Czepigi

Czepigi (Coliidae) to rodzina ptaków z monotypowego rzędu Coliiformes, która liczy dziś 6 gatunków.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Czepiga czerwonolicaCzepiga czerwonolica

Urocolius indicus

Czepiga czerwonolica (Urocolius indicus) to gatunek ptaka z rodziny czepigowatych. Upierzenie szarobrązowawe. Na głowie czubek. Dziób u nasady różowy, jego koniec jest ciemny. Nogi różowe. Wokół oczu występuje czerwona skóra.


Czepiga rudawaCzepiga rudawa

Colius striatus

Czepiga rudawa to afrykański ptak o bardzo długim ogonie, charakterystycznym czubie. Potrafi chodzić po krzewach do góry nogami. Lubi odpoczywać w parach, stykając się brzuchami.

Inne gatunki

  • czepiga czerwonogrzbieta (Colius castanotus)
  • czepiga białogrzbieta (Colius colius)
  • czepiga białogłowa (Colius leucocephalus)
  • czepiga długosterna (Urocolius macrourus)

Występowanie i środowisko

Żyją w Afryce na południe od Sahary. Preferują gęste zakrzewienia, cierniste krzewy, ogrody.

Tryb życia i zachowanie

Zręcznie czepiają się gałązek i potrafią chodzić po nich do góry nogami, pomagając sobie przy tym dziobem jak papugi. Tworzą małe stada. Odpoczywają przytulone do siebie. Przejawiają zachowania terytorialne.

Morfologia i anatomia

Są to ptaki o bardzo długim ogonie, charakterystycznym czubem na głowie, krótkich skrzydłach. Wszystkie mają około 30 cm długości, z czego ponad połowa długości przypada na gon. Ubarwienie szare lub brązowe. Spód jest jaśniejszy. Dziób jest krótki. Czwarty palec zwrotny. Brak dymorfizmu płciowego.

Rozmnażanie

Gniazdo stanowi otwarta czarka, niezbyt porządnie wykonana, najczęściej na krzaku z cierniami. W złożeniu 2-4 jaja. Młode już po kilku dniach opuszczają gniazdo, czepiając się gałązek.

Pożywienie

Zjadają owoce, listki, jagody, pączki, owady, rzadko porywają pisklęta innych ptaków.

Ochrona i zagrożenia

Czepigi nie są zagrożone wyginięciem.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek - Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/

Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?

Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?

To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?

Największe gniazda ptaków

Największe gniazda ptaków

Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.

Jak dokarmiać ptaki?

Jak dokarmiać ptaki?

Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?

Najmniejsze ptaki na świecie

Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?

Największe ptaki na świecie

Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2021-10-09, RODZ-200Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.