logo

Koszatka

Koszatka (Dryomys nitedula) to gatunek ssaka z rodziny popielicowatych. Ciało z wierzchu ma popielatą lub rudą barwę. Od spodu jest żółtawe. Przez bok głowy od nosa do uszu biegnie ciemna pręga. Ogon owłosiony, ale nie tworzy gęstej kity. Uszy są cieliste. Oczy duże, ciemne.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Koszatki żyją w Europie oraz w Azji. W Polsce występują tylko na wschodzie i południu kraju. Są rzadko spotykane. Ssak ten zamieszkuje przede wszystkim lasy liściaste. W Karpatach można spotkać koszatkę także w lasach iglastych. Dociera do strefy kosodrzewiny.

Tryb życia i zachowanie

Koszatka żeruje na drzewach i na ziemi. Prowadzi jednak zasadniczo nadrzewny tryb życia. To ssak o nocnej aktywności. Zapada w długi sen zimowy. Trwa on od października do kwietnia. Zimę spędza pod ziemią zwykle pośród korzeni. Maksymalna długość życia to 4 lata, zwykle jednak 2 lata.

Morfologia i anatomia

Koszatka dorasta do 11 cm długości ciała bez ogona. Ogon ma 8-9 cm długości. Gryzoń ten waży 17-28 g.

Pożywienie

Zjada owoce i nasiona, pąki, korę. Rzadziej poluje na owady, zjada ptasie jaja i pisklęta.

Rozmnażanie

Gniazduje w dziuplach lub w ptasich, opuszczonych gniazdach. Sama czasem też buduje gniazda. Mają wówczas kulisty kształt z bocznym wejściem. Okres rozrodu trwa od maja do sierpnia. Samica w ciągu roku rodzi 1 lub rzadziej 2 razy po 2-4 młode. Ciąża trwa do 25 dni.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce koszatka podlega ochronie gatunkowej.© medianauka.pl, 2018-09-02, GAT-3928


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

       Okres aktywności koszatki.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Pokrewne gatunki ssaków

ikonaOrzesznica
Muscardinus avellanarius
ikonaŻołędnica
Eliomys quercinus
Popielicowate
Popielicowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.Polecamy w naszym sklepie

Ilustrowana encyklopedia ssaków Polski - Atlas
Montessori - Zwierzęta
Kubek zwierzęta świata
Zoologia ssaki
Kolorowe skarpetki Miasto
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.