logo

Jeleń, jeleń szlachetny

Jeleń szlachetny, jeleń (Cervus elaphus) to ssak z rodziny jeleniowatych. Samce (byki) są większe od samic (łań). Ciało pokryte brązowym futrem latem, szarym zimą. Kark i brzuch u samców nieco ciemniejszy. Na zadzie znajduje się jasna plama (lustro). Poroże (wieniec) występuje tylko u samców. Jest masywne i okazałe, mocno rozgałęzione (nawet 30 odgałęzień). Szczytowe rozgałęzienie nazywamy koroną. U rocznych samców poroże jest nie rozgałęzione. Po roku poroże jest zrzucane. Nowe poroże ma już 3-4 rozgałęzienia i w każdym następnym roku pojawiają się 1-2 nowe. Najbardziej okazałe poroże mają samce w wieku 10-15 lat. Zrzucanie poroża odbywa się z końcem zimy lub wczesną wiosną. Wzrost nowego kończy się w sierpniu. Jeleń ma bardzo dobry węch i słuch.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Europa (w tym Polska), północna Afryka, umiarkowana strefa Azji, Ameryka Północna. Preferuje duże lasy liściaste i mieszane, wysokopienne. Unika gęstwin, które uniemożliwiają mu poruszanie się ze względu na poroże. W Polsce największe zagęszczenie występuje w jej północno-zachodniej części.

Poniższa mapa przedstawia obszary występowania wapiti - do niedawna uznawanego za odrębny gatunek jelenia.

Mapa wystepowania wapiti na świecie

Tryb życia i zachowanie

Preferuje środowisko leśne. Aktywny głównie rano i wieczorem. Żyje w małych stadach po kilkanaście osobników. Trzyma się jednego miejsca. Czasem odbywa dalsze wędrówki. Bardzo dobrze pływa. Pokonuje nawet szerokie rzeki i zatoki morskie. Jest płochliwy i bojaźliwy. Lubi tarzać się w błocie, choć młode osobniki unikają takich kąpieli.

Pożywienie

Liście, gałązki drzew, jagody, grzyby, rośliny zielne. W zimie zjada korę, wrzosy, nasiona, mchy, porosty. Czasem wchodzą w szkodę rolnikom, żywiąc się kapustą, burakami, ziemniaki i zboża.

Rozmnażanie

Okres godowy nazywa się rykowiskiem. Przypada na wrzesień-październik. Samce walczą ze sobą o samice. Najsilniejszy samiec przegania pozostałe, słabsze samce. Ciąża trwa 235 dni. Samica rodzi w odosobnieniu zwykle 1 młode i karmi je przez 3 miesiące. W kilka dni po urodzeniu młode samodzielnie podążają za matką. Młode przez pół roku mają na ciele jasne cętki.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Jeleń szlachetny to trzeci co do wielkości po żubrze i łosiu ssak parzystokopytny w Polsce.

Jelenie śpią zaledwie kilkanaście minut na dobę.

Pytania

Pytania

Kiedy jelenie zrzucają poroże?

Jeleń zrzuca poroże w okresie od końca lutego do kwietnia. Niestety ludzie często stosują metalowe druty - pułapki, płoszą i tropią bardzo długo zwierzynę aż do skrajnego wyczerpania. Jest to karygodne zachowanie i niezgodne z prawem.

Jak znaleźć poroże jelenia?

Najlepiej poruszać się po okolicy odwiedzanej przez stado na rowerze. Warto zaopatrzyć się w lornetkę. Czasem wykorzystuje się foto-pułapki. Trzeba poznać miejsca i zachowanie zwierzyny. Dokarmianie zwiększa szanse znalezienia poroża w bliskiej odległości od miejsc dokarmiania. Nie wolno jednak samemu dokarmiać zwierząt, trzeba to uzgodnić z leśniczym. Nie jest to łatwe zadanie.

Ile kosztuje poroże jelenia?

Cena jest zależna od stanu poroża, wielkości, kompletności. Ceny wahają się od kilkuset do nawet ponad 3000 zł.

Ile waży jeleń?

Dorosły samiec jelenia (byk) może ważyć wyjątkowo nawet 340 kg, zwykle jednak nie przekracza wagi 260 kg, a samicy 150 kg.

Jak nazywa się samica jelenia?

Samica jelenia to łania. Samiec to byk.
© medianauka.pl, 2013-03-26, GAT-390


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

           Jelenie zmieniają szatę na letnią
           Na świat przychodzą młode jelenie
          Rozpoczyna się rykowisko jeleni
          Samiec jelenia zrzuca poroże
      Rośnie poroże samców jelenia
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Pokrewne gatunki ssaków

ikonaWapiti
Cervus elaphus canadensis
Jeleniowate
Jeleniowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki Kostka
Ilustrowana encyklopedia ssaków Polski - Atlas
Kolorowe skarpetki Miasto
Puzzle 1000 Ssaki
Montessori - Zwierzęta
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.