Pazik brzozowiec

Pazik brzozowiec (Thecla betulae) to motyl z rodziny modraszkowatych. Występuje tu wyraźny dymorfizm płciowy. Samce mają skrzydła z wierzchu brunatne, u samic na pierwszej parze skrzydeł znajduje się pomarańczowa plama. Skrzydła drugiej pary zakończone są małym ogonkiem w rdzawym kolorze. Najbardziej charakterystyczną cechą wyróżniającą ten gatunek jest spód skrzydeł. Jest on żółtawy z pomarańczową plamą, brunatną kreską i pomarańczowym polem z białą obwódką. Gąsienica jest zielona. Na bokach pojawiają się też żółtawe kreski.

Występowanie i środowisko PL

Pazik brzozowiec spotykany jest w Europie i Azji, a w Polsce na terenie całego kraju. Występuje dość rzadko. Najczęściej można go spotkać w śródpolnych zaroślach, gdzie rośnie tarnina, na skrajach lasów, a także w sadach.

Tryb życia i zachowanie

Okres lotu pazika brzozowca trwa od lipca do września. Motyle latają najczęściej wysoko w koronach drzew. Zimują jaja.

Morfologia i anatomia

Motyl ten osiąga 32-38 mm rozpiętości skrzydeł.

Pożywienie

Rośliną żywicielką jest tarnina, a także śliwa, czereśnia i ałycza. Gąsienice wczesną wiosną obgryzają pąki, później same liście. Motyle siadają na kwiatach, jedzą też spadź mszyc.

Rozmnażanie

Występuje tylko jedno pokolenie w ciągu roku. Jaja mają kredową barwę. Przepoczwarzenie następuje w glebie.

Ochrona i zagrożenia

Gatunek nie wymaga ochrony w Polsce.


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

        Okres lotu pazika brzozowca.

Pokrewne gatunki owadów


Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Powiązane quizy

Motyle dzienne Polski — quiz

Liczba pytań: 21
Quiz szkolny
Średni wynik:
13.54 / 64.48%
2024-01-22© medianauka.pl, 2018-06-04, GAT-5172
Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.