logo

Pstrag tęczowy, tęczak

Pstrag tęczowy, tęczak (Oncorhynchus mykiss) to gatunek ryby z rodziny łososiowatych. Ma lekko zaostrzony pysk z dużym otworem gębowym. Płetwa grzbietowa na jednej linii z brzusznymi, a płetwa tłuszczowa na jednej linii z płetwą odbytową. Płetwy piersiowe znajdują się tuż przy utworach skrzelowych. Ma zmienne ubarwienie ciała. Są stalowoszare, srebrzyste (w oceanie), różowo-tęczowe (w wodach słodkich). Grzbiet jest niebieskoszary. Na grzbiecie i bokach widnieje mnóstwo czarnych, drobnych plamek.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Występuje we wschodniej części Pacyfiku wzdłuż Ameryki Północnej od Alaski po Meksyk. Gatunek wprowadzony już w 1880 roku do środowisk w wielu krajach (Europa, Australia, Afryka). W Europie nie utrzymują się stałe populacje. W Polsce trwają próby aklimatyzacji. Jest spotykany w stawach rybnych. Osobniki słodkowodne (tęczak) żyją w dobrze natlenionych rzekach, strumieniach i jeziorach. Osobniki wędrowne (troć tęczowa) płyną do morza.

Tryb życia i zachowanie

Czas rozrodu zależy od miejsca występowania i temperatury wody.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi nawet 120 cm, przy czym osobniki z śródlądowych wód są dużo mniejsze. W Polsce dorasta do 60 cm i 4-5 kg ciężaru. W obu szczękach znajdują się zęby. U starszych osobników dolna szczęka zakończona hakiem.

Pożywienie

Poluje na wodne bezkręgowce, a także latające owady. Starsze osobniki polują także na ryby.

Ochrona i zagrożenia

W Polsce brak wymiaru ochronnego.


© medianauka.pl, 2019-02-17, GAT-610967
Pokrewne gatunki ryb

ikonaCzawycza
Oncorhynchus tshawytscha
Łososiowate
Łososiowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.


Ryby anadromiczne

Ryby anadromiczne

Ryby anadromiczne są to takie ryby, które płyną w górę rzeki pod prąd wody. Najczęściej chodzi o gatunki, które wpływają z morza (słonych wód) do rzek i jezior na tarło.


Polecamy w naszym sklepie

Ilustrowana encyklopedia ryb Polski - Atlas
Kolorowe skarpetki Kostka
Kolorowe skarpetki Miasto
Atlas ryb polskich. 140 gatunków
Montessori - Zwierzęta
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.