Pancernikowate

Pancernikowate (Dasypodidae) to rodzina ssaków, która liczy dziś 21 gatunków. W Polsce nie mamy przedstawicieli pancerników. Ich mięso jest jadalne.

Wygląd

Są to zwierzęta, które mają na grzbiecie szereg tarczek kostnych okrytych warstwą rogową. Przypomina to pancerz, którym zwierze jest okryte. Grzbiet jest skąpo owłosiony, stron brzuszna jest owłosiona i nie posiada tarczek.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Bolita beazylijskaBolita beazylijska

Tolypeutes tricinctus

Bolita, nazywany także pancernikiem kulowatym, to szczerbak, który potrafi w chwili zagrożenia zwinąć się w prawie idealną kulę. Żyje w Brazylii.


Pancernik dziewięciopaskowyPancernik dziewięciopaskowy

Dasypus novemcinctus

Peba, którą nazywamy też pancernikiem długoogonowym lub tatusją, to szczerbak, który ma ciało pokryte pancerzem, ma dość długi ogon i długie uszy. Kopie nory. Żyje w małych grupach.


Puklerznik sześciopaskowyPuklerznik sześciopaskowy

Euphractus sexcinctus

Puklerznik sześciopaskowy (Euphractus sexcinctus) to gatunek ssaka z rodziny pancernikowatych. Dawna jego nazwa to pancernik białowłosy. Ciało pokryte płytkami, które na grzbiecie stanowią 6 rzędów i są ruchome.


Włosopuklerznik kosmatyWłosopuklerznik kosmaty

Chaetophractus villosus

Pancernik włochaty, zwany też szczeciniastym, to ssak z rodziny pancerników o charakterystycznym wyglądzie. Pancernik włochaty ma najbardziej obfite owłosienie ze wszystkich pancerników.

Inne gatunki

 • kabassu północny (Cabassous centralis)
 • kabassu argentyński (Cabassous chacoensis)
 • kabassu wielki (Cabassous tatouay)
 • kabassu jednopaskowy (Cabassous unicinctus)
 • puklerzowiec skryty (Calyptophractus retusus)
 • włosopuklerznik andyjski (Chaetophractus nationi)
 • włosopuklerznik wrzaskliwy (Chaetophractus vellerosus)
 • puklerzniczek karłowaty (Chlamyphorus truncatus)
 • pancernik pampasowy (Dasypus hybridus)
 • pancernik większy (Dasypus kappleri)
 • pancernik włochaty (Dasypus pilosus)
 • pancernik nizinny (Dasypus sabanicola)
 • pancernik siedmiopaskowy (Dasypus septemcinctus)
 • pancernik reliktowy (Dasypus yepesi)
 • zębolita olbrzymia (Priodontes maximus)
 • bolita południowa (Tolypeutes matacus)
 • puklerzyk różowy (Zaedyus pichi)

Występowanie i środowisko

Żyją w Ameryce Południowej i Północnej. Zajmują jałowe tereny, sawanny, półpustynie i pustynie.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzą nocny tryb życia i większość czasu spędzają w głębokich tunelach, które same kopią. Dni spędzają zwinięte w kłębek.

Morfologia i anatomia

Temperatura ciała zmienna. Zęby trzonowe nie mają korzeni i szkliwa. Stale rosną.

Rozmnażanie

Ciąża jest przedłużona. U niektórych samic stwierdzono nawet 12 embrionów tej samej płci.

Pożywienie

Większość odżywia się owadami (głównie mrówkami i termitami), ale zjadają też bezkręgowce i małe kręgowce. Dietę uzupełniają pokarmem pochodzenia roślinnego.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Wbrew pozorom pancerz nie jest skuteczną ochroną przed drapieżnikami. Pancerniki zatem ratują się głównie ucieczką lub błyskawicznym zagrzebaniem się w ziemi.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

 • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
 • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz - Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015
 • Praca zbiorowa - Encyklopedia zwierząt Ssaki, ISBN 83-85-85152-05-9, Elipsa 1991
 • pod red. Kazimierza Kowalskiego - Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975
 • Alfred Brehm - Życie zwierząt. Ssaki, PWN 1963
 • Praca zbiorowa - Wielka Encyklopedia Przyrody. Ssaki, ISBN 83-7079-784-9, MUZA SA 1997

Ile śpią ssaki?

Ile śpią ssaki?

Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?

Najmniejszy ssak

Najmniejszy ssak

Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?

Największy ssak

Największy ssak

Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?


© medianauka.pl, 2014-01-08, RODZ-61
Data aktualizacji artykułu: 2022-07-30Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.