Nerka

Nerka (Oncorhynchus nerka) to ryba z rodziny łososiowatych. Ciało bocznie spłaszczone. Ubarwienie w szacie spoczynkowej szaroniebieskie, zielonkawoniebieskie, brązowawe, żółtawe w części ogonowej, zielonkawe na głowie. Czasem występują ciemniejsze pasy. Spód białawy. Plamki widoczne tylko na płetwie ogonowej. W szacie godowej wygląd samca diametralnie odmienny. Szata godowa jest intensywnie czerwona. Szczęki u samca mają w tym okresie wygięty, hakowaty kształt.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Nerka (Oncorhynchus nerka)

© Stefan – stock.adobe.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

To łosoś pacyficzny. Ryba ta występuje na terenie USA i Kanady w Ameryce Północnej oraz w północno-wschodniej części Azji (od Kamczatki po Japonię i inne rejony). Do rzek wchodzi na tarło, poza tym żyje w morzu i oceanie (Pacyfik). Pionowy zasięg występowania to 250 m. Istnieje populacja wyłącznie słodkowodna.

Środowisko

ryba słodkowodna
ryba morska
Oceany / Morza

Pacyfik

Tryb życia i zachowanie

Ryba ta dożywa maksymalnie 7 lat.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 60-84 cm, a ciężar ciała 4-8 kg.

Pożywienie

Nerka poluje na niewielkie ryby, skorupiaki wodne.

Rozmnażanie

Tarło dla populacji śródlądowej odbywa się w czasie od września do października.

Tarło dla nerki anadromicznej odbywa się od lipca do grudnia, zależy od wielu czynników, w tym od temperatury, rejonu.

Do tarła przystępują najczęściej ryby 4-5-letnie.

Samica składa ikrę w liczbie od 370 do 1770 jaj do gniazda w dnie rzeki. Wybierane są miejsca ubogie w tlen. Larwy wykluwają się z jaj po 48-140 dniach, w zależności od temperatury. Zaraz po tarle ryby umierają. Narybek żyje w słodkiej wodzie dwa lata, czasem więcej. Po tym czasie i wysrebrzeniu ryby spływają do morza.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Nerki płyną na tarło płytkimi strumieniami w górę rzek. Są wówczas łatwym łupem dla niedźwiedzi, ptaków drapieżnych i innych zwierząt.

Sockey to populacja, która wędruje do morza. Istnieje też populacja żyjąca wyłącznie w wodach słodkich, to kokance.

To ryba o dużym znaczeniu gospodarczym.

Inna nazwa nerki to łosoś czerwony.

Ikra nerki jest bogata w karoten, który ma zdolność wiązania tlenu. Karoten ryby pozyskują poprzez odżywianie się między innymi widłonogami.

Synonimy

W literaturze można spotkać następujące synonimy dla określenia nazwy tego gatunku:


Pokrewne gatunki ryb


Ryby anadromiczne
Ryby anadromiczne są to takie ryby, które płyną w górę rzeki pod prąd wody. Najczęściej chodzi o gatunki, które wpływają z morza (słonych wód) do rzek i jezior na tarło.
Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Włodzimierz Załachowski – Ryby - zwierzęta świata, 83-01-10632-8, PWN 1992
  • Krystyna Kowalska, Jan Maciej Rembiszewski, Halina Rolik – Mały Słownik Zoologiczny - Ryby, ISBN 83-214-0134, Wiedza Powszechna 1980
  • Praca zbiorowa - redakcja Katarzyna Kolowca-Chnura – Zoologia Tom V. Ryby, ISBN 83-88988-02-6, Wydawnictwo Albatros 2004
  • Henryk Garbarczyk, Małgorzata Garbarczyk, Leszek Myszkowski – Ryby Encyklopedia Zwierząt, ISBN 978-83-01-15341, KDC - Klub dla Ciebie 2008
  • Derek Hall, Amy-Jane Beer, Daniel Gilpin – Encyklopedia ryb, skorupiaków i innych zwierząt wodnych - wizualny przewodnik opisujący 1250 gatunków., ISBN 978-83-8172-649-8, Dragon 2020

© medianauka.pl, 2023-01-22, GAT-627625




©® Media Nauka 2008-2023 r.