Faeton białosterny
Faeton białosterny (Phaethon aethereus) to jeden z trzech gatunków należących do rodziny faetonów o budowie ciała przypominającej nieco budowę mewy. Upierzenie białe z czarnym kreskowaniem na grzbiecie. Środkowe sterówki bardzo mocno wydłużone, tworzą piękny ogon. Przez oko biegnie czarna przepaska. Czarne plamy występują też na lotkach. Odnóża są bardzo krótkie i usadowione z tyłu ciała, przez co ptak ten porusza się na lądzie niezgrabnie. Skrzydła są ostro zakończone. Dziób jest czerwony, lekko zagięty w dół, ostro zakończony. Jego krawędzie są piłkowane.
Zdjęcia – galeria
Kliknij obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.

© estivillml - Fotolia.com
⤢ POWIĘKSZWystępowanie i środowisko
To ptak żyjący na otwartym morzu. Zamieszkuje wody oceanów w tropikalnej strefie. Nie występuje w ogromnych odległościach od lądu, jak to ma miejsce w przypadku pozostałych gatunków. Największą liczbę tego gatunku można spotkać na Galapagos.
Tryb życia i zachowanie
Ptaki te są samotnikami i wędrowcami, wracającymi do stałych miejsc lęgowych. Lot jest szybki, aktywny.
Pożywienie
Podstawę ich pokarmu stanowią ryby i głowonogi.
Rozmnażanie
Gniazduje na wyspach oceanicznych w różnego rodzaju szczelinach skalnych. Samica składa jedno jajo, które wysiaduje z samcem na zmianę przez ponad miesiąc. Pisklęta są gniazdownikami. Pokarm dla swoich piskląt rodzice przynoszą w wolu.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Pokrewne gatunki ptaków
Największe gniazda ptaków

Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?
© medianauka.pl, 2015-03-01, GAT-709