Sum afrykański, tawada

Sum afrykański, tawada, klarias (Clarias gariepinus) to gatunek ryby z rodziny długowąskowatych. Ryba ta ma cztery pary wąsów, kolec w płetwach piersiowych. Płetwa grzbietowa i ogonowa jest długa. Głowa jest płaska i szeroka.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Sum afrykański, tawada (Clarias gariepinus)

© heitipaves - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL - obcy

Gatunek występuje głównie w Afryce oraz na niewielkim obszarze w Azji. Sum afrykański został introdukowany w Europie (w tym podjęto próby w Polsce) i w Ameryce Północnej na początku XX wieku. Zasiedla wody stojące. Potrafi wędrować po lądzie między zbiornikami wody.

Środowisko

ryba słodkowodna

Tryb życia i zachowanie

To ryba odporna na niską zawartość tlenu w wodzie. Potrafi wędrować po lądzie między zbiornikami wody.

Morfologia i anatomia

Ryba ta osiąga ciężar ciała nawet do 20 kg w Polsce i 50 kg w Afryce. Potrafi oddychać tlenem atmosferycznym dzięki narządowi nadskrzelowemu.

Pożywienie

To ryba wszystkożerna.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Brak okresu ochronnego i rozmiarów ochronnych na połów.

Ciekawostki

Ryba zdycha w wodzie o temperaturze poniżej 12 °C.

Synonimy

W literaturze można spotkać następujące synonimy dla określenia nazwy tego gatunku:


Pokrewne gatunki ryb


Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2018-12-02, GAT-16065
©® Media Nauka 2008-2023 r.