Dikdikk sawannowy
Dikdikk sawannowy (Madoqua kirkii) to gatunek antylopy z rodziny krętorogich. To bardzo mała i delikatna antylopa o dużych oczach i wydłużonym pysku. Samiec posiada pojedyncze, krótkie rogi. Na głowie znajduje się charakterystyczna kępka włosów. Futro jest miękkie.
Zdjęcia – galeria
Kliknij obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.

© ZOO Wrocław
⤢ POWIĘKSZ






Występowanie i środowisko
Dikdika sawannowego spotyka się w Afryce, na dwóch izolowanych obszarach. Zamieszkuje on suche, porośnięte krzewami obszary przylegające do trawiastej sawanny.
Tryb życia i zachowanie
Brak danych.
Morfologia i anatomia
To jedna z najmniejszych antylop na świecie. Osiąga długość ciała do 67 cm i wysokość do 40 cm w kłębie. Jest więc mniej więcej wielkości zająca. Waży do 4 kg.
Pożywienie
Dikdik zjada głownie liście krzewów i akacji.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Ciekawostki
Pokrewne gatunki ssaków
Wiadomości

Narodziny dikdika we wrocławskim ZOO
Na świat przyszedł jedenasty „afrykański Bambi” Dikdiki to jedne z najmniejszych antylop na świecie - samiec, czyli byk, waży do 4 kg! Są niepozorne, ale skradły serca odwiedzających wrocławskie Afrykarium. Podobno dikdiki bardzo przypominają jelonka Bambiego.

Lady G – nowa mieszkanka ZOO
Przełom lutego i marca to tradycyjnie czas pojawiania się we wrocławskim zoo małych dikdików. Tak jest i tym razem, bo 26 lutego matką została Lenonka. Zgodnie z tradycją nowo urodzona samiczka otrzymała muzyczne imię. Tym razem, ze względu na charakterystyczną blond czuprynę, nazwano ją Lady G.
Ile śpią ssaki?

Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak

Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak

Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?

Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?
© medianauka.pl, 2018-03-30, GAT-5164
Data aktualizacji artykułu: 2019-09-16