
Bass wielkogębowy
Bass wielkogebowy (Micropterus salmoides), nazywana niewłaściwie okoniopstrągiem to ryba z rodziny bassowatych. Ma lekko bocznie spłaszczone ciało, duży, uzębiony pysk. Płetwa grzbietowa składa się z części zbudowanej z promieni twardych przekształconych w kolce. Ubarwienie oliwkowe z wierzchu, boki zielonkawe, po bokach głowy występują ciemne smugi.
Występowanie i środowisko PL
Pierwotnie gatunek ten występował w rzekach i jeziorach Ameryki Północnej, głównie w dorzeczu Missisipi. W 1885 roku ryba ta została sprowadzona do Europy. Gatunek został aklimatyzowany także w Polsce. Występował u nas jednak tylko w stawach hodowlanych. Lubi wody bogate w wodną roślinność.
Tryb życia i zachowanie
Brak danych.
Morfologia i anatomia
W swoim pierwotnym środowisko osiąga wagę do 12 kg, w Europie osiąga 500 g ciężaru. Zwykle jednak mierzy 60 cm i 1,5 kg wagi ciała.
Pożywienie
Młode odżywiają się planktonem. Gdy osiągają 5 cm długości ciała stają się drapieżnikami.
Rozmnażanie
Odbywa tarło od maja do czerwca na głębokości 60-180 cm. Samica składa ikrę do gniazda wykopanego w piaszczystym dnie. Złożonych jaj i wylęgu strzeże samiec. Młode stają się dojrzałe płciowo między 2 a 3 rokiem życia.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce nie jest objęty ochroną. Nie można tym gatunkiem zarybiać otwartych wód.
Ciekawostki
Ma bardzo smaczne mięso.
Zdjęcia - galeria
© medianauka.pl, 2016-09-03, GAT-4184 OpisKalendarz przyrody
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ● ● Trze się bass wielkogębowy.
Pokrewne gatunki ryb
Czy ryby śpią?

Ryby nie zamykają oczu. Czy zatem zapadają w sen? Jeśli tak, to jak ryby śpią? Kiedy i skąd wiadomo, że zapadły w sen?