Jemiołuszka

Jemiołuszka (Bombycilla garrulus) to średniej wielkości ptak z czubem na głowie. Upierzenie pastelowe od popielatego do szarego i brązowego. Podbródek i otoczka wokół oka są czarne. Lotki są czarne i mają żółte zakończenia. Na końcach lotek drugorzędowych występują czerwone płytki. Nogi i dziób są czarne. Ogon krótki. Samiec i samica wyglądają podobnie.

Zdjęcia – galeria

Kliknij obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Tajga o lasotundry Palearktyki. W Polsce zimuje lub przelatuje. W środkowej i południowej części Europy pojawia się w różnej liczebności. W zależności od dostępności pokarmu mogą to być naloty inwazyjne. W innych latach ptaków może być bardzo mało.

Tryb życia i zachowanie

Poza okresem lęgowym jemiołuszka żyje w stadach, podczas nalotów inwazyjnych może ich być w stadzie nawet 1000 osobników. Jest ptakiem wędrownym. Przylot w na przełomie października i listopada, odlatuje w marcu i kwietniu, ostatnie odloty mają miejsce w maju. Nie boi się sąsiedztwa człowieka. Wydaje odgłosy głównie podczas lotu "sriii", "sirrr". Rzadko śpiewa.

Pożywienie

W okresie godowym zjada owady, głównie komary, które chwyta w locie. W okresie od jesieni do wiosny odżywia się jagodami głogu, jemioły, jarzębiny.

Rozmnażanie

Gniazduje na drzewach iglastych. Samica raz do roku znosi 4-5 jaj. W Polsce nie gniazduje.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Panujący przesąd, że duża liczba jemiołuszek będzie oznaczać srogą zimę nie znajduje uzasadnienia, gdyż inwazyjność nalotów tych ptaków późną jesienią zależy od innych czynników.

Pytania

Pytania

Kiedy przylatuje jemiołuszka do Polski i skąd przybywa?

Jemiołuszki do Polski przylatują w październiku i listopadzie. Ptaki te u nas zimują. Jemiołuszki przylatują z Półwyspu Fennoskandzkiego i północy Rosji. To jeden z najbardziej oczekiwanych zimowych gości w zimie.

Kiedy odlatuje jemiołuszka z Polski?

Odloty odbywają się na przełomie marca i kwietnia.
Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Do Polski przylatują na zimowisko jemiołuszki.
         Jemiołuszki odlatują z naszego kraju.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ptaków

ikonaJemiołuszka japońska
Bombycilla japonica
ikonaJemiołuszka cedrowa
Bombycilla cedrorum
Jemiołuszki
Jemiołuszki

Zobacz inne gatunki z tej rodziny.

Jaki ptak znosi najwięcej jaj?

Jaki ptak znosi najwięcej jaj?

Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?

Ile jest ptaków na świecie?

Ile jest ptaków na świecie?

Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?

Największe gniazda ptaków

Największe gniazda ptaków

Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.

Jak dokarmiać ptaki?

Jak dokarmiać ptaki?

Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?

Najmniejsze ptaki na świecie

Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?

Największe ptaki na świecie

Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2013-06-27, GAT-628
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.