Bass słoneczny
Bass słoneczny, okonek słoneczny (Lepomis gibbosus) to gatunek ryby słodkowodnej z rodziny bassowatych, występujący w Polsce od początków XX wieku, po sprowadzeniu z Ameryki Północnej. Z wierzchu ryba ta jest brązowawa, oliwkowa, boki są złotawe z żółtymi, niebieskozielonymi plamkami.
Zdjęcia - galeria
Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.

© mattiaath - Fotolia.com
⤢ POWIĘKSZWystępowanie i środowisko PL
Występuje w wodach słodkich, najlepiej płytkich stawach z obfitą roślinnością wodną. Jest też spotykana w dole rzek wolno płynących. Preferuje wody umiarkowanie ciepłe oraz umiarkowane. Naturalnym miejscem występowania jest Ameryka Północna, do Polski została sprowadzona w XX w. Spotyka się tylko pojedyncze okazy, najczęściej w dorzeczu Odry.
Tryb życia i zachowanie
Brak danych.
Morfologia i anatomia
Ryba to osiąga długość ciała 22 cm i masę 250 g. Ciało tej ryby jest bocznie spłaszczone. Pysk jest uzębiony. Bass ten, jak wszystkie inne gatunki z tej rodziny, ma pojedynczą płetwę grzbietową, z twardymi kolcami w jej przedniej części.
Pożywienie
Zjada bezkręgowce, ikrę.
Rozmnażanie
Samiec buduje gniazdo pośród wodnej roślinności w kształcie wgłębienia. Opiekuje się ikrą. Dojrzałość płciową bass słoneczny osiąga między pierwszym a drugim rokiem życia.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce nie łowi się tego gatunku. To obcy gatunek. Nie ma wymiaru ani okresu ochronnego dla tej ryby.
Ciekawostki
Ponieważ jest to gatunek obcy nie można nim zarybiać wód otwartych.
Pokrewne gatunki ryb
Czy ryby śpią?

Ryby nie zamykają oczu. Czy zatem zapadają w sen? Jeśli tak, to jak ryby śpią? Kiedy i skąd wiadomo, że zapadły w sen?
Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?
© medianauka.pl, 2016-07-31, GAT-4185