Czawycza

Czawycza (Oncorhynchus tshawytscha) to gatunek ryby morskiej z rodziny łososiowatych. Jest to największy z łososi, żyjących w Pacyfiku. Ma wrzecionowate ciało o głowie ze szpiczastym zakończeniem. Pysk wyposażony jest w ostre, zakrzywione zęby. Dziąsła u nasady zębów są czarne. Ciało jest srebrzyste z ciemniejszym grzbietem. Po bokach występują drobne, ciemne plamki. Rzędy plam występują także na płetwach grzbietowych i ogonowej. Na grzbiecie u nasady ogona znajduje się płetwa tłuszczowa.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Czawycza (Oncorhynchus tshawytscha)

© Daniel Thornberg - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Większą część życia czawycza spędza w morzu i oceanie. Na tarło odbywa wędrówki w górę rzek. Rozmieszczenie czawyczy ma miejsce od Ameryki Północnej po Kamczatkę. Ryba ta nie występuje tak licznie jak łosoś atlantycki.

Środowisko

ryba słodkowodna
ryba morska
Oceany / Morza

Pacyfik
Ocean Arktyczny

Tryb życia i zachowanie

To gatunek wędrowny. Na tarlisko może przebyć tysiące kilometrów. Po tarle większość osobników ginie.

Pożywienie

To drapieżnik.

Rozmnażanie

Na tarło ryby tego gatunku wędrują z oceanu do ujść rzek, a dalej w górę. Samica ukrywa jaja w dnie. Po odbyciu godów i złożeniu jaj ryby giną.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

To największy przedstawiciel rodziny łososiowatych w Pacyfiku. Mięso czawyczy jest bardzo cenione ze względu na smak.


Pokrewne gatunki ryb


Ryby anadromiczne
Ryby anadromiczne są to takie ryby, które płyną w górę rzeki pod prąd wody. Najczęściej chodzi o gatunki, które wpływają z morza (słonych wód) do rzek i jezior na tarło.
Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2015-11-24, GAT-1008




©® Media Nauka 2008-2023 r.