Pstrag tęczowy, tęczak

Pstrag tęczowy, tęczak (Oncorhynchus mykiss) to gatunek ryby z rodziny łososiowatych. Ma lekko zaostrzony pysk z dużym otworem gębowym. Płetwa grzbietowa na jednej linii z brzusznymi, a płetwa tłuszczowa na jednej linii z płetwą odbytową. Płetwy piersiowe znajdują się tuż przy utworach skrzelowych. Ma zmienne ubarwienie ciała. Są stalowoszare, srebrzyste (w oceanie), różowo-tęczowe (w wodach słodkich). Grzbiet jest niebieskoszary. Na grzbiecie i bokach widnieje mnóstwo czarnych, drobnych plamek.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Występuje we wschodniej części Pacyfiku wzdłuż Ameryki Północnej od Alaski po Meksyk. Gatunek wprowadzony już w 1880 roku do środowisk w wielu krajach (Europa, Australia, Afryka). W Europie nie utrzymują się stałe populacje. W Polsce trwają próby aklimatyzacji. Jest spotykany w stawach rybnych. Osobniki słodkowodne (tęczak) żyją w dobrze natlenionych rzekach, strumieniach i jeziorach. Osobniki wędrowne (troć tęczowa) płyną do morza.

Tryb życia i zachowanie

Czas rozrodu zależy od miejsca występowania i temperatury wody.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi nawet 120 cm, przy czym osobniki z śródlądowych wód są dużo mniejsze. W Polsce dorasta do 60 cm i 4-5 kg ciężaru. W obu szczękach znajdują się zęby. U starszych osobników dolna szczęka zakończona hakiem.

Pożywienie

Poluje na wodne bezkręgowce, a także latające owady. Starsze osobniki polują także na ryby.

Ochrona i zagrożenia

W Polsce brak wymiaru ochronnego.


Pokrewne gatunki ryb

ikonaCzawycza
Oncorhynchus tshawytscha
Łososiowate
Łososiowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Ryby anadromiczne

Ryby anadromiczne

Ryby anadromiczne są to takie ryby, które płyną w górę rzeki pod prąd wody. Najczęściej chodzi o gatunki, które wpływają z morza (słonych wód) do rzek i jezior na tarło.

Latające ryby

Latające ryby

Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

Jadowite ryby

Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?

Najszybsza ryba świata

Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2019-02-17, GAT-610967


Polecamy w naszym sklepie

Ryby labiryntowe
Kolorowe skarpetki wędkarza
Kolorowe skarpetki urodzinowe
kolorowe skarpetki góra lodowa
Kolorowe skarpetki Kostka
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.