Żako

Żako (Psittacus erithacus) to papuga z podrodziny ar o szarym upierzeniu. Ogon jest czerwony. Obszar wokół oka, kuper i brzuch są jaśniejsze. Tęczówka oka jest żółta. Dymorfizm płciowy nie występuje. Samica jest nieco mniejsza i jaśniejsza od samca. Samiec ma szpiczaste i skierowane ku tyłowi obwódki wokół oczu, samica zaś ma je bardziej zaokrąglone.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Żako (Psittacus erithacus)

Zdjęcie zbiorów ZOO w Opolu © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Środkowa i zachodnia część Afryki. Naturalnym środowiskiem są pierwotne nizinne lasy deszczowe, lasy galeriowe, namorzynowe, sawanna z większymi zadrzewieniami. Gatunek ten występuje także w dużych parkach i ogrodach.

Tryb życia i zachowanie

Żyje w stadach przebywających w koronie wysokich drzew. Stada liczą nawet 5000 osobników. Jest najbardziej aktywna o zmierzchu. Żeruje na polanach i polach uprawnych. Papugi te są łagodne w niewoli, łatwo się oswajają. To bardzo towarzyska i inteligentna papuga.

Jest to też bardzo wrażliwy ptak. Gdy popada w stres, wyskubuje sobie pióra.

Morfologia i anatomia

Jaja białe, zaokrąglone lub podobne do kurzych, z lekkim połyskiem.

Pożywienie

Papuga żako zjada ziarna, owoce. Sposób żywienia w niewoli podajemy niżej.

Rozmnażanie

Żako zakłada gniazdo w dziupli wysokiego drzewa. Samica składa 2-4 jaja i wysiaduje je do 30 dni. Młode pozostają w gnieździe przez 10 tygodni.

Ochrona i zagrożenia VU

Gatunek ten jest narażony na wymarcie. Ma status VU w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Żako potrafi powtarzać ludzkie słowa.

Podgatunki

Wyróżniamy następujące podgatunki:



Hodowla – informacje dla hodowców

Parametry i informacjeOpis
Informacje ogólne o gatunku Papuga ta bardzo przywiązuje się do jednej osoby. Jest wrażliwa na stres.
Rodzaj klatki i wyposażenieKlatka dla żako musi być przestronna, prostopadłościenna, o wymiarach minimum 1,5 × 1,5 × 1,6 m. Papuga ta lubi wodne kąpiele.
Inne warunki chowu Codziennie rano należy papugę spryskiwać wodą.
PokarmDo jedzenia podajemy gotowe mieszanki, w zimie dodatkowo podajemy ziarna konopi. Podajemy także namoczone i skiełkowane ziarna, kolby kukurydzy (świeże lub gotowane), skiełkowaną fasolkę mung, orzechy piniowe, ziemne, cały czas podajemy proso w kłosach, surowe i gotowane owoce i warzywa, chude mięso, makaron, gotowany ryż, jogurt, także w niewielkich ilościach ser żółty. Przed lęgiem namoczony chleb pszeniczny, pełnoziarnisty, marchew, cykorie, gotowane, pokrojone jajka. Cały rok podajemy żwirek mineralny z muszli ostryg, sepię i oczywiście świeżą wodę do picia.
RozmnażaniePapugi te rozmnażają się w niewoli. W tym celu należy zastosować budki lęgowe o wymiarach 40 × 45 × 65 cm z otworem o średnicy 15 cm.
Ograniczenia prawne
Czytaj więcej.
(UWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie.)

Pokrewne gatunki ptaków


Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2013-05-01, GAT-494




©® Media Nauka 2008-2023 r.