Królik europejski

Królik dziki, królik europejski lub po prostu królik (Oryctolagus cuniculus) to ssak z rodziny zającowatych, podobny do zająca, jest jednak od niego znacznie mniejszy. Ciało pokryte brunatno-szarym futerkiem, białym od strony brzusznej. Na nogach futro staje się żółtawe. Uszy krótsze niż u zająca, ich wierzchołki są ciemne. Na wardze górnej występują liczne włosy zatokowe. Hodowle królika doprowadziły do wytworzenia ponad 100 ras różniących się mocno od siebie wyglądem i wielkością. Króliki bywają także zwierzętami laboratoryjnym, są także hodowane w domach.

Zdjęcia – galeria

Kliknij obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Obszar występowania dzikiego królika to pierwotnie południowo-zachodnia Europa, północno-zachodnia Afryka. Aklimatyzowany w wielu obszarach świata. W Australii rozmnożył się nadmiernie. Można go spotkać w Polsce. Największe zagęszczenie gatunku w naszym kraju występuje w środkowej części Polski (Łódź, Toruń, Bydgoszcz).

Preferuje tereny suche, nizinne. Występuje na terenach otwartych, w lasach i parkach, sadach i ogrodach.

Obszar występowania naturalnego zaznaczono kolorem czerwonym, kolorem zielonym zaznaczono obszary, na których królik został introdukowany.

Tryb życia i zachowanie

Króliki żyją w stadach. Kopią nory pod ziemią, najczęściej na skraju lasu. Są to rozbudowane systemy z kilkoma wejściami. Do komory lęgowej prowadzi korytarz o długości nawet 2 m. Króliki są aktywne w nocy i o zmierzchu. Króliki żyją w parach, czasem grupy liczące do 20 osobników. W grupie zawiązuje się system hierarchii społecznej.

Morfologia i anatomia

Najważniejszym zmysłem jest zapach. Wzrok reaguje najlepiej na ruch. Długość ciała wynosi od 35 cm do 45 cm, ogona - 7 cm. Ciężar ciała od 1,4 kg do 2,5 kg

Pożywienie

Króliki jedzą trawę, w tym siano, korę drzew, bulwy roślin.

Rozmnażanie

Samica po ciąży trwającej 28-33 dni rodzi 3-10 nagich i ślepych młodych. Samica odwiedza młode w norze rzadko - czasem zaledwie raz w ciągu dnia. Chroni w ten sposób młode przed drapieżnikami. Młode otwierają oczy po 7-10 dniach. Wyprowadza kilka miotów w roku. Po 4-12 miesiącach młode są już dojrzałe płciowo.

Ochrona i zagrożenia EN

Gatunek ten jest zagrożony wyginięciem - przypisuje się mu bardzo wysokie ryzyko wymarcia w stanie dzikim w niedalekiej przyszłości. Ma status EN w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Królik dziki (Oryctolagus cuniculus)Na obszarach naturalnego występowania jest gatunkiem bliskim zagrożenia wymarciem. Na obszarach, gdzie go introdukowano, jest nadmiernie rozpowszechniony (Australia). W Polsce nie jest gatunkiem zagrożonym. Jest u nas gatunkiem obcym, sprowadzonym w XIX w. Jest to też ssak łowny z okresem ochronnym.

Ciekawostki

U królików ponad połowa poczętych zarodków nie zostaje urodzona na skutek częstych poronień i resorpcji.

Królika udomowiono w państwie rzymskim około 2000 lat temu.

Potomkiem dzikiego królika jest królik domowy.

Podgatunki

Wyróżniamy następujące podgatunki:

 • Oryctolagus c. cuniculus, (Linnaeus, 1758)
 • Oryctolagus c. algirus, (Loche, 1858)
 • Oryctolagus c. brachyotus, Trouessart, 1917
 • Oryctolagus c. cnossius, Bate, 1906
 • Oryctolagus c. habetensis, Cabrera, 1923
 • Oryctolagus c. huxleyi, Haeckel, 1874
Pytania

Pytania

Ile żyje królik?

Króliki żyją do 9 lat.

Co jedzą króliki?

Króliki jedzą rośliny zielne, a w okresie zimy korzenie, bulwy, korę i siano.

Jak widzą króliki?

Króliki mają oczy, które najlepiej rejestrują ruch. Dzięki usytuowaniu oczu po bokach głowy, pole widzenia jest bardzo duże i obejmuje kąt niemalże 360°. Królik słabiej widzi okolice własnego nosa. Królik lepiej nas widzi siedząc do nas bokiem niż przodem. Usytuowanie oczu utrudnia zwierzęciu ocenę odległości. Ocena odległości polega na ocenie wielkości i ostrości przedmiotu w polu widzenia i jego paralaksy. Nie ma pewności, czy króliki rozpoznają kolory.

Ile trwa ciąża u królika?

Ciąża u królika trwa 28-33 dni.

Czy można kąpać królika?

W zasadzie królików się nie kąpie. Królik sam dba o swoją higienę. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy królik się bardzo ubrudzi, ale nawet wówczas należy stosować raczej wilgotną ściereczkę niż lustro wody. Jeżeli jest już to konieczne, to woda musi być letnia, w bardzo małej ilości, bez mydła, szamponów itp. Myjemy wyłącznie miejsca brudne. Unikamy głowy, szczególnie uszu. Dlaczego królików się nie kąpie? Królik po kąpieli może się poważnie rozchorować.

Kiedy małe króliki wychodzą z gniazda?

Młode króliki opuszczają gniazdo po około 3 tygodniach od chwili narodzin.

Dziki królik a zając - czym się różnią?

Królik jest znacznie mniejszy od zająca, ma krępą sylwetkę, krótsze uszy. Umaszczenie obu gatunków jest podobne. Króliki w odróżnieniu od zająców kopią nory. Zające biegają na długie dystanse, króliki zaś są wolniejsze i nie pokonują tak dużych odległości w ucieczce.
Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

    W tym okresie rozmnażają się w Polsce dzikie króliki.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ssaków

ikonaZając szarak
Lepus europaeus
ikonaZając bielak
Lepus timidus
ikonaZając wełnisty
Lepus oiostolus
ikonaKrólak brazylijski
Sylvilagus brasiliensis
ikonaZając polarny
Lepus arcticus
ikonaZając wielkouchy
Lepus californicus
Zającowate
Zającowate

Zobacz inne gatunki z tej rodziny.

Rekord szybkości w rozprzestrzenianiu się

Rekord szybkości w rozprzestrzenianiu się

Na obce gatunki należy uważać. Niewiele trzeba, aby sprowadzony do parku, ogrodu, stawu obcy gatunek wydostał się z hodowli i skolonizował ogromne obszary.

Ile śpią ssaki?

Ile śpią ssaki?

Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?

Najmniejszy ssak

Najmniejszy ssak

Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?

Największy ssak

Największy ssak

Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

 • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
 • pod red. Kazimierza Kowalskiego – Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975
 • Praca zbiorowa – Ilustrowana encyklopedia ssaków Polski - atlas, ISBN 978-83-7705-871-8, P.H.W. FENIX 0
 • Alfred Brehm – Życie zwierząt. Ssaki, PWN 1963
 • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz – Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015

© medianauka.pl, 2013-02-09, GAT-329
Data aktualizacji artykułu: 2022-05-03
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.