Narwalowate
Narwalowate, wale białe (Monodontidae) to rodzina ssaków, która liczy dziś 2 gatunki w 2 rodzajach. W Bałtyku można spotkać 1 gatunek z tej rodziny ssaków.
Wygląd
Wygląd zewnętrzny różny, ale cechy anatomiczne podobne. Mają szczątkową płetwę grzbietową. U narwala górny siekacz przekształca się w długi, charakterystyczny cios.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Delphinapterus leucas
Białucha, zwana też walem białym, to waleń z rodziny narwalowatych, spotykany w Bałtyku. Żyje w małych stadach. Wydaje głośne dźwięki kiedy głowa jest nad wodą. Odbywa regularne wędrówki.

Monodon monoceros
Narwal to waleń z rodziny narwalowatych. Narwal ma dwa zęby, a u samców lewy ząb stale rośnie, przekształcając się w szpiczasty, spiralny cios. Narwale żyją w małych grupach. Zimą wędrują nieco na południe.
Występowanie i środowisko
Zamieszkują przybrzeżne wody mórz arktycznych. Białucha jest czasem obserwowana w Bałtyku.
Tryb życia i zachowanie
Oba gatunki żyją w niewielkich stadach. Odbywają sezonowe wędrówki.
Morfologia i anatomia
Szyja ma zdolność do wyginania się ze względu na nie połączone kręgi szyjne.
Rozmnażanie
Ciąża trwa 14 miesięcy. Samica zwykle rodzi tylko 1 młode.
Pożywienie
Narwalowate zjadają ryby, skorupiaki i głowonogi.
Ciekawostki
Od czasów średniowiecznych odławiano narwale dla ciosów, które przypominały ludziom rogi mitycznego jednorożca. Sporządzano z niech np. berła.
© medianauka.pl, 2014-01-09, RODZ-93