Pielęgnica zebra

Pielęgnica zebra (Archocentrus nigrofasciatus) to gatunek ryby okoniokształtnej z rodziny pielęgnic. Grzbiet jest ciemnoszary lub niebieskawy, boki szare, czasami z fioletowym odcieniem. W poprzek boków biegnie 8-9 szerokich, ciemnych pręg o kolorach zależnych od nastroju ryby i środowiska w jakim żyje. Na boku pojawia się także pod pręgami czerwona plama. Płetwy są zielonkawe. Samce mają dłuższe płetwy grzbietową i odbytową. Samiec jest większy od samicy. Znana jest też odmiana albinotyczna.


Pielęgnica zebra (Archocentrus nigrofasciatus)
© Mirko Rosenau - Fotolia.com

Występowanie i środowisko

To gatunek z Ameryki Środkowej (Gwatemala).

Tryb życia i zachowanie

To agresywny gatunek. Lubi grzebać w podłożu.

Pożywienie

Brak danych.

Rozmnażanie

Samica jaja składa na kamieniach. Rodzice larwy przenoszą do specjalnych gniazd - dołków w piasku i często je zmieniają.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.


Zdjęcia - galeria

akwarium

Hodowla - informacje dla akwarystów

Informacje ogólne o gatunku: To waleczny i agresywny gatunek. Można go jednak hodować w akwarium towarzyskim.

Rodzaj akwarium i wyposażenie: Akwarium duże, o długości minimum 130 cm. Na dnie kładziemy kamienie, korzenie, kryjówki. Sadzimy wytrzymałe rośliny

Inne warunki chowu: pH 7.0, twardość wody 5-18°n.

Temperatura: 22-28%deg;C

Pokarm: Podajemy pokarm żywy i suchy.

Ograniczenia prawne:
Czytaj więcej.
(UWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie.)


© medianauka.pl, 2019-02-18, GAT-15592


Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.