Nawałniki

Nawałniki, nawałnikowate (Hydrobatidae) to rodzina ptaków z rzędu rurkonosych, do której zaliczamy 18 gatunków. W Polsce nawałniki nie występują.

Upierzenie nawałników jest najczęściej ciemne. Przeważają brązy, czerń, szary z białym. Dziób jest krótki i zakrzywiony, z rurką u nasady. charakterystyczne jest też wysokie czoło.

Występowanie i środowisko

Ptaki te występują na wszystkich oceanach świata poza Arktyką. Nawałniki żyją na pełnym oceanie. Najliczniej występują wokół Antarktydy.

Tryb życia i zachowanie

Ptaki te nie są płochliwe. Często podążają za statkami. Sposób żerowania sprawia, iż wydaje się, że ptak chodzi po wodzie.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi od 14 do 26 cm, rozpiętość skrzydeł od 32 do 56 cm, a ciężar ciała od 25 do 68 g.

Rozmnażanie

Ptaki te gnieżdżą się w norach pośród kamieni, korzeni w koloniach na niedostępnych wyspach. Samica znosi zwykle 1 jajo, które wysiaduje przez 40-50 dni.

Pożywienie

Polują na małe ryby, głowonogi, zjadają też plankton i resztki.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny. Kliknij nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Inne gatunkiPowiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.76 / 69.2%
2024-01-18Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN — Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek — Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/

Jaki ptak najgłębiej nurkuje?
Wśród ptaków mamy także takie, które opanowały środowisko wodne. Który z gatunków najgłębiej nurkuje?
Jaki ptak najszybciej pływa?
Wśród ptaków mamy także takie, które opanowały środowisko wodne. Który z gatunków najszybciej pływa?
Które ptaki gniazdują najdalej?
Bieguny to rejony o ekstremalnych warunkach pogodowych. Jak daleko w tych warunkach ptaki mogą się rozmnażać i wysiadywać jaja?
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

© medianauka.pl, 2019-01-13, RODZ-750
Data aktualizacji artykułu: 2021-10-02©® Media Nauka 2008-2023 r.