Faetony

Faetony (Phaethontidae) to rodzina ptaków z rzędu faetonów. Rodzina ta liczy dziś 3 gatunki w 1 rodzaju Phaethon. W Polsce nie spotkamy żadnego z gatunków z tej rodziny ptaków.

Wygląd

Są to ptaki przypominające swoją budową ciała nieco mewy. Środkowe sterówki są bardzo wydłużone i zazwyczaj mocno wystają poza resztę ciała. Upierzenie białe. Przez oko biegnie ciemna pręga. Czarne plamy występują też na lotkach. Jeden z gatunków jest różowy. Odnóża są krótkie i usadowione lekko z tyłu, przez co ptaki te chodzą po lądzie bardzo nieporadnie. Skrzydła są ostro zakończone. Faetony mają duży grzebień na mostku oraz bardzo dobrze zbudowane mięśnie piersiowe. Dziób jest czerwony lub żółty, lekko zagięty w dół, ostro zakończony. Jego krawędzie są piłkowane.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Faeton białosternyFaeton białosterny

Phaethon aethereus

To faeton z pięknym, długim ogonem, który najliczniej występuje na Galapagos. Upierzenie białe z czarnym kreskowaniem na grzbiecie. Środkowe sterówki bardzo mocno wydłużone, tworzą piękny ogon. Przez oko biegnie czarna przepaska.


Faeton czerwonosternyFaeton czerwonosterny

Phaethon rubricauda

Faeton czerwonosterny (Phaethon rubricauda) to gatunek ptaka oceanicznego z rodziny faetonów. Upierzenie białe z czerwonymi, wydłużonymi sterówkami, czarną plamą przy oku.


Faeton żółtodziobyFaeton żółtodzioby

Phaethon lepturus

Faeton żółtodzioby (Phaethon lepturus) to ptak z rodziny faetonów. Upierzenie białe z czarnymi elementami na skrzydłach i maską biegnącą przez oko. Dziób silny, żółty, lekko zagięty w dół. Ma bardzo długi ogon.

Występowanie i środowisko

To ptaki oceaniczne, żyjące w strefie tropikalnej. Poza okresem lęgowym unikają stałego lądu. Można je więc spotkać na otwartym morzu pojedynczo lub parami, rzadziej w niewielkich grupach. Ich rozmieszczenie odpowiada zwykle pasatom na Oceanie Spokojnym i Indyjskim.

Poniższa tabela zawiera dane na temat występowania opisanych tu gatunków z tej rodziny na różnych kontynentach. Jeżeli jeden gatunek występuje na kilku kontynentach, to jest ujęty we wszystkich tych miejscach.

KontynentLiczba gatunków
Europa0
Azja3
Afryka3
Ameryka Północna2
Ameryka Południowa2
Australia2
Antarktyda0

Tryb życia i zachowanie

Ptaki te nieustannie machają skrzydłami. Ich lot jest szybki. Potrafią nurkować za zdobyczą. Ptaki te są samotnikami i wędrowcami, wracającymi do stałych miejsc lęgowych.

Rozmnażanie

Ptaki te łączą się zazwyczaj w stałe pary. Gniazdują w małych koloniach na wyspach oceanicznych w różnego rodzaju szczelinach skalnych. Odbywają zbiorowe toki w powietrzu. Częsta jest rywalizacja między ptakami w miejscu gniazdowania. Samica składa jedno jajo. Jajo wysiadują samiec i samica, zmieniając się co kilka dni. Okres wysiadywania trwa do 45 dni. Pisklęta są gniazdownikami. Gniazdo opuszczają po 11-15 tygodniach. Pokarm dla swoich piskląt rodzice przynoszą w wolu. Do rozrodu przystępują po 2-5 latach życia.

Pożywienie

Zjadają małe ryby i głowonogi.

Ochrona i zagrożenia

Nie są to ptaki zagrożone w jakikolwiek sposób wyginięciem.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Pióra faetonów mają świetne właściwości wodoodporne. Ptaki te mogą stale przebywać dzięki temu na otwartym morzu.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek - Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/

Największe gniazda ptaków

Największe gniazda ptaków

Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.

Jak dokarmiać ptaki?

Jak dokarmiać ptaki?

Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?

Najmniejsze ptaki na świecie

Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?

Największe ptaki na świecie

Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2015-02-28, RODZ-259
Data aktualizacji artykułu: 2021-10-02Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.