
Barczatka napójka
Barczatka napójka (Euthrix potatoria) to gatunek motyla z rodziny barczatkowatych. Samica jest większa od samca, a jej skrzydła są dużo bardziej jaśniejsze, żółtawe. Ubarwienie brązowawe. Na pierwszej parze skrzydeł znajdują się dwie jasne, obrzeżone plamki. W tylnej części widoczna zygzakowata przepaska. Gąsienica jest czarna z pomarańczowym wzorem, a głowa żółtobrunatna z kropeczkami, układającymi się w pasy. Na grzbiecie niebieskawe paski. Są też brodawki z kępami włosków.
Występowanie i środowisko PL
To gatunek europejski i azjatycki. Występuje na terenie całego kraju w lasach liściastych i mieszanych, szczególnie na ich skrajach.
Tryb życia i zachowanie
Okres lotu od końca czerwca do połowy sierpnia. Gąsienica żeruje w dzień i w nocy.
Morfologia i anatomia
Rozpiętość skrzydeł wynosi 4,8-5,4 cm.
Pożywienie
Roślinami żywicielkami są trawy i turzyce, w tym trzcina, pospolita, mozga, kupkówka.
Rozmnażanie
Występuje tylko jedno pokolenie w roku. Przepoczwarzenie następuje w kokonie.
Ochrona i zagrożenia
Brak danych.
Zdjęcia - galeria
© medianauka.pl, 2019-03-21, GAT-1224
Pokrewne gatunki owadów
Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.
Czy gąsienice są nudne?

Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jaki jest największy motyl świata?

Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.