
Żołędnica
Żołędnica (Eliomys quercinus) to gatunek ssaka z rodziny popielicowatych, występujących także w Polsce. Futerko z wierzchu popielato-rude, spód biały z żółtym odcieniem. Wokół oczu ciemna plama sięgająca aż za uszy. Ogon puszysty, zakończony kitą, zbudowaną z ciemniejszych włosów z jasnymi zakończeniami. Ma duże uszy i oczy, nos jest różowy.
Występowanie i środowisko PL
Europa, północna Afryka. Skrajnie nieliczna w Polsce. Występuje głównie na południu kraju. Lasy liściaste i mieszane. W górach dochodzi do 2000 m n.p.m. Ostatnie obserwacje pochodzą z 1998 roku z okolic Babiej Góry.
Tryb życia i zachowanie
Jest aktywna w nocy. Prowadzi nadrzewny tryb życia. Schronienie znajduje w dziuplach. Zapada w długi sen zimowy. Śpi od września lub października do końca kwietnia. Zimuje kilka osobników w jednym gnieździe. Nie boi się sąsiedztwa człowieka. Nierzadko nocuje na strychach. Sama buduje gniazda w kształcie kuli.
Morfologia i anatomia
Żołędnica osiąga do 29,5 długości ciała, z czego 8-13,5 cm przypada na ogon. Osiąga od 45 do 120 g wagi ciała.
Pożywienie
Zjada owoce, nasiona i owady, ślimaki, pisklęta i jaja ptasie. Głównie zjada żołędzie, orzechy i jagody.
Rozmnażanie
Buduje gniazda. Wyprowadza dwa mioty w roku w cieplejszych rejonach, u nas zwykle jeden miot w roku (w czerwcu). W miocie samica rodzi 3-6 młodych. Ciąża trwa 23 dni. Młode otwierają oczy po 18 dniach, po roku są dojrzałe płciowo.
Ochrona i zagrożenia NT
Gatunek ten bliski zagrożenia wymarciem. Ma status NT w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce znajduje się pod ochroną.
Zdjęcia - galeria
© medianauka.pl, 2013-01-03, GAT-245 OpisKalendarz przyrody
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ● ● ● ▸ ◂ ● ● ● Trwa okres snu zimowego żołędnicy ● ◂ ▸ Na świat przychodzą młode żołędnicy. Drugi miot w Polsce występuje rzadko. ◂ ● ● ● ● ▸ Trwa okres aktywności życiowej żołędnicy