logo

Bass słoneczny

Bass słoneczny, okonek słoneczny (Lepomis gibbosus) to gatunek ryby słodkowodnej z rodziny bassowatych, występujący w Polsce od początków XX wieku, po sprowadzeniu z Ameryki Północnej. Z wierzchu ryba ta jest brązowawa, oliwkowa, boki są złotawe z żółtymi, niebieskozielonymi plamkami.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Występuje w wodach słodkich, najlepiej płytkich stawach z obfitą roślinnością wodną. Jest też spotykana w dole rzek wolno płynących. Preferuje wody umiarkowanie ciepłe oraz umiarkowane. Naturalnym miejscem występowania jest Ameryka Północna, do Polski została sprowadzona w XX w. Spotyka się tylko pojedyncze okazy, najczęściej w dorzeczu Odry.

Tryb życia i zachowanie

Brak danych.

Morfologia i anatomia

Ryba to osiąga długość ciała 22 cm i masę 250 g. Ciało tej ryby jest bocznie spłaszczone. Pysk jest uzębiony. Bass ten, jak wszystkie inne gatunki z tej rodziny, ma pojedynczą płetwę grzbietową, z twardymi kolcami w jej przedniej części.

Pożywienie

Zjada bezkręgowce, ikrę.

Rozmnażanie

Samiec buduje gniazdo pośród wodnej roślinności w kształcie wgłębienia. Opiekuje się ikrą. Dojrzałość płciową bass słoneczny osiąga między pierwszym a drugim rokiem życia.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce nie łowi się tego gatunku. To obcy gatunek. Nie ma wymiaru ani okresu ochronnego dla tej ryby.

Ciekawostki

Ponieważ jest to gatunek obcy nie można nim zarybiać wód otwartych.© medianauka.pl, 2016-07-31, GAT-4185
Pokrewne gatunki ryb

ikonaBass wielkogębowy
Micropterus salmoides
Bassowate
Bassowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.


Czy ryby śpią?

Czy ryby śpią?

Ryby nie zamykają oczu. Czy zatem zapadają w sen? Jeśli tak, to jak ryby śpią? Kiedy i skąd wiadomo, że zapadły w sen?


Polecamy w naszym sklepie

Księga zwierząt niemalże niemożliwych
Zoologia Szkarłupnie-płazy
Atlas ryb akwariowych - 150 gatunków
Kubek wędkarza
Kolorowe skarpetki urodzinowe
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.