Długowąsowate

Długowąsowate (Clariidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu sumokształtnych, do której zaliczamy około 100 gatunków.

Ryby z tej rodziny są wyposażone w 4 pary wąsów, kolec w płetwach piersiowych. Płetwa grzbietowa i ogonowa jest długa. Ciało jest wydłużone.

Występowanie i środowisko

Długowąsowate występują w Afryce i Azji. Zasiedlają wody stojące. Potrafią wędrować po lądzie między zbiornikami wody.

Tryb życia i zachowanie

To ryby odporne na niską zawartość tlenu w wodzie.

Morfologia i anatomia

Ryby te mogą osiągać duże rozmiary. Ciężar tawady wynosi nawet 20 kg. Długość ciała wynosi od 12 cm do 1,5 m. Długowąsowate potrafią oddychać tlenem atmosferycznym dzięki narządowi nadskrzelowemu. Oczy mogą być małe, dobrze rozwinięte lub mogą nie występować.

Rozmnażanie

Okres rozrodczy przypada zwykle na początek pory deszczowej. Samica składa ikrę, której nie strzeże. Młode wylegają się już po 23-30 godzinach.

Pożywienie

Polują na owady wodne i inne bezkręgowce, ryby, niewielkie ptaki.

Ciekawostki

To ryby o lokalnym znaczeniu gospodarczym dzięki smacznemu mięsu.

Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny. Kliknij nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Inne gatunki

Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

© medianauka.pl, 2018-12-02, RODZ-479©® Media Nauka 2008-2023 r.