Popielica szara

Popielica szara (Glis glis) dawniej po prostu popielica lub plich, to gryzoń z rodziny popielicowatych występujący również w naszym kraju. Popielica ma futerko popielate, puszysty ogon. Ma małe uszy i duże, czarne oczy. Była odławiana ze względu na cenne futro. W Polsce chroniona.

Występowanie i środowisko PL

Obszar występowania popielicy szarej to Europa środkowa, południowa i wschodnia, Azja Mniejsza, Palestyna, Iran, Kaukaz. Zamieszkuje lasy liściaste (najczęściej lasy dębowe i bukowe) i rzadziej mieszane. Czasem zamieszkuje parki i sady. W naszym kraju jest nieliczna, spotykana głównie na południu kraju.

Tryb życia i zachowanie

Aktywna w nocy i o zmierzchu. Jest zwierzęciem nadrzewnym, schodzi jednak czasem na ziemię. Jest zwinniejsza niż wiewiórka. Zakłada gniazda w dziuplach oraz norkach w ziemi. Zapada w długi sen zimowy, który trwa od października do kwietnia. Popielica żyje do 9 lat.

Morfologia i anatomia

Osiąga rozmiary do 35 cm długości ciała, w tym ogon ma długość do 16 cm. Masa ciała zwykle nie przekracza 120 g, maksymalnie 250 g.

Pożywienie

Zjada nasiona i owoce drzew (żołędzie, orzechy, kasztany, bukiew), czasem owady. Gromadzi jesienią zapasy na zimę.

Rozmnażanie

Popielica buduje kuliste gniazdo. Wyprowadza jeden miot w roku, w którym na świat przychodzi 2-9 młodych. Ciąża trwa miesiąc. Młode otwierają oczy po 3 tygodniach. Laktacja trwa 6 tygodni. Po roku młode stają się dojrzałe płciowo.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce znajduje się pod ochroną. Jest u nas nieliczna.

Ciekawostki

Popielica stanowiła przysmak starożytnych Rzymian. Była nawet hodowana do celów konsumpcyjnych w specjalnych, glinianych naczyniach.

Latem to jeden z najbardziej żarłocznych ssaków.

To największy gatunek popielicowatych w Polsce.

Synonimy

W literaturze można spotkać następujące synonimy dla określenia nazwy tego gatunku:

Pytania

Pytania

Czy popielicę można trzymać w domu?

Nie w przypadku popielicy szarej. Hodować można inny gatunek. To popielica afrykańska. Zwierzątko to trzyma się w terrarium lub dużej klatce, nigdy pojedynczo. O popielicy afrykańskiej przeczytasz poniżej (patrz karta gatunku - pędzlogon zwinny).Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

     Popielica odbywa sen zimowy
      Trwa okres aktywności życiowej popielicy

Pokrewne gatunki ssaków


Ile śpią ssaki?
Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak
Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak
Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?
Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?

Powiązane quizy

Ssaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
19.48 / 64.93%
2024-01-20Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz – Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015
  • pod red. Kazimierza Kowalskiego – Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975
  • Praca zbiorowa – Ilustrowana encyklopedia ssaków Polski - atlas, ISBN 978-83-7705-871-8, P.H.W. FENIX 0
  • Włodzimierz Serafiński, Ewa Wielgus-Serafińska – Ssaki zwierzęta świata, ISBN 83-01-05877-3, PWN 1988
  • Alfred Brehm – Życie zwierząt. Ssaki, PWN 1963
  • Praca zbiorowa – Ilustrowana encyklopedia ssaków Polski - atlas, ISBN 978-83-7705-871-8, P.H.W. FENIX 0

© medianauka.pl, 2012-12-29, GAT-214
Data aktualizacji artykułu: 2022-04-20
Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.