nobilis

Ara epoletowa, zwana czeronoramienną, to najbardziej znany przedstawiciel małych ar. To ptak o zielonym upierzeniu z czerwonymi epoletami, dużym dziobem i dużą białą obwódką wokół oczu.


Ara hiacyntowaAra hiacyntowa

Anodorhynchus hyacinthinus

Ara hiacyntowa (Anodorhynchus hyacinthinus) to największa papuga właściwa. Ma jednolite, niebieskawe ubarwienie upierzenia. Skóra pozbawiona piór wokół oka i nasady dzioba szczęki dolnej jest jaskrawo żółta.


Ara oliwkowaAra oliwkowa

Ara ambiguus

Ara oliwkowa (Ara ambiguus) to gatunek ptaka z rodziny papugowatych. Upierzenie głowy, wierzchu ciała oraz górnych pokryw skrzydłowych zielonkawe. Reszta skrzydeł niebieska. Ogon czerwono-niebieski.


Ara zielonaAra zielona

Ara militaris

Ara zielona to duża papuga z Ameryki Południowej i Środkowej, żyjąca wysoko w górach. Ma gęstą warstwę puchu, dzięki czemu znosi górski klimat. Samice są podobne do samców.


Ara zielonoskrzydła, arakangAra zielonoskrzydła, arakang

Ara chloroptera

Ara zielonoskrzydła, zwana arakangiem, o duża papuga o zielonym upierzeniu pokryw skrzydeł. Jest podobna do ary żółtoskrzydłej, od której różni się zielonym ubarwieniem pokryw skrzydłowych.


Ara zwyczajna, ararauna zwyczajnaAra zwyczajna, ararauna zwyczajna

Ara ararauna

Ara zwyczajna to duża często hodowana w ogrodach zoologicznych. Charakterystyczne są białe policzki z ciemnymi paskami, wybiegającymi z okolic dzioba w kierunku szyi. Ary zwyczajne żyją w stadach w koronach wysokich drzew.


Ara żółtoskrzydłaAra żółtoskrzydła

Ara macao

Ara żółtoskrzydła, arakang (Ara macao) to gatunek ptaka egzotycznego z rzędu papug. Upierzenie bardzo kolorowe, w dużej części czerwone, pokrywy skrzydeł w części środkowej żółte, lotki niebieskie.


Kapturnica, papuga jastrzębiogłowaKapturnica, papuga jastrzębiogłowa

Deroptyus accipitrinus

Kapturnica, papuga jastrzębiogłowa (Deroptyus accipitrinus) to papuga z rodziny papugowatych. Jest to jedyna papuga która stroszy pióra na głowie. Wierzch jest zielony, brzuch niebiesko-czerwony, podobnie jak kołnierz na głowie.


Konura czarnogłowaKonura czarnogłowa

Aratinga (Nandayus) nenday

Konura czarnogłowa to piękna papuga popularna wśród hodowców. To piękna papuga o zielonym ubarwieniu za wyjątkiem czarnej głowy i niebieskiego ogona. Samiec i samica mają podobne ubarwienie


Konura jendajKonura jendaj

Aratinga jandaya

Konura jendaj to piękna i kolorowa papuga z Ameryki Południowej. Żyje w stadach. Gniazda zakłada w dziuplach drzew na wysokości 15 m. Samiec i samica są tak samo upierzeni.


Konura słonecznaKonura słoneczna

Aratinga solstitialis

Konura słoneczna (Aratinga solstitialis) to gatunek papugi podobnej do konury ognistobrzuchej, od której odróżnia ją bardziej żółte upierzenie. Upierzenie żółte z pomarańczową głową i spodem ciała. Ogon oraz skrzydła zielono-niebieskie.


Krasnopiórka czerwonoskrzydłaKrasnopiórka czerwonoskrzydła

Aprosmictus erythropterus

Krasnopiórka czerwonoskrzydła (Aprosmictus erythropterus) to gatunek ptaka z rodziny papugowatych. Upierzenie zielone, skrzydła ciemnozielone z dużą, czerwoną plamą. Dziób różowawy.


Lora czarnaLora czarna

Chalcopsitta atra

Lora czarna (Chalcopsitta atra) to gatunek papugi o czarnym upierzeniu z żółto-brązowym lub żółto-czerwonym ogonem. Nogi i dziób są czarne.


Lora karmazynowaLora karmazynowa

Eos bornea

Karmazynka to papuga z podrodziny lor o jaskrawo-czerwonym upierzeniu. Pochodzi z Indonezji. Ma język przystosowany do pobierania nektaru z kwiatów. Dziób pomarańczowy, mocno zakrzywiony.


Lora oliwkowaLora oliwkowa

Chalcopsitta duivenbodei

Lora oliwkowa (Chalcopsitta duivenbodei) to gatunek papugi o brązowo-żółtym, oliwkowym upierzeniu. Nogi i dziób są czarne. Czoło i obszar wokół nasady dzioba żółtawe.


Lorysa górskaLorysa górska

Trichoglossus haematodus

Lorysa górska to bardzo kolorowa papuga pochodząca z Australii i okolicznych wysp, biorąca znaczący udział w zapylaniu roślin. Wierzch ciała i spód zielony, podgardle niebiesko-czerwone. Na skrzydłach niebieskie i czerwone pióra.


Lorysa tęczowaLorysa tęczowa

Trichoglossus moluccanus

Lorysa tęczowa to bardzo kolorowa papuga z podrodziny lor. Ma niebieską głowę, wierzch ciała i ogon zielony, spód niebieski, pierś pomarańczowo-żółta, dziób czerwonawy.


Łąkówka turkusowaŁąkówka turkusowa

Neophema pulchella

Łąkówka turkusowa (Neophema pulchella) to gatunek australijskiej papugi. Upierzenie głowy i wierzchu oraz skrzydeł niebiesko-zielone. Spód żółtawy, u samicy bardziej zielony. Samiec ma czerwone plamy na skrzydłach.


Mnicha nizinnaMnicha nizinna

Myiopsitta monachus

Mnicha nizinna (Myiopsitta monachus) to ptak z rodziny papug. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. Upierzenie z wierzchu zielone, spód ciała i policzki, czoło, pierś i podgardle są szare. Skrzydła z ciemnoniebieskimi końcówkami.


Modroara błękitnaModroara błękitna

Anodorhynchus leari

Modroara błękitna, ara błękitna (Anodorhynchus leari) to gatunek dużej papugi o błękitnym upierzeniu. Wokół oka żółta obrączka. U nasady dzioba występuje również żółty obszar.


Nierozłączka czarnogłowaNierozłączka czarnogłowa

Agapornis personatus

Nierozłączka czarnogłowa (Agapornis personatus) to gatunek papugi. Głowa ma ciemne upierzenie, wokół oczu występuje biała obwódka, szyja żółta, dziób czerwony, reszta zielona.


Nierozłączka czarnoskrzydłaNierozłączka czarnoskrzydła

Agapornis taranta

Nierozłączka czarnoskrzydła (Agapornis taranta) to gatunek papugi z rodziny papugowatych. Upierzenie w większości zielone. Na czole czerwona plama. Część piór na skrzydłach jest czarna.


Nierozłączka czerwonoczelnaNierozłączka czerwonoczelna

Agapornis roseicollis

Nierozłączka czerwonoczelna (Agapornis roseicollis) to gatunek papugi, spotykanej często w hodowli. Dziób jest żółty. Upierzenie zielonkawe z niebieskim ogonem, lica i czoło są brzoskwiniowoczerwone.


Nierozłączka FischeraNierozłączka Fischera

Agapornis fischeri

Nierozłączka Fischera to piękna papuga z podrodziny papug właściwych pochodząca z Tanzanii. Wierzch ciała jest zielony, spód - jasnozielony, dziób i głowa są czerwone, szyja oraz pierś - pomarańczowe, pokrywy nadogonowe są ultramarynowe.


Nierozłączka krasnogłowaNierozłączka krasnogłowa

Agapornis lilianae

Nierozłączka krasnogłowa (Agapornis lilianae) to gatunek papugi z rodziny papugowatych. Upierzenie z wierzchu i spodu zielone, głowa i pierś pomarańczowe. Dziób czerwony.


Papużka falistaPapużka falista

Melopsittacus undulatus

Papużka falista (Melopsittacus undulatus) to gatunek najbardziej popularnej papugi hodowanej w domach. Brak dymorfizmu płciowego w upierzeniu. Samica ma szarą woskówkę, samiec niebieską. Przez podgardle przechodzi rząd ciemnych korali.


Rozella białolicaRozella białolica

Platycercus eximius

Rozella białolica (Platycercus eximius) to australijska papuga. To bardzo kolorowy ptak. Głowa i pierś oraz kuper są jaskrawoczerwone, na policzkach występuje kontrastująca biała plama. Spód i boki mają kolory od żółtego do zielonego.


Rozella czarnogłowaRozella czarnogłowa

Barnardius zonarius

Rozella czarnogłowa to piękna papuga australijska zamieszkująca obszary porośnięte luźno drzewami. To piękna papuga o zielonym ubarwieniu za wyjątkiem czarnej głowy i niebieskiego ogona. Samiec i samica mają podobne ubarwienie.


Rozella królewskaRozella królewska

Platycercus elegans

Rozella królewska (Platycercus elegans) to gatunek papugi o intensywnie czerwonym upierzeniu na głowie, szyi, piersi oraz podbrzuszu, niebieskim na policzkach, skrzydłach i ogonie. To jedna z najbardziej popularnych papug hodowlanych.


Rudosterka zielonolicaRudosterka zielonolica

Pyrrhura molinae

Rudosterka zielonolica (Pyrrhura molinae) to gatunek południowoamerykańskiej papugi. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. Gatunek spotykany, choć rzadko, w domowych hodowlach. Ptak ten ma w znacznej mierze zielone upierzenie.


Stadniczka białoskrzydłaStadniczka białoskrzydła

Brotogeris versicolurus

Stadniczka białoskrzydła (Brotogeris versicolurus) to gatunek ptaka z rodziny papugowatych o zielonym upierzeniu, cielistym dziobie. Na skrzydłach widoczne białe i żółte pióra.


Stadniczka brązowoskrzydłaStadniczka brązowoskrzydła

Brotogeris jugularis

Stadniczka brązowoskrzydła (Brotogeris jugularis) to gatunek papugi o zielonym upierzeniu z brązową plamą na skrzydłach. Dziób i nogi cieliste.


Stadniczka spiżowaStadniczka spiżowa

Brotogeris tirica

Stadniczka spiżowa (Brotogeris tirica) to gatunek ptaka z rodziny papugowatych o zielonym upierzeniu, cielistym dziobie i nogach w tym samym kolorze. Skrzydła mają ciemniejszy odcień.


Stadniczka żółtoskrzydłaStadniczka żółtoskrzydła

Brotogeris chiriri

Stadniczka żółtoskrzydła (Brotogeris chiriri) to gatunek papugi o zielonym upierzeniu z żółtym epoletem na skrzydłach. Odcień zieleni na skrzydłach nieco ciemniejszy. Dziób i nogi cieliste.


Szkarłatka królewskaSzkarłatka królewska

Alisterus scapularis

Szkarłatka królewska to piękna papuga pochodząca z Australii. Występuje tu dymorfizm płciowy, przejawiający się różnym ubarwieniem piór. W ubarwieniu przeważa kolor czerwony i zielony.


Szmaragdolotka czerwonoczelnaSzmaragdolotka czerwonoczelna

Psittacara finschi

Szmaragdolotka czerwonoczelna (Psittacara finschi) to gatunek ptaka z rodziny papugowatych. Upierzenie zielone. Czoło jest czerwone, czerwone są też od spodu nasad pokryw skrzydeł.


Szmaragdolotka krasnolicaSzmaragdolotka krasnolica

Psittacara erythrogenys

Szmaragdolotka krasnolica, dawniej konura krasnolica (Psittacara erythrogenys) to gatunek papugi o zielonym upierzeniu z czerwoną głową i czerwonymi plamami na skrzydłach.


Świergotka seledynowaŚwiergotka seledynowa

Psephotus haematonotus

Świergotka seledynowa to papuga pochodząca z Australii o wyraźnie zaznaczonym dymorfizmie płciowym, często hodowana w domach. Samiec ma kolorowe upierzenie z czerwonymi plecami, samice są szare z seledynowym odcieniem, bardziej matowe.


ŻakoŻako

Psittacus erithacus

Żako to afrykańska papuga z podrodziny ar o szarym upierzeniu. Jest łatwo oswajalna i łagodna. Tęczówka oka jest żółta. Dymorfizm płciowy nie występuje. Samica jest nieco mniejsza i jaśniejsza od samca.

Inne gatunki

 • nierozłączka siwogłowa (Agapornis canus)
 • nierozłączka czarnolica (Agapornis nigrigenis)
 • nierozłączka czerwonogłowa (Agapornis pullarius)
 • nierozłączka obrożna (Agapornis swindernianus)
 • szkarłatka niebieskogrzbieta (Alisterus amboinensis)
 • szkarłatka żółtoskrzydła (Alisterus chloropterus)
 • amazonka mała (Amazona agilis)
 • amazonka białoczelna (Amazona albifrons)
 • amazonka modrobrewa (Amazona amazonica)
 • amazonka dominikańska (Amazona arausiaca)
 • amazonka płomiennosterna (Amazona brasiliensis)
 • amazonka jamajska (Amazona collaria)
 • amazonka niebieskolica (Amazona dufresniana)
 • amazonka czerwonoczelna (Amazona festiva)
 • amazonka królewska (Amazona guildingii)
 • amazonka cesarska (Amazona imperialis)
 • amazonka białolica (Amazona kawalli)
 • amazonka zielona (Amazona mercenaria)
 • amazonka żółtogłowa (Amazona ochrocephala)
 • amazonka czerwonouda (Amazona pretrei)
 • amazonka tęczowa (Amazona rhodocorytha)
 • amazonka żółtouda (Amazona tucumana)
 • amazonka czarnoucha (Amazona ventralis)
 • amazonka modrogłowa (Amazona versicolor)
 • amazonka krasnogłowa (Amazona viridigenalis)
 • amazonka niebieskoskrzydła (Amazona vittata)
 • amazonka żółtokantarowa (Amazona xantholora)
 • amazonka żółtobrzucha (Amazona xanthops)
 • ara turkusowa (Anodorhynchus glaucus)
 • krasnopiórka timorska (Aprosmictus jonquillaceus)
 • ara szafirowa (Ara glaucogularis)
 • ara różowooka (Ara rubrogenys)
 • ara kasztanowoczelna (Ara severa)
 • ara trójbarwna (Ara tricolor)
 • konura niebieskoczelna (Aratinga acuticaudata)
 • konura brazylijska (Aratinga aurea)
 • konura złotoczelna (Aratinga auricapilla)
 • konura zielona (Aratinga brevipes)
 • konura kaktusowa (Aratinga cactorum)
 • konura pomarańczowoczelna (Aratinga canicularis)
 • konura haitańska (Aratinga chloroptera)
 • konura kubańska (Aratinga euops)
 • konura meksykańska (Aratinga holochlora)
 • konura białooka (Aratinga leucophthalmus)
 • konura maskowa (Aratinga mitrata)
 • konura oliwkowa (Aratinga nana)
 • konura brązowogardła (Aratinga pertinax)
 • konura czerwonogardła (Aratinga rubritorquis)
 • konura andyjska (Aratinga wagleri)
 • konura łuskogłowa (Aratinga weddellii)
 • rozella czerwonoczelna (Barnardius barnardi)
 • kusogonka (Bolbopsittacus lunulatus)
 • stokówka rdzawoczelna (Bolborhynchus ferrugineifrons)
 • stokówka prążkowana (Bolborhynchus lineola)
 • stokówka andyjska (Bolborhynchus orbygnesius)
 • stadniczka złotoskrzydła (Brotogeris chrysopterus)
 • stadniczka niebieskosterna (Brotogeris cyanoptera)
 • stadniczka siwolica (Brotogeris pyrrhopterus)
 • stadniczka żółtoczelna (Brotogeris sanctithomae)
 • lora szkarłatna (Chalcopsitta cardinalis)
 • lora zielona (Chalcopsitta sintillata)
 • lorika czerwonogardła (Charmosyna amabilis)
 • lorika żółtolica (Charmosyna diadema)
 • lorika ostrosterna (Charmosyna josefinae)
 • lorika żółtowstęga (Charmosyna margarethae)
 • lorika zielona (Charmosyna meeki)
 • lorika kreskowana (Charmosyna multistriata)
 • lorika palmowa (Charmosyna palmarum)
 • lorika długosterna (Charmosyna papou)
 • lorika krasnolica (Charmosyna placentis)
 • lorika ognista (Charmosyna pulchella)
 • lorika czerwonobroda (Charmosyna rubrigularis)
 • lorika czerwonoczelna (Charmosyna rubronotata)
 • lorika szmaragdowa (Charmosyna toxopei)
 • lorika malutka (Charmosyna wilhelminae)
 • papuga karolińska (Conuropsis carolinensis)
 • papuzica mała (Coracopsis nigra)
 • papuzica duża (Coracopsis vasa)
 • patagonka (Cyanoliseus patagonus)
 • ara modra (Cyanopsitta spixii)
 • modrolotka żółtoczapkowa (Cyanoramphus auriceps)
 • modrolotka szmaragdowa (Cyanoramphus forbesi)
 • modrolotka czerwonoczelna (Cyanoramphus novaezelandiae)
 • modrolotka brązowogłowa (Cyanoramphus ulietanus)
 • modrolotka zielona (Cyanoramphus unicolor)
 • modrolotka czarnoczelna (Cyanoramphus zelandicus)
 • modrolotka mała (Cyanorhamphus malherbi)
 • figówka zmienna (Cyclopsitta diophthalma)
 • figówka czarnolica (Cyclopsitta gulielmitertii)
 • barwnica (Eclectus roratus)
 • krasnogonka krótkodzioba (Enicognathus ferrugineus)
 • rudosterka długodzioba (Enicognathus leptorhynchus)
 • lora czarnoskrzydła (Eos cyanogenia)
 • lora przepasana (Eos histrio)
 • lora kreskowana (Eos reticulata)
 • lora mała (Eos semilarvata)
 • lora fioletowoszyja (Eos squamata)
 • modrolotka czubata (Eunymphicus cornutus)
 • wróbliczka zielonolica (Forpus coelestis)
 • wróbliczka modrobrewa (Forpus conspicillatus)
 • wróbliczka niebieskoskrzydła (Forpus crassirostris)
 • wróbliczka turkusowa (Forpus cyanopygius)
 • wróbliczka zielonorzytna (Forpus passerinus)
 • wróbliczka amazońska (Forpus sclateri)
 • wróbliczka żółtolica (Forpus xanthops)
 • śpiewaczka krasnogłowa (Geoffroyus geoffroyi)
 • śpiewaczka żółtogłowa (Geoffroyus heteroclitus)
 • śpiewaczka zielonogłowa (Geoffroyus simplex)
 • papużka żółtobrzucha (Geopsittacus occidentalis)
 • nektarynka piżmowa (Glossopsitta concinna)
 • nektarynka złotoucha (Glossopsitta porphyrocephala)
 • nektarynka mała (Glossopsitta pusilla)
 • amazoneczka kusa (Graydidascalus brachyurus)
 • konura złota (Guarouba guarouba)
 • złotniczka (Guaruba guarouba)
 • amazoneczka ognistogłowa (Hapalopsittaca amazonina)
 • amazoneczka żółtolica (Hapalopsittaca fuertesi)
 • amazoneczka czarnoskrzydła (Hapalopsittaca melanotis)
 • amazoneczka czerwonolica (Hapalopsittaca pyrrhops)
 • papużka ostrosterna (Lathamus discolor)
 • konura złotoucha (Leptosittaca branickii)
 • papuga maurytyjska (Lophopsittacus mauritianus)
 • zwisogłówka molucka (Loriculus amabilis)
 • zwisogłówka złotoczelna (Loriculus aurantiifrons)
 • zwisogłówka złotawa (Loriculus beryllinus)
 • zwisogłówka czerwonorzytna (Loriculus catamene)
 • zwisogłówka zielona (Loriculus exilis)
 • zwisogłówka zbroczona (Loriculus flosculus)
 • zwisogłówka koroniasta (Loriculus galgulus)
 • zwisogłówka czerwonoczelna (Loriculus philippensis)
 • zwisogłówka żółtogardła (Loriculus pusillus)
 • zwisogłówka złotogrzbieta (Loriculus sclateri)
 • zwisogłówka diademowa (Loriculus stigmatus)
 • zwisogłówka żółtorzytna (Loriculus tener)
 • zwisogłówka wiosenna (Loriculus vernalis)
 • dama białokryza (Lorius albidinuchus)
 • dama żółtowstęga (Lorius chlorocercus)
 • dama czerwonobrzucha (Lorius domicella)
 • dama gwarliwa (Lorius garrulus)
 • dama fioletowobrzucha (Lorius hypoinochrous)
 • dama niebieskobrzucha (Lorius lory)
 • papuga maskareńska (Mascarinus mascarinus)
 • karłówka górska (Micropsitta bruijnii)
 • karłówka zielona (Micropsitta finschii)
 • karłówka brązowolica (Micropsitta geelvinkiana)
 • karłówka skromna (Micropsitta keiensis)
 • karłówka żółtobrzucha (Micropsitta meeki)
 • karłówka płowolica (Micropsitta pusio)
 • mnicha górska (Myiopsitta luchsi)
 • stokóweczka szmaragdowa (Nannopsittaca dachilleae)
 • stokóweczka żółtooka (Nannopsittaca panychlora)
 • papuga rodrigueska (Necropsittacus rodericanus)
 • łąkówka liliowa (Neophema bourkii)
 • łąkówka krasnobrzucha (Neophema chrysogaster)
 • łąkówka modroskrzydła (Neophema chrysostoma)
 • łąkówka modrobrewa (Neophema elegans)
 • łąkówka skalna (Neophema petrophila)
 • łąkówka wspaniała (Neophema splendida)
 • irianka duża (Neopsittacus musschenbroekii)
 • irianka mała (Neopsittacus pullicauda)
 • świergotka ognistobrzucha (Northiella haematogaster)
 • żółtoliczka (Ognorhynchus icterotis)
 • arfakianka (Oreopsittacus arfaki)
 • ara żółtolica (Orthopsittaca manilata)
 • papużka ziemna (Pezoporus wallicus)
 • loreczka pustelnicza (Phigys solitarius)
 • barwinka białobrzucha (Pionites leucogaster)
 • barwinka czarnogłowa (Pionites melanocephala)
 • barwinka złotolica (Pionopsitta barrabandi)
 • barwinka kapturowa (Pionopsitta caica)
 • barwinka okularowa (Pionopsitta haematotis)
 • barwinka czerwonogłowa (Pionopsitta pileata)
 • barwinka różowolica (Pionopsitta pulchra)
 • barwinka złotogłowa (Pionopsitta pyrilia)
 • barwinka sępia (Pionopsitta vulturina)
 • piona brązowoskrzydła (Pionus chalcopterus)
 • piona brunatna (Pionus fuscus)
 • piona łuskowana (Pionus maximiliani)
 • piona niebieskogłowa (Pionus menstruus)
 • piona białoczelna (Pionus senilis)
 • piona koralodzioba (Pionus sordidus)
 • piona śliwogłowa (Pionus tumultuosus)
 • rozella pomarańczowa (Platycercus adelaidae)
 • rozella blada (Platycercus adscitus)
 • rozella tasmańska (Platycercus caledonicus)
 • rozella żółta (Platycercus flaveolus)
 • rozella żółtolica (Platycercus icterotis)
 • rozella żółtawa (Platycercus venustus)
 • afrykanka kapturowa (Poicephalus crassus)
 • afrykanka brunatnogłowa (Poicephalus cryptoxanthus)
 • afrykanka żółtogłowa (Poicephalus flavifrons)
 • afrykanka czerwonoczelna (Poicephalus gulielmi)
 • afrykanka złotoplama (Poicephalus meyeri)
 • afrykanka zielonorzytna (Poicephalus robustus)
 • afrykanka niebieskorzytna (Poicephalus rueppellii)
 • afrykanka krasnopierśna (Poicephalus rufiventris)
 • afrykanka ognistobrzucha (Poicephalus senegalus)
 • księżniczka wspaniała (Polytelis alexandrae)
 • księżniczka słoneczna (Polytelis anthopeplus)
 • księżniczka tarczowa (Polytelis swainsonii)
 • listkogonka niebieskoczapkowa (Prioniturus discurus)
 • listkogonka duża (Prioniturus flavicans)
 • listkogonka zielona (Prioniturus luconensis)
 • listkogonka fioletowa (Prioniturus mada)
 • listkogonka niebieskolica (Prioniturus montanus)
 • listkogonka modrogłowa (Prioniturus platenae)
 • listkogonka złotogrzbieta (Prioniturus platurus)
 • listkogonka czerwonoczapkowa (Prioniturus verticalis)
 • listkogonka uboga (Prioniturus waterstradti)
 • ara żółtoszyja (Propyrrhura auricollis)
 • ara niebieskogłowa (Propyrrhura couloni)
 • ara marakana (Propyrrhura maracana)
 • fidżijka ognistobrzucha (Prosopeia personata)
 • fidżijka czerwona (Prosopeia splendens)
 • fidżijka kasztanowata (Prosopeia tabuensis)
 • świergotka złotoskrzydła (Psephotus chrysopterygius)
 • świergotka czarnogłowa (Psephotus dissimilis)
 • świergotka rajska (Psephotus pulcherrimus)
 • świergotka wielobarwna (Psephotus varius)
 • lora moręgowana (Pseudeos fuscata)
 • stokówka żółtoczelna (Psilopsiagon aurifrons)
 • stokówka ciemnogłowa (Psilopsiagon aymara)
 • brązogłówka prążkowana (Psittacella brehmii)
 • brązogłówka mała (Psittacella madaraszi)
 • brązogłówka oliwkowa (Psittacella modesta)
 • brązogłówka obrożna (Psittacella picta)
 • aleksandretta różana (Psittacula alexandri)
 • aleksandretta zielonoszyja (Psittacula calthropae)
 • aleksandretta siwogłowa (Psittacula caniceps)
 • aleksandretta seledynowa (Psittacula columboides)
 • aleksandretta krótkosterna (Psittacula echo)
 • aleksandretta maskareńska (Psittacula exsul)
 • aleksandretta szarogłowa (Psittacula finschii)
 • aleksandretta himalajska (Psittacula himalayana)
 • aleksandretta liliowogłowa (Psittacula intermedia)
 • aleksandretta długosterna (Psittacula longicauda)
 • aleksandretta różowogłowa (Psittacula roseata)
 • aleksandretta seszelska (Psittacula wardi)
 • figówka tęczowa (Psittaculirostris desmarestii)
 • figówka czerwonobroda (Psittaculirostris edwardsii)
 • figówka żółtobroda (Psittaculirostris salvadorii)
 • lorysa czarnodzioba (Psitteuteles goldiei)
 • lorysa krasnogłowa (Psitteuteles iris)
 • lorika białooka (Psitteuteles versicolor)
 • modrorzytka (Psittinus cyanurus)
 • sępica (Psittrichas fulgidus)
 • pąsogłówka (Purpureicephalus spurius)
 • rudosterka białoszyja (Pyrrhura albipectus)
 • rudosterka brązowogardła (Pyrrhura calliptera)
 • rudosterka błękitnoszyja (Pyrrhura cruentata)
 • rudosterka brązowoucha (Pyrrhura devillei)
 • rudosterka rdzawoucha (Pyrrhura egregia)
 • rudosterka kasztanowobrzucha (Pyrrhura frontalis)
 • rudosterka krasnoucha (Pyrrhura hoematotis)
 • rudosterka żółtoskrzydła (Pyrrhura hoffmanni)
 • rudosterka perlista (Pyrrhura lepida)
 • rudosterka rdzawolica (Pyrrhura leucotis)
 • rudosterka łuskowana (Pyrrhura melanura)
 • rudosterka czerwonoczelna (Pyrrhura orcesi)
 • rudosterka czerwonobrzucha (Pyrrhura perlata)
 • rudosterka barwna (Pyrrhura picta)
 • rudosterka czerwonogłowa (Pyrrhura rhodocephala)
 • rudosterka czarnogłowa (Pyrrhura rupicola)
 • rudosterka zielona (Pyrrhura viridicata)
 • meksykana czerwonoczelna (Rhynchopsitta pachyrhyncha)
 • meksykana kasztanowoczelna (Rhynchopsitta terrisi)
 • papuga czarnokantarowa (Tanygnathus gramineus)
 • papuga modroczapkowa (Tanygnathus lucionensis)
 • papuga wielkodzioba (Tanygnathus megalorhynchos)
 • papuga zielona (Tanygnathus sumatranus)
 • barwinka liliowosterna (Touit batavica)
 • barwinka czerwonoczelna (Touit costaricensis)
 • barwinka niebieskoczelna (Touit dilectissima)
 • barwinka czarnoczelna (Touit huetii)
 • barwinka brunatnogrzbieta (Touit melanonota)
 • barwinka brązowogłowa (Touit purpurata)
 • barwinka plamkoskrzydła (Touit stictoptera)
 • barwinka żółtosterna (Touit surda)
 • lorysa zielonogłowa (Trichoglossus chlorolepidotus)
 • lorysa oliwkowogłowa (Trichoglossus euteles)
 • lorysa falista (Trichoglossus flavoviridis)
 • lorysa łuskowana (Trichoglossus johnstoniae)
 • lorysa ozdobna (Trichoglossus ornatus)
 • lorysa wiśniowa (Trichoglossus rubiginosus)
 • malachitka (Triclaria malachitacea)
 • loreczka modroczapkowa (Vini australis)
 • loreczka rubinowa (Vini kuhlii)
 • loreczka białogardła (Vini peruviana)
 • loreczka przepasana (Vini stepheni)
 • loreczka błękitna (Vini ultramarina)

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

         Papużka falista: Okres rozrodu papużki falistej.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia
© medianauka.pl, 2019-05-07, RODZ-67 

Najmniejsze ptaki na świecie

Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?

Największe ptaki na świecie

Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?
Polecamy w naszym sklepie

Księga zwierząt niemalże niemożliwych
Mapa świata Puzzle
Kolorowe skarpetki Kostka
Biblioteczka Montessori. Przyroda
kolorowe skarpetki góra lodowa
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.