Żako

Żako (Psittacus erithacus) to papuga z podrodziny ar o szarym upierzeniu. Ogon jest czerwony. Obszar wokół oka, kuper i brzuch są jaśniejsze. Tęczówka oka jest żółta. Dymorfizm płciowy nie występuje. Samica jest nieco mniejsza i jaśniejsza od samca. Samiec ma szpiczaste i skierowane ku tyłowi obwódki wokół oczu, samica zaś ma je bardziej zaokrąglone.


Żako(Psittacus erithacus)
Zdjęcie zbiorów ZOO w Opolu © medianauka.pl

Występowanie i środowisko

Środkowa i zachodnia część Afryki. Naturalnym środowiskiem są pierwotne nizinne lasy deszczowe, lasy galeriowe, namorzynowe, sawanna z większymi zadrzewieniami. Gatunek ten występuje także w dużych parkach i ogrodach.

Tryb życia i zachowanie

Żyje w stadach przebywających w koronie wysokich drzew. Stada liczą nawet 5000 osobników. Jest najbardziej aktywna o zmierzchu. Żeruje na polanach i polach uprawnych. Papugi te są łagodne w niewoli, łatwo się oswajają. To bardzo towarzyska i inteligentna papuga.

Jest to też bardzo wrażliwy ptak. Gdy popada w stres, wyskubuje sobie pióra.

Pożywienie

Papuga żako zjada ziarna, owoce. Sposób żywienia w niewoli podajemy niżej.

Rozmnażanie

Żako zakłada gniazdo w dziupli wysokiego drzewa. Samica składa 2-4 jaja i wysiaduje je do 30 dni. Młode pozostają w gnieździe przez 10 tygodni.

VU

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten jest narażony na wymarcie. Ma status VU w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Żako potrafi powtarzać ludzkie słowa.


Zdjęcia - galeria


Hodowla - informacje dla hodowców

Informacje ogólne o gatunku: Papuga ta bardzo przywiązuje się do jednej osoby. Jest wrażliwa na stres.

Rodzaj klatki i wyposażenie: Klatka dla żako musi być przestronna, prostopadłościenna, o wymiarach minimum 1,5 × 1,5 × 1,6 m. Papuga ta lubi wodne kąpiele.

Inne warunki chowu: Codziennie rano należy papugę spryskiwać wodą.

Pokarm: Do jedzenia podajemy gotowe mieszanki, w zimie dodatkowo podajemy ziarna konopi. Podajemy także namoczone i skiełkowane ziarna, kolby kukurydzy (świeże lub gotowane), skiełkowaną fasolkę mung, orzechy piniowe, ziemne, cały czas podajemy proso w kłosach, surowe i gotowane owoce i warzywa, chude mięso, makaron, gotowany ryż, jogurt, także w niewielkich ilościach ser żółty. Przed lęgiem namoczony chleb pszeniczny, pełnoziarnisty, marchew, cykorie, gotowane, pokrojone jajka. Cały rok podajemy żwirek mineralny z muszli ostryg, sepię i oczywiście świeżą wodę do picia.

Rozmnażanie: Papugi te rozmnażają się w niewoli. W tym celu należy zastosować budki lęgowe o wymiarach 40 × 45 × 65 cm z otworem o średnicy 15 cm.

Ograniczenia prawne:
Czytaj więcej.
(UWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie.)


© medianauka.pl, 2013-05-01, GAT-494
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.