Logo Media Nauka

Facebook


Czepigowate

Czepigowate (Coliiformes) to rząd ptaków, który liczy dziś 1 rodzinę i 6 gatunków. Czepigi (Coliidae) to rodzina ptaków z rzędu czepigowatych. Rodzina ta liczy dziś 2 rodzaje i 6 gatunków.

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.

Czepiga czerwonolicaCzepiga czerwonolica

Urocolius indicus

Czepiga czerwonolica (Urocolius indicus) to gatunek ptaka z rodziny czepigowatych. Upierzenie szarobrązowawe. Na głowie czubek. Dziób u nasady różowy, jego koniec jest ciemny. Nogi różowe. Wokół oczu występuje czerwona skóra.


Czepiga rudawaCzepiga rudawa

Colius striatus

Czepiga rudawa to afrykański ptak o bardzo długim ogonie, charakterystycznym czubie. Potrafi chodzić po krzewach do góry nogami. Lubi odpoczywać w parach, stykając się brzuchami.Inne gatunki

  • Czepiga czerwonogrzbieta (Colius castanotus)
  • Czepiga białogrzbieta (Colius colius)
  • Czepiga białogłowa (Colius leucocephalus)
  • Czepiga długosterna (Urocolius macrourus)

Występowanie i środowisko

Żyją w Afryce na południe od Sahary. Preferują gęste zakrzewienia, cierniste krzewy, ogrody.

Tryb życia i zachowanie

Zręcznie czepiają się gałązek i potrafią chodzić po nich do góry nogami, pomagając sobie przy tym dziobem jak papugi. Tworzą małe stada. Odpoczywają przytulone do siebie. Przejawiają zachowania terytorialne.

Morfologia i anatomia

Są to ptaki o bardzo długim ogonie, charakterystycznym czubem na głowie, krótkich skrzydłach. Wszystkie mają około 30 cm długości, z czego ponad połowa długości przypada na gon. Ubarwienie szare lub brązowe. Spód jest jaśniejszy. Dziób jest krótki. Czwarty palec zwrotny. Brak dymorfizmu płciowego.

Rozmnażanie

Gniazdo stanowi otwarta czarka, niezbyt porządnie wykonana, najczęściej na krzaku z cierniami. W złożeniu 2-4 jaja. Młode już po kilku dniach opuszczają gniazdo, czepiając się gałązek.

Pożywienie

Zjadają owoce, listki, jagody, pączki, owady, rzadko porywają pisklęta innych ptaków.

Ochrona i zagrożenia

Czepigi nie są zagrożone wyginięciem.

Ciekawostki

Brak danych.

Zdjęcia - galeria


© Media Nauka, 2014-01-07, ART-RZAD59
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.