Zającowate

Zającowate (Leporidae) to rodzina ssaków, która liczy dziś około 50 gatunków w 8 rodzajach. Zaliczamy do nich zające, króliki, tapeti i inne. W Polsce żyją 3 gatunki z tej rodziny ssaków.

Wygląd

Wszystkie gatunki wyglądają podobnie. Tylne kończyny znacznie dłuższe od przednich, długie uszy, ciało pokryte miękkim i puszystym futerkiem, krótki ogon.

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.


Królik dziki, królik europejskiKrólik dziki, królik europejski PL

Oryctolagus cuniculus

Królik to ssak z rodziny zającowatych, mniejszy od zająca, spotykany na całym świecie, udomowiony 2000 lat temu i hodowany przez człowieka do dziś. Znamy ponad 100 różnych ras.


Zając bielakZając bielak PL

Lepus timidus

Zając bielak to rzadko występujący w Polsce przedstawiciel zającowatych, który zimą ma piękne, śnieżnobiałe futro, za wyjątkiem krańców uszu. Jest aktywny nocą.


Zając polarnyZając polarny

Lepus arcticus

Zając polarny (Lepus arcticus) to ssak z rodziny zającowatych o białym futrze. Tylko końce uszu są czarne. Latem u niektórych osobników z wierzchu futro szarzeje. Futro jest bardzo gęste.


Zając szarakZając szarak PL

Lepus europaeus

Zając szarak jest jednym z największych przedstawicieli zającowatych. Jest pospolity w naszym kraju. Ma bardzo duże i silne nogi oraz serce. Bardzo szybko biega.


Zając wielkouchyZając wielkouchy

Lepus californicus

Przedstawiciel rodziny zającowatych, żyjący w Ameryce Północnej. Futro jest szare od strony grzbietowej i jaśniejsze od strony brzusznej. Ogon jest czarny z wierzchu, tworząc prążek przedłużający się w kierunku grzbietu.

Inne gatunki

  • Lepus americanus
  • Lepus capensis
  • Lepus saxatilis
  • Zajączek błotny (Nesolagos netscheri)
  • Pentolagos furnessi
  • Królik skalisty (Pronolagus crassicaudatus)
  • Romerolagus diazi
  • Tapeti (Sylvilagus brasiliensis)
  • Królik karłowaty (Sylvilagus idahoensis)

Występowanie i środowisko

Występują na całym świecie poza Antarktydą. Preferują otwarte tereny, choć można je spotkać także w lasach i w górach.

Tryb życia i zachowanie

Są dobrymi biegaczami. Najszybsze potrafią osiągnąć prędkość 70 km/h. Nie gromadzą zapasów na zimę i nie zapadają w sen zimowy. Dobrze pływają. Niektóre gatunki kopią nory.

Morfologia i anatomia

Brak danych.

Rozmnażanie

Zwykle bardzo płodne. Miot przypada kilka razy w roku. Ciąża trwa 26-42 dni. Samica rodzi 2-8, a czasem więcej młodych, które są pokryte cienkim futerkiem i są ślepe oraz bezradne. Jedak młode już po 3,5 miesiąca są zdolne do rozrodu. W sumie jedna samica w roku może powić 30 młodych.

Pożywienie

Są roślinożerne. Wydalają dwa rodzaje kału (zjawisko cekotrofii). Jeden jest miękki i wilgotny, który jest zjadany i trawiony powtórnie. Wówczas wydalają twardy i suchy.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Królik został zwierzęciem udomowionym i jest hodowany dla mięsa, skóry i dla przyjemności w domach.

Królik europejski sprowadzony do Australii przez Normanów w Anglii w XVIII i XIX wieku tak się rozmnożył, że stał się poważną plagą na tym kontynencie. Wyginięcie niektórych torbaczy było prawdopodobnie spowodowane plagą królików.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2014-01-08, RODZ-60


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Zając szarak
     

W tym okresie na świat mogą przychodzić kolejne młode zająca szaraka w 3-4 miotach w roku

Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2018 r.