Logo Media Nauka

Facebook

Kapibara (Hydrochoerus hydrochaeris)
Zdjęcie zbiorów ZOO w Opolu © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Kapibara

Kapibara (Hydrochoerus hydrochaeris) to największy na świecie gryzoń, żyjący w stadach na podmokłych terenach Ameryki Południowej. Na lądzie jest nieporadny, szybko się męczy, ale w wodzie świetnie pływa i nurkuje. Może pod wodą przebywać 5 minut. Kapibara ma masywną głowę, brak ogona. Przednie stopy posiadają po cztery palce połączone słabo wykształconą błoną pławną. Tylne stopy mają po trzy palce.

Występowanie i środowisko

Zamieszkuje lasy Ameryki Południowej, głównie obszary bagniste i leśne w pobliżu rzek. Szczególnie dużo można ich spotkać w lasach tropikalnych.

Tryb życia i zachowanie

Kapibara żeruje w nocy. To szkodnik plantacji. W nocy żeruje, a w dzień chowa się w gęstwinie. Nie oddala się zanadto od zbiorników wodnych. W chwili zagrożenia wydaje przeraźliwy głos, ostrzegający pozostałych osobników stada, chowających się wówczas w wodzie. Świetnie pływa i nurkuje. Tworzy niewielkie stada, w których znajduje się co najwyżej jeden samiec. To zwierzę towarzyskie, tworzy grupy złożone z 10-100 osobników.

Morfologia i anatomia

Kapibara osiąga 130 cm długości ciała i waży od 35 do 65-70 kg. Nie posiada ogona. Tylne kończyny są dłuższe od przednich. W okolicy nosa znajdują się gruczoły zapachowe, które mają związek z hierarchią w grupie. Identyfikacja poszczególnych osobników jest realizowana również z udziałem gruczołów zapachowych, ale umieszczonych w okolicy odbytu.

Pożywienie

Trawa, wodne rośliny, płody rolne, kora młodych drzew.

Rozmnażanie

Gody odbywają się w wodzie. Ciąża trwa 165-170 dni. Samica rodzi 3-4 młode, które są w pełni rozwinięte i ważą około 1-1,5 kg. Samica karmi młode przez 2-4 miesiące. Dojrzałość płciową kapibary osiągają po 12-18 miesiącach.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Kapibara to największy gryzoń świata.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2011-09-18, GAT-61
Pokrewne gatunki ssaków

Zapytanie nie zostało wykonane poprawnie!

Kapibary
Kapibary

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.
Polecamy w naszym sklepie

Montessori - Zwierzęta
Leniwce Puzzle
Biblioteczka Montessori. Przyroda
Puzzle 1000 Ssaki
Kubek zwierzęta świata
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.