Pancernikowate

Pancernikowate (Dasypodidae) to rodzina ssaków, która liczy dziś 21 gatunków. W Polsce nie mamy przedstawicieli pancerników. Ich mięso jest jadalne.

Są to zwierzęta, które mają na grzbiecie szereg tarczek kostnych okrytych warstwą rogową. Przypomina to pancerz, którym zwierze jest okryte. Grzbiet jest skąpo owłosiony, stron brzuszna jest owłosiona i nie posiada tarczek.

Występowanie i środowisko

Żyją w Ameryce Południowej i Północnej. Zajmują jałowe tereny, sawanny, półpustynie i pustynie.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzą nocny tryb życia i większość czasu spędzają w głębokich tunelach, które same kopią. Dni spędzają zwinięte w kłębek.

Morfologia i anatomia

Temperatura ciała zmienna. Zęby trzonowe nie mają korzeni i szkliwa. Stale rosną.

Rozmnażanie

Ciąża jest przedłużona. U niektórych samic stwierdzono nawet 12 embrionów tej samej płci.

Pożywienie

Większość odżywia się owadami (głównie mrówkami i termitami), ale zjadają też bezkręgowce i małe kręgowce. Dietę uzupełniają pokarmem pochodzenia roślinnego.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Wbrew pozorom pancerz nie jest skuteczną ochroną przed drapieżnikami. Pancerniki zatem ratują się głównie ucieczką lub błyskawicznym zagrzebaniem się w ziemi.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:


Inne gatunki




Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN — Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz — Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015
  • Praca zbiorowa — Encyklopedia zwierząt Ssaki, ISBN 83-85-85152-05-9, Elipsa 1991
  • pod red. Kazimierza Kowalskiego — Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975
  • Alfred Brehm — Życie zwierząt. Ssaki, PWN 1963
  • Praca zbiorowa — Wielka Encyklopedia Przyrody. Ssaki, ISBN 83-7079-784-9, MUZA SA 1997

Ile śpią ssaki?
Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak
Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak
Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?
Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?

© medianauka.pl, 2014-01-08, RODZ-61
Data aktualizacji artykułu: 2022-07-30



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.