Bass słoneczny

Bass słoneczny, okonek słoneczny (Lepomis gibbosus) to gatunek ryby słodkowodnej z rodziny bassowatych, występujący w Polsce od początków XX wieku, po sprowadzeniu z Ameryki Północnej. Z wierzchu ryba ta jest brązowawa, oliwkowa, boki są złotawe z żółtymi, niebieskozielonymi plamkami.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Występuje w wodach słodkich, najlepiej płytkich stawach z obfitą roślinnością wodną. Jest też spotykana w dole rzek wolno płynących. Preferuje wody umiarkowanie ciepłe oraz umiarkowane. Naturalnym miejscem występowania jest Ameryka Północna, do Polski została sprowadzona w XX w. Spotyka się tylko pojedyncze okazy, najczęściej w dorzeczu Odry.

Tryb życia i zachowanie

Brak danych.

Morfologia i anatomia

Ryba to osiąga długość ciała 22 cm i masę 250 g. Ciało tej ryby jest bocznie spłaszczone. Pysk jest uzębiony. Bass ten, jak wszystkie inne gatunki z tej rodziny, ma pojedynczą płetwę grzbietową, z twardymi kolcami w jej przedniej części.

Pożywienie

Zjada bezkręgowce, ikrę.

Rozmnażanie

Samiec buduje gniazdo pośród wodnej roślinności w kształcie wgłębienia. Opiekuje się ikrą. Dojrzałość płciową bass słoneczny osiąga między pierwszym a drugim rokiem życia.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce nie łowi się tego gatunku. To obcy gatunek. Nie ma wymiaru ani okresu ochronnego dla tej ryby.

Ciekawostki

Ponieważ jest to gatunek obcy nie można nim zarybiać wód otwartych.


Pokrewne gatunki ryb

ikonaBass wielkogębowy
Micropterus salmoides
Bassowate
Bassowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Czy ryby śpią?

Czy ryby śpią?

Ryby nie zamykają oczu. Czy zatem zapadają w sen? Jeśli tak, to jak ryby śpią? Kiedy i skąd wiadomo, że zapadły w sen?

Latające ryby

Latające ryby

Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

Jadowite ryby

Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?

Najszybsza ryba świata

Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2016-07-31, GAT-4185


Polecamy w naszym sklepie

Zoologia Szkarłupnie-płazy
Biblioteczka Montessori. Przyroda
Kolorowe skarpetki urodzinowe
Kolorowe skarpetki Kostka
Atlas ryb polskich. 140 gatunków
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.