Dzięciołek

Dzięciołek (Dryobates minor) to gatunek ptaka z rodziny dzięciołowatych, podrodziny dzięciołów, wielkością zbliżony do wróbla. Samiec różni się od samicy tym, że ma na głowie czerwoną czapeczkę. Potylica, kuper, ogon i kark są czarne. Upierzenie na grzbiecie jest białe z poprzecznymi, czarnymi pręgami. Na czarnych skrzydłach znajduje się 6 białych pasów. Spód ciała oraz policzki są białawe. Na spodzie występują ciemne kreski.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Dzięciołek (Dryobates minor)

© waidmannsheil - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Zamieszkuje przerzedzone lasy i ich skraje, parki, zadrzewienia. Jest obecny w Europie i Azji. U nas nie jest liczny.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi osiadły lub koczowniczy tryb życia. Głos jaki wydaje przypomina głos pustułki. Bębni w drzewo równo i w równych odstępach. Prowadzi skryty tryb życia. W zimie, co jest wyjątkowe u dzięciołów, dzięciołek potrafi się przyłączyć do stada innych gatunków ptaków. Dziupla służy nie tylko do rozrodu, ale także jako schronienie i noclegownia przez cały rok, szczególnie zimą.

Morfologia i anatomia

Osiąga 14 cm długości ciała, 28 cm rozpiętości skrzydeł i ciężar do 26 g.

Pożywienie

Zjada owady. W zimie dietę uzupełnia nasionami. Wierzba jest ulubionym drzewem dla dzięciołka pod kątem poszukiwania pokarmu.

Rozmnażanie

Kuje dziuple w drzewie. Wyprowadza jeden lęg w roku w okresie od połowy maja do początku czerwca. W zniesieniu 5-6 jaj. Przez dwa tygodnie wysiaduje je samiec i samica. Pisklęta opuszczają gniazdo po 3 tygodniach.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Dzięciołek podlega ochronie gatunkowej w Polsce.



Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Okres lęgowy u dzięciołka.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ptaków


Jak dzięcioły wytrzymują uderzenia dziobem w drzewo?
Dlaczego dzięcioł nie dostaje wstrząsu mózgu podczas uderzeń w konar drzewa? Jak to się dzieje?
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.77 / 69.23%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2016-10-15, GAT-4285




©® Media Nauka 2008-2023 r.