Pstrag tęczowy, tęczak

Pstrag tęczowy, tęczak (Oncorhynchus mykiss)

© Rostislav - Fotolia.com

Pstrag tęczowy, tęczak (Oncorhynchus mykiss) to gatunek ryby z rodziny łososiowatych. Ma lekko zaostrzony pysk z dużym otworem gębowym. Płetwa grzbietowa na jednej linii z brzusznymi, a płetwa tłuszczowa na jednej linii z płetwą odbytową. Płetwy piersiowe znajdują się tuż przy utworach skrzelowych. Ma zmienne ubarwienie ciała. Są stalowoszare, srebrzyste (w oceanie), różowo-tęczowe (w wodach słodkich). Grzbiet jest niebieskoszary. Na grzbiecie i bokach widnieje mnóstwo czarnych, drobnych plamek.

Występowanie i środowisko PL

Występuje we wschodniej części Pacyfiku wzdłuż Ameryki Północnej od Alaski po Meksyk. Gatunek wprowadzony już w 1880 roku do środowisk w wielu krajach (Europa, Australia, Afryka). W Europie nie utrzymują się stałe populacje. W Polsce trwają próby aklimatyzacji. Jest spotykany w stawach rybnych. Osobniki słodkowodne (tęczak) żyją w dobrze natlenionych rzekach, strumieniach i jeziorach. Osobniki wędrowne (troć tęczowa) płyną do morza.

Środowisko

ryba słodkowodna
ryba morska
Oceany / Morza

Pacyfik

Informacje dla wędkarzy

Okres ochronny
brak
Wymiar ochronny
brak
Normy medalowe
Złoty medal: 70 cm, 4.5 kg
Srebrny medal: 65 cm, 3.5 kg
Brązowy medal: 55 cm, 2.5 kg
Rekord Polski
75 cm
7.3 kg
1995 rok
Preferowane metody wędkarskie
metoda muchowa
Okres tarła i najlepszych połowów
zobacz kalendarz

Uwaga: szczegółowe zasady połowu, tj. okres ochronny, wymiar, a także limity połowu określają dzierżawcy danego zbiornika wodnego.

Tryb życia i zachowanie

Czas rozrodu zależy od miejsca występowania i temperatury wody.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi nawet 120 cm, przy czym osobniki z śródlądowych wód są dużo mniejsze. W Polsce dorasta do 60 cm i 4-5 kg ciężaru. W obu szczękach znajdują się zęby. U starszych osobników dolna szczęka zakończona hakiem.

Pożywienie

Poluje na wodne bezkręgowce, a także latające owady. Starsze osobniki polują także na ryby.

Ochrona i zagrożenia

W Polsce brak wymiaru ochronnego.


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

      Okres tarła u pstrąga tęczowego.
          Najlepszy czas na połów pstrąga tęczowego.

Pokrewne gatunki ryb


Ryby anadromiczne
Ryby anadromiczne są to takie ryby, które płyną w górę rzeki pod prąd wody. Najczęściej chodzi o gatunki, które wpływają z morza (słonych wód) do rzek i jezior na tarło.
Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • PZW – Polski Związek Wędkarski, PZW https://www.pzw.org.pl

© medianauka.pl, 2019-02-17, GAT-610967
Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.