logoPancerniki

Pancerniki (Dasypodidae) to rodzina ssaków, która liczy dziś 20 gatunków w 9 rodzajach. W Polsce nie mamy przedstawicieli pancerników. Ich mięso jest jadalne.

Wygląd

Są to zwierzęta, które mają na grzbiecie szereg tarczek kostnych okrytych warstwą rogową. Przypomina to pancerz, którym zwierze jest okryte. Grzbiet jest skąpo owłosiony, stron brzuszna jest owłosiona i nie posiada tarczek.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Bolita, pancernik kulowatyBolita, pancernik kulowaty

Tolypeutes tricinctus

Bolita, nazywany także pancernikiem kulowatym, to szczerbak, który potrafi w chwili zagrożenia zwinąć się w prawie idealną kulę. Żyje w Brazylii.


Pancernik włochatyPancernik włochaty

Chaetophractus villosus

Pancernik włochaty, zwany też szczeciniastym, to ssak z rodziny pancerników o charakterystycznym wyglądzie. Pancernik włochaty ma najbardziej obfite owłosienie ze wszystkich pancerników.


Peba, pancernik długoogonowyPeba, pancernik długoogonowy

Dasypus novemcinctus

Peba, którą nazywamy też pancernikiem długoogonowym lub tatusją, to szczerbak, który ma ciało pokryte pancerzem, ma dość długi ogon i długie uszy. Kopie nory. Żyje w małych grupach.

Inne gatunki

 • pichiciago (Burmeisteria retusa)
 • Cabassous centralis
 • Cabassous chacoensis
 • Cabassous tatouay
 • kabassu (Cabassous unicinctus)
 • Calyptophractus retusus
 • Chaetophractus vellerosus
 • pancernik karłowaty, mysz pancerna (Chlamyphorus truncatus)
 • pancernik białowłosy (Euphractus sexcinctus)
 • pancernik olbrzymi (Priodontes maximus)
 • Tolypeutes matacus
 • pancernik mały (Zaedyus pichi)

Występowanie i środowisko

Żyją w Ameryce Południowej i Północnej. Zajmują jałowe tereny, sawanny, półpustynie i pustynie.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzą nocny tryb życia i większość czasu spędzają w głębokich tunelach, które same kopią. Dni spędzają zwinięte w kłębek.

Morfologia i anatomia

Temperatura ciała zmienna. Zęby trzonowe nie mają korzeni i szkliwa. Stale rosną.

Rozmnażanie

Ciąża jest przedłużona. U niektórych samic stwierdzono nawet 12 embrionów tej samej płci.

Pożywienie

Większość odżywia się owadami (głównie mrówkami i termitami), ale zjadają też bezkręgowce i małe kręgowce. Dietę uzupełniają pokarmem pochodzenia roślinnego.

Ciekawostki

Wbrew pozorom pancerz nie jest skuteczną ochroną przed drapieżnikami. Pancerniki zatem ratują się głównie ucieczką lub błyskawicznym zagrzebaniem się w ziemi.

© medianauka.pl, 2014-01-08, RODZ-61

Polecamy w naszym sklepie

Montessori - Zwierzęta
Animalium
Pakiet Zwierzęta Polski - Rośliny Polski
Leniwce Puzzle
Kolorowe skarpetki urodzinowe
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.