Papugowate

Papugowate (Psittacidae) to rodzina papug, do której zaliczamy 173 gatunki.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Afrykanka brunatnogłowaAfrykanka brunatnogłowa

Poicephalus cryptoxanthus

Afrykanka brunatnogłowa (Poicephalus cryptoxanthus) to gatunek ptaka z rodziny papugowatych. Upierzenie w dużej części zielone. Głowa brunatna, wierzch brązowawo-zielonkawe.


Afrykanka niebieskorzytnaAfrykanka niebieskorzytna

Poicephalus rueppellii

Afrykanka niebieskorzytna (Poicephalus rueppellii) to gatunek ptaka z rodziny papugowatych. Upierzenie w dużej części brązowe. Policzki szarawe. Pokrywy ogonowe niebieskie. Na skrzydłach żółte plamy.


Afrykanka złotoplamaAfrykanka złotoplama

Poicephalus meyeri

Afrykanka złotoplama (Poicephalus meyeri) to gatunek ptaka z rodziny papugowatych. Upierzenie w dużej części zielone, wierzch brązowy. Głowa i szyja brunatna. Na skrzydłach żółte plamy.


Afrykanka żółtobrzuchaAfrykanka żółtobrzucha

Poicephalus senegalus

Afrykanka żółtobrzucha (Poicephalus senegalus) to gatunek ptaka z rodziny papugowatych. Upierzenie w dużej części zielone (wierzch, skrzydła, pierś). Głowa ciemnoszara. Spód żółty.


Amazonka kubańskaAmazonka kubańska

Amazona leucocephala

Amazonka kubańska (Amazona leucocephala) to gatunek ptaka z rodziny papugowatych. Upierzenie zielone poza kilkoma niebieskimi piórami na skrzydle, białego obszaru wokół oczu u na czole oraz różowoczerwonych policzków o podgardla.


Amazonka liliowogłowaAmazonka liliowogłowa

Amazona finschi

Amazonka liliowogłowa (Amazona finschi) to gatunek papugi o zielonym upierzeniu. wierzch głowy lekko szary. Wierzch głowy liliowy, czoło czerwone, dziób pomarańczowy.


Amazonka niebieskoczelnaAmazonka niebieskoczelna

Amazona aestiva

Amazonka niebieskoczelna to papuga właściwa o zielonym upierzeniu z niebieskim czołem, jedna z najbardziej pospolitych papug w Ameryce Południowej. To łatwo oswajający się i przywiązujący się do opiekuna ptak.


Amazonka pąsowaAmazonka pąsowa

Amazona vinacea

Amazonka pąsowa to zagrożona wyginięciem papuga z Ameryki Południowej, zamieszkująca lasy araukariowe. Głowa i skrzydła oraz część grzbietu są ubarwione na zielono. Strona brzuszna - szara. Czerwone plamy na skrzydłach.


Amazonka skromnaAmazonka skromna

Amazona farinosa

Amazonka skromna (Amazona farinosa) to gatunek papugi o zielonym upierzeniu. Wierzch głowy lekko szary. Na skrzydłach niewielkie, czerwonawe plamy.


Amazonka wenezuelskaAmazonka wenezuelska

Amazona barbadensis

Amazonka wenezuelska (Amazona barbadensis) to gatunek papugi i zielonym upierzeniu z żółtymi plamami na głowie (wierzch i wokół oczu) oraz u nasady skrzydeł.


Amazonka zmiennaAmazonka zmienna

Amazona autumnalis

Upierzenie zielone poza czerwonym czołem i kantarkiem oraz niebieskawym wierzchem głowy, żółtych plamach na głowie, a także czerwonym lusterkiem na skrzydłach.


Ara oliwkowaAra oliwkowa

Ara ambiguus

Ara oliwkowa (Ara ambiguus) to gatunek ptaka z rodziny papugowatych. Upierzenie głowy, wierzchu ciała oraz górnych pokryw skrzydłowych zielonkawe. Reszta skrzydeł niebieska. Ogon czerwono-niebieski.


Ara zielonaAra zielona

Ara militaris

Ara zielona to duża papuga z Ameryki Południowej i Środkowej, żyjąca wysoko w górach. Ma gęstą warstwę puchu, dzięki czemu znosi górski klimat. Samice są podobne do samców.


Ara zielonoskrzydłaAra zielonoskrzydła

Ara chloropterus

Ara zielonoskrzydła, zwana arakangiem, o duża papuga o zielonym upierzeniu pokryw skrzydeł. Jest podobna do ary żółtoskrzydłej, od której różni się zielonym ubarwieniem pokryw skrzydłowych.


Ara zwyczajna, ararauna zwyczajnaAra zwyczajna, ararauna zwyczajna

Ara ararauna

Ara zwyczajna to duża często hodowana w ogrodach zoologicznych. Charakterystyczne są białe policzki z ciemnymi paskami, wybiegającymi z okolic dzioba w kierunku szyi. Ary zwyczajne żyją w stadach w koronach wysokich drzew.


Ara żółtolicaAra żółtolica

Orthopsittaca manilatus

Ara żółtolica (Orthopsittaca manilatus) to gatunek ptaka z rodziny papugowatych. Upierzenie zielono-niebieskie. Wokół oka i dzioba żółta skóra, delikatnie bruzdowana.


Ara żółtoskrzydłaAra żółtoskrzydła

Ara macao

Ara żółtoskrzydła, arakang (Ara macao) to gatunek ptaka egzotycznego z rzędu papug. Upierzenie bardzo kolorowe, w dużej części czerwone, pokrywy skrzydeł w części środkowej żółte, lotki niebieskie.


Białobrzuszka czarnogłowaBiałobrzuszka czarnogłowa

Pionites melanocephalus

Białobrzuszka czarnogłowa (Pionites melanocephalus) to gatunek ptaka z rodziny papugowatych. Głowa z wierzchu czarna, od nasady dzioba do oka zielona plama. Kark brzoskwiniowy, boku głowy i gardło żółte.


EpoletówkaEpoletówka

Diopsittaca nobilis

Ara epoletowa, zwana czeronoramienną, to najbardziej znany przedstawiciel małych ar. To ptak o zielonym upierzeniu z czerwonymi epoletami, dużym dziobem i dużą białą obwódką wokół oczu.


KapturnicaKapturnica

Deroptyus accipitrinus

Kapturnica, papuga jastrzębiogłowa (Deroptyus accipitrinus) to papuga z rodziny papugowatych. Jest to jedyna papuga która stroszy pióra na głowie. Wierzch jest zielony, brzuch niebiesko-czerwony, podobnie jak kołnierz na głowie.


Konura brazylijskaKonura brazylijska

Eupsittula aurea

Konura brazylijska (Eupsittula aurea) to gatunek ptaka z rodziny papugowatych. Upierzenie zielone, z żółtawym odcieniem od spodu. Czoło pomarańczowo-żółte. Wokół oka żółta plama w kształcie łezki.


Konura czarnogłowaKonura czarnogłowa

Aratinga nenday

Konura czarnogłowa to piękna papuga popularna wśród hodowców. To piękna papuga o zielonym ubarwieniu za wyjątkiem czarnej głowy i niebieskiego ogona. Samiec i samica mają podobne ubarwienie


Konura ognistobrzuchaKonura ognistobrzucha

Aratinga jandaya

Konura jendaj to piękna i kolorowa papuga z Ameryki Południowej. Żyje w stadach. Gniazda zakłada w dziuplach drzew na wysokości 15 m. Samiec i samica są tak samo upierzeni.


Konura słonecznaKonura słoneczna

Aratinga solstitialis

Konura słoneczna (Aratinga solstitialis) to gatunek papugi podobnej do konury ognistobrzuchej, od której odróżnia ją bardziej żółte upierzenie. Upierzenie żółte z pomarańczową głową i spodem ciała. Ogon oraz skrzydła zielono-niebieskie.


Krasnogonka krótkodziobaKrasnogonka krótkodzioba

Enicognathus ferrugineus

Krasnogonka krótkodzioba (Enicognathus ferrugineus) to gatunek ptaka z rodziny papugowatych. Upierzenie zielone z czerwonawym ogonem. Na brzuchu czerwona plama. Na czole czerwonawa plama.


MnichaMnicha

Myiopsitta monachus

Mnicha nizinna (Myiopsitta monachus) to ptak z rodziny papug. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. Upierzenie z wierzchu zielone, spód ciała i policzki, czoło, pierś i podgardle są szare. Skrzydła z ciemnoniebieskimi końcówkami.


Modroara błękitnaModroara błękitna

Anodorhynchus leari

Modroara błękitna, ara błękitna (Anodorhynchus leari) to gatunek dużej papugi o błękitnym upierzeniu. Wokół oka żółta obrączka. U nasady dzioba występuje również żółty obszar.


Modroara hiacyntowaModroara hiacyntowa

Anodorhynchus hyacinthinus

Ara hiacyntowa (Anodorhynchus hyacinthinus) to największa papuga właściwa. Ma jednolite, niebieskawe ubarwienie upierzenia. Skóra pozbawiona piór wokół oka i nasady dzioba szczęki dolnej jest jaskrawo żółta.


Piona białoczelnaPiona białoczelna

Pionus senilis

Piona białoczelna (Pionus senilis) to gatunek ptaka z rodziny papugowatych. Upierzenie niebieskawe, zielonkawe, brązowawe z czerwonymi elementami na ogonie i charakterystycznym białym czołem.


Rudosterka barwnaRudosterka barwna

Pyrrhura picta

Rudosterka barwna (Pyrrhura picta) to gatunek ptaka z rodziny papugowatych. Upierzenie wielobarwne z przewagą zielenie. Głowa i szyja brązowawe, czoło, część lotek - niebieskie. Brzuch i sterówki rdzawe.


Rudosterka kasztanowobrzuchaRudosterka kasztanowobrzucha

Pyrrhura frontalis

Rudosterka kasztanowobrzucha (Pyrrhura frontalis) to gatunek ptaka z rodziny papugowatych. upierzenie zielone z brązowawym brzuchem, rudymi sterówkami. Wokół oka biała obrączka.


Rudosterka zielonolicaRudosterka zielonolica

Pyrrhura molinae

Rudosterka zielonolica (Pyrrhura molinae) to gatunek południowoamerykańskiej papugi. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. Gatunek spotykany, choć rzadko, w domowych hodowlach. Ptak ten ma w znacznej mierze zielone upierzenie.


Stadniczka białoskrzydłaStadniczka białoskrzydła

Brotogeris versicolurus

Stadniczka białoskrzydła (Brotogeris versicolurus) to gatunek ptaka z rodziny papugowatych o zielonym upierzeniu, cielistym dziobie. Na skrzydłach widoczne białe i żółte pióra.


Stadniczka brązowoskrzydłaStadniczka brązowoskrzydła

Brotogeris jugularis

Stadniczka brązowoskrzydła (Brotogeris jugularis) to gatunek papugi o zielonym upierzeniu z brązową plamą na skrzydłach. Dziób i nogi cieliste.


Stadniczka spiżowaStadniczka spiżowa

Brotogeris tirica

Stadniczka spiżowa (Brotogeris tirica) to gatunek ptaka z rodziny papugowatych o zielonym upierzeniu, cielistym dziobie i nogach w tym samym kolorze. Skrzydła mają ciemniejszy odcień.


Stadniczka żółtoskrzydłaStadniczka żółtoskrzydła

Brotogeris chiriri

Stadniczka żółtoskrzydła (Brotogeris chiriri) to gatunek papugi o zielonym upierzeniu z żółtym epoletem na skrzydłach. Odcień zieleni na skrzydłach nieco ciemniejszy. Dziób i nogi cieliste.


Szmaragdolotka czerwonoczelnaSzmaragdolotka czerwonoczelna

Psittacara finschi

Szmaragdolotka czerwonoczelna (Psittacara finschi) to gatunek ptaka z rodziny papugowatych. Upierzenie zielone. Czoło jest czerwone, czerwone są też od spodu nasad pokryw skrzydeł.


Szmaragdolotka krasnolicaSzmaragdolotka krasnolica

Psittacara erythrogenys

Szmaragdolotka krasnolica, dawniej konura krasnolica (Psittacara erythrogenys) to gatunek papugi o zielonym upierzeniu z czerwoną głową i czerwonymi plamami na skrzydłach.


ZłotniczkaZłotniczka

Guaruba guarouba

Złotniczka (Guaruba guarouba) to gatunek papugi o pięknym, żółtym upierzeniu poza zielonymi lotkami, kontrastującymi z resztą piór.


ŻakoŻako

Psittacus erithacus

Żako to afrykańska papuga z podrodziny ar o szarym upierzeniu. Jest łatwo oswajalna i łagodna. Tęczówka oka jest żółta. Dymorfizm płciowy nie występuje. Samica jest nieco mniejsza i jaśniejsza od samca.

Inne gatunki

 • żółtogłówka (Alipiopsitta xanthops)
 • amazonka mała (Amazona agilis)
 • amazonka białoczelna (Amazona albifrons)
 • amazonka modrobrewa (Amazona amazonica)
 • amazonka dominikańska (Amazona arausiaca)
 • amazonka żółtoszyja (Amazona auropalliata)
 • amazonka płomiennosterna (Amazona brasiliensis)
 • amazonka jamajska (Amazona collaria)
 • amazonka niebieskolica (Amazona dufresniana)
 • amazonka czerwonoczelna (Amazona festiva)
 • amazonka królewska (Amazona guildingii)
 • amazonka cesarska (Amazona imperialis)
 • amazonka białolica (Amazona kawalli)
 • amazonka zielona (Amazona mercenarius)
 • amazonka żółtogłowa (Amazona ochrocephala)
 • amazonka żółtogardła (Amazona oratrix)
 • amazonka czerwonouda (Amazona pretrei)
 • amazonka tęczowa (Amazona rhodocorytha)
 • amazonka żółtouda (Amazona tucumana)
 • amazonka czarnoucha (Amazona ventralis)
 • amazonka modrogłowa (Amazona versicolor)
 • amazonka fioletowa (Amazona violacea)
 • amazonka krasnogłowa (Amazona viridigenalis)
 • amazonka niebieskoskrzydła (Amazona vittata)
 • amazonka żółtokantarowa (Amazona xantholora)
 • modroara turkusowa (Anodorhynchus glaucus)
 • ara szafirowa (Ara glaucogularis)
 • ara różowooka (Ara rubrogenys)
 • ara kasztanowoczelna (Ara severus)
 • ara trójbarwna (Ara tricolor)
 • konura złotoczelna (Aratinga auricapillus)
 • konura żółta (Aratinga maculata)
 • konura łuskogłowa (Aratinga weddellii)
 • stokówka rdzawoczelna (Bolborhynchus ferrugineifrons)
 • stokówka prążkowana (Bolborhynchus lineola)
 • stokówka andyjska (Bolborhynchus orbygnesius)
 • stadniczka złotoskrzydła (Brotogeris chrysoptera)
 • stadniczka niebieskosterna (Brotogeris cyanoptera)
 • stadniczka siwolica (Brotogeris pyrrhoptera)
 • stadniczka żółtoczelna (Brotogeris sanctithomae)
 • papuga karolińska (Conuropsis carolinensis)
 • patagonka (Cyanoliseus patagonus)
 • ara modra (Cyanopsitta spixii)
 • krasnogonka długodzioba (Enicognathus leptorhynchus)
 • konura kaktusowa (Eupsittula cactorum)
 • konura pomarańczowoczelna (Eupsittula canicularis)
 • konura oliwkowa (Eupsittula nana)
 • konura brązowogardła (Eupsittula pertinax)
 • wróbliczka zielonolica (Forpus coelestis)
 • wróbliczka modrobrewa (Forpus conspicillatus)
 • wróbliczka Taczanowskiego (Forpus crassirostris)
 • wróbliczka turkusowa (Forpus cyanopygius)
 • wróbliczka amazońska (Forpus modestus)
 • wróbliczka zielonorzytna (Forpus passerinus)
 • wróbliczka niebieskorzytna (Forpus spengeli)
 • wróbliczka żółtolica (Forpus xanthops)
 • wróbliczka niebieskoskrzydła (Forpus xanthopterygius)
 • szmaragdówka (Graydidascalus brachyurus)
 • amazoneczka ognistogłowa (Hapalopsittaca amazonina)
 • amazoneczka żółtolica (Hapalopsittaca fuertesi)
 • amazoneczka czarnoskrzydła (Hapalopsittaca melanotis)
 • amazoneczka czerwonolica (Hapalopsittaca pyrrhops)
 • złotopiórka (Leptosittaca branickii)
 • stokóweczka szmaragdowa (Nannopsittaca dachilleae)
 • stokóweczka żółtooka (Nannopsittaca panychlora)
 • żółtoliczka (Ognorhynchus icterotis)
 • białobrzuszka złotogłowa (Pionites leucogaster)
 • krasnogłówka (Pionopsitta pileata)
 • piona brązowoskrzydła (Pionus chalcopterus)
 • piona brunatna (Pionus fuscus)
 • piona łuskowana (Pionus maximiliani)
 • piona niebieskogłowa (Pionus menstruus)
 • piona koralodzioba (Pionus sordidus)
 • piona śliwogłowa (Pionus tumultuosus)
 • afrykanka kapturowa (Poicephalus crassus)
 • afrykanka żółtogłowa (Poicephalus flavifrons)
 • afrykanka czerwonoczelna (Poicephalus gulielmi)
 • afrykanka zielonorzytna (Poicephalus robustus)
 • afrykanka krasnopierśna (Poicephalus rufiventris)
 • ara żółtoszyja (Primolius auricollis)
 • ara niebieskogłowa (Primolius couloni)
 • (ara) marakana (Primolius maracana)
 • stokówka żółtoczelna (Psilopsiagon aurifrons)
 • stokówka ciemnogłowa (Psilopsiagon aymara)
 • szmaragdolotka wyspowa (Psittacara brevipes)
 • szmaragdolotka haitańska (Psittacara chloropterus)
 • szmaragdolotka kubańska (Psittacara euops)
 • szmaragdolotka meksykańska (Psittacara holochlorus)
 • szmaragdolotka białodzioba (Psittacara labati)
 • szmaragdolotka białooka (Psittacara leucophthalmus)
 • szmaragdolotka portorykańska (Psittacara maugei)
 • szmaragdolotka maskowa (Psittacara mitratus)
 • szmaragdolotka pacyficzna (Psittacara strenuus)
 • szmaragdolotka andyjska (Psittacara wagleri)
 • barwinka gołogłowa (Pyrilia aurantiocephala)
 • barwinka złotolica (Pyrilia barrabandi)
 • barwinka kapturowa (Pyrilia caica)
 • barwinka okularowa (Pyrilia haematotis)
 • barwinka różowolica (Pyrilia pulchra)
 • barwinka złotogłowa (Pyrilia pyrilia)
 • barwinka sępia (Pyrilia vulturina)
 • rudosterka białoszyja (Pyrrhura albipectus)
 • rudosterka amazońska (Pyrrhura amazonum)
 • rudosterka brązowogardła (Pyrrhura calliptera)
 • rudosterka błękitnoszyja (Pyrrhura cruentata)
 • rudosterka brązowoucha (Pyrrhura devillei)
 • rudosterka rdzawoucha (Pyrrhura egregia)
 • rudosterka szaropierśna (Pyrrhura griseipectus)
 • rudosterka krasnoucha (Pyrrhura hoematotis)
 • rudosterka żółtoskrzydła (Pyrrhura hoffmanni)
 • rudosterka perlista (Pyrrhura lepida)
 • rudosterka rdzawolica (Pyrrhura leucotis)
 • rudosterka brązowogłowa (Pyrrhura lucianii)
 • rudosterka łuskowana (Pyrrhura melanura)
 • rudosterka czerwonoczelna (Pyrrhura orcesi)
 • rudosterka czerwonobrzucha (Pyrrhura perlata)
 • rudosterka kasztanowolica (Pyrrhura pfrimeri)
 • rudosterka czerwonogłowa (Pyrrhura rhodocephala)
 • rudosterka różowogłowa (Pyrrhura roseifrons)
 • rudosterka czarnogłowa (Pyrrhura rupicola)
 • rudosterka zielona (Pyrrhura viridicata)
 • meksykana czerwonoczelna (Rhynchopsitta pachyrhyncha)
 • meksykana kasztanowoczelna (Rhynchopsitta terrisi)
 • szmaragdzianka (Thectocercus acuticaudatus)
 • barwniczka liliowosterna (Touit batavicus)
 • barwniczka czerwonoczelna (Touit costaricensis)
 • barwniczka niebieskoczelna (Touit dilectissimus)
 • barwniczka czarnoczelna (Touit huetii)
 • barwniczka brunatnogrzbieta (Touit melanonotus)
 • barwniczka brązowogłowa (Touit purpuratus)
 • barwniczka plamkoskrzydła (Touit stictopterus)
 • barwniczka żółtosterna (Touit surdus)
 • malachitka (Triclaria malachitacea)

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

 • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
 • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek - Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/

Największe gniazda ptaków

Największe gniazda ptaków

Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.

Jak dokarmiać ptaki?

Jak dokarmiać ptaki?

Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?

Najmniejsze ptaki na świecie

Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?

Największe ptaki na świecie

Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2019-05-07, RODZ-67
Data aktualizacji artykułu: 2021-10-08Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.