Jemiołuszka

Jemiołuszka (Bombycilla garrulus) to średniej wielkości ptak z czubem na głowie. Upierzenie pastelowe od popielatego do szarego i brązowego. Podbródek i otoczka wokół oka są czarne. Lotki są czarne i mają żółte zakończenia. Na końcach lotek drugorzędowych występują czerwone płytki. Nogi i dziób są czarne. Ogon krótki. Samiec i samica wyglądają podobnie.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Jemiołuszka (Bombycilla garrulus)

© fotomaster - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Tajga o lasotundry Palearktyki. W Polsce zimuje lub przelatuje. W środkowej i południowej części Europy pojawia się w różnej liczebności. W zależności od dostępności pokarmu mogą to być naloty inwazyjne. W innych latach ptaków może być bardzo mało.

Tryb życia i zachowanie

Poza okresem lęgowym jemiołuszka żyje w stadach, podczas nalotów inwazyjnych może ich być w stadzie nawet 1000 osobników. Jest ptakiem wędrownym. Przylot w na przełomie października i listopada, odlatuje w marcu i kwietniu, ostatnie odloty mają miejsce w maju. Nie boi się sąsiedztwa człowieka. Wydaje odgłosy głównie podczas lotu "sriii", "sirrr". Rzadko śpiewa.

Pożywienie

W okresie godowym zjada owady, głównie komary, które chwyta w locie. W okresie od jesieni do wiosny odżywia się jagodami głogu, jemioły, jarzębiny.

Rozmnażanie

Gniazduje na drzewach iglastych. Samica raz do roku znosi 4-5 jaj. W Polsce nie gniazduje.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Panujący przesąd, że duża liczba jemiołuszek będzie oznaczać srogą zimę nie znajduje uzasadnienia, gdyż inwazyjność nalotów tych ptaków późną jesienią zależy od innych czynników.

Pytania

Pytania

Kiedy przylatuje jemiołuszka do Polski i skąd przybywa?

Jemiołuszki do Polski przylatują w październiku i listopadzie. Ptaki te u nas zimują. Jemiołuszki przylatują z Półwyspu Fennoskandzkiego i północy Rosji. To jeden z najbardziej oczekiwanych zimowych gości w zimie.

Kiedy odlatuje jemiołuszka z Polski?

Odloty odbywają się na przełomie marca i kwietnia.




Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Do Polski przylatują na zimowisko jemiołuszki.
         Jemiołuszki odlatują z naszego kraju.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ptaków


Jaki ptak znosi najwięcej jaj?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Ile jest ptaków na świecie?
Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.77 / 69.23%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2013-06-27, GAT-628




©® Media Nauka 2008-2023 r.