Pielęgnice, pielęgnicowate

Pielęgnice, pielęgnicowate (Cichlidae) to duża rodzina ryb słodkowodnych, należących do rzędu okoniokształtnych, do której zaliczamy około 1500 gatunków sklasyfikowanych w 198 rodzajach. Dokładna liczba gatunków nie jest znana.

Wygląd

Pielęgnice mają na ogół wysokie, lekko bocznie spłaszczone ciało, z płetwami średniej wielkości. Istnieją też gatunki o innej budowie ciała. Dużo gatunków charakteryzuje się żywym ubarwieniem.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Labidochromis caeruleusLabidochromis caeruleus

Labidochromis caeruleus

Labidochromis caeruleus to ryba z rodziny pielęgnicowatych. Ma długą płetwę grzbietową, wciętą z rzędem czarnych plamek u jej szczytu, zaokrągloną płetwę ogonową.


Biotodoma wavriniBiotodoma wavrini

Biotodoma wavrini

Biotodoma wavrini to gatunek ryby z rodziny pielęgnicowatych. Łuski srebrzyste. Przez oko biegnie czarna, pionowa przepaska. Na boku, nieco w tylnej części ciała ciemna plama.


Neolamprologus marunguensisNeolamprologus marunguensis

Neolamprologus marunguensis

Neolamprologus marunguensis to gatunek słodkowodnej ryby z rodziny pielęgnicowatych o piaskowym ubarwieniu ciała. Końce płetw niebieskawe.


Neolamprologus sexfasciatusNeolamprologus sexfasciatus

Neolamprologus sexfasciatus

Neolamprologus sexfasciatus to gatunek słodkowodnej ryby z rodziny pielęgnicowatych o piaskowym ubarwieniu tła ciała z sześcioma pionowymi, brązowymi pasami.


Sciaenochromis fryeriSciaenochromis fryeri

Sciaenochromis fryeri

Sciaenochromis fryeri to gatunek ryby z rodziny pielęgnicowatych zaliczany do pyszczaków. Ma niebieskie ubarwienie z delikatnym, poprzecznym prążkowaniem. Płetwa grzbietowa ma długą podstawę.


Nimbochromis linniNimbochromis linni

Nimbochromis linni

Nimbochromis linni to gatunek słodkowodnej ryby z rodziny pielęgnicowatych. Ubarwienie brązowe z grubym deseniem marmurkowym.


Aulonocara baenschiAulonocara baenschi

Aulonocara baenschi

Aulonocara baenschi to gatunek ryby słodkowodnej z rodziny pielęgnicowatych. Ubarwienie żółtawe z obszarami opalizującymi na niebiesko lub fioletowo, szczególnie w okolicy głowy. Płetwy lekko przeźroczyste.


Chalinochromis brichardiChalinochromis brichardi

Chalinochromis brichardi

Chalinochromis brichardi to gatunek ryby słodkowodnej z rodziny pielęgnicowatych. Ubarwienie żółtawe z czarną maską na głowie.


Neolamprologus caudopunctatusNeolamprologus caudopunctatus

Neolamprologus caudopunctatus

Neolamprologus caudopunctatus to gatunek słodkowodnej ryby z rodziny pielęgnicowatych. Ubarwienie bladoróżowe, jasnofioletowe.


Nimbochromis polystigma
Nimbochromis polystigma

Nimbochromis polystigma

Nimbochromis polystigma to gatunek pielęgnicy. Samica ma żółtawo-brązowy, marmurkowy deseń na całym ciele, samiec zaś jest niebieskawy


Oreochromis angolensisOreochromis angolensis

Oreochromis angolensis

Oreochromis angolensis to gatunek ryby słodkowodnej o ciemnym ubarwieniu z rozjaśnioną dolną częścią głowy, jaskrawymi skrajami płetw i różowym odcieniem płetw piersiowych.


Cichla monoculusCichla monoculus

Cichla monoculus

Cichla monoculus to gatunek ryby z rodziny pielęgnicowatych. Samiec posiada hełm na głowie. Ubarwienie zielono-oliwkowe z poprzecznymi, ciemnymi pręgami. Płetwy piersiowe i odbytowa oraz dolna część ogonowej mają czerwonawą barwę.


Maylandia hajomaylandiMaylandia hajomaylandi

Maylandia hajomaylandi

Maylandia hajomaylandi to gatunek pielęgnicy o żółto-bladofioletowym ubarwieniu ciała. Boki pokrywają delikatnie ciemniejsze pręgi pionowe.


Melanochromis johanniiMelanochromis johannii

Melanochromis johannii

Melanochromis johannii to gatunek pielęgnicy o niebieskim ubarwieniu u samca i pomarańczowym u samicy. Przez ciało samca biegną ciemne, poziome pręgi i plamy.


Akara błękitnaAkara błękitna

Aequidens pulcher

Akara błękitna (Aequidens pulcher) to gatunek słodkowodnej ryby z rodziny pielęgnicowatych. Płetwa grzbietowa i odbytowa, szczególnie u samców, jest wydłużona.


Akara pomarańczowopłetwa
Akara pomarańczowopłetwa

Aequidens rivulatus

Akara pomarańczowopłetwa (Aequidens rivulatus) to gatunek ryby z rodziny pielęgnicowatych. Samiec ma pomarańczowe krawędzie płetwy ogonowej i grzbietowej. Jego płetwy piersiowe są żółtawe.


Akara z MaroniAkara z Maroni

Cleithracara maronii

Akara z Maroni, akara marońska to gatunek pielęgnicy. wyraźnie widać uwypuklenie czoła. Ubarwienie zmienne, zwykle brązowawe, z ciemną plamą na boku, która czasem przypomina kształt dziurki od klucza.


Barwniak czerwonobrzuchyBarwniak czerwonobrzuchy

Pelvicachromis pulcher

Barwniak czerwonobrzuchy (Pelvicachromis pulcher) to gatunek ryby słodkowodnej z rodziny pielęgnicowatych, spotykany także w akwariach. Jego płetwy grzbietowa i odbytowa są dłuższe i ostro zakończone.


Czerwieniak dwuplamyCzerwieniak dwuplamy

Hemichromis bimaculatus

Czerwieniak dwuplamy, akara czerwona (Hemichromis bimaculatus) to gatunek ryby z rodziny pielęgnicowatych. Wierzch oliwkowobrunatny lub szaroniebieskawy. Boki są żółtozielonkawe, spód żółtawy. W szacie godowej samiec pojawiają się czerwone elementy


Czerwieniak kongijskiCzerwieniak kongijski

Hemichromis lifalili

Czerwieniak kongijski (Hemichromis lifalili) to to pięknie ubarwiony gatunek pielęgnicy, popularna ryba akwariowa. Barwa intensywnie czerwona z jasnoniebieskimi plamkami.


Księżniczka z Burundi, lirniczkaKsiężniczka z Burundi, lirniczka

Neolamprologus brichardi

Księżniczka z Burundi (Neolamprologus brichardi) to ryba z rodziny pielęgnicowatych. Ma długą i dość wysoką płetwę grzbietową, wciętą, ostro zakończoną płetwę ogonową.


Muszlowiec wielkookiMuszlowiec wielkooki

Neolamprologus ocellatus

Muszlowiec wielkooki to gatunek ryby z rodziny pielęgnic. Ciało lekko bocznie spłaszczone, oczy bardzo duże. Okazałe są płetwy grzbietowa i odbytowa. Ubarwienie jasnobrązowe. Na pokrywach skrzelowych występuje ciemniejsza plama.


Muszlowiec wielopręgiMuszlowiec wielopręgi

Neolamprologus multifasciatus

Muszlowiec wielopręgi to gatunek ryby z rodziny pielęgnicowatych. Ubarwienie beżowe, szarawe, lekko brunatne. Po bokach widoczne poprzeczne, jaśniejsze pręgi.


Naskalnik kędzierzawyNaskalnik kędzierzawy

Julidochromis ornatus

Naskalnik kędzierzawy (Julidochromis ornatus) to gatunek pielęgnicy. Ciało walcowate, wydłużone, białawe z żółtym, różowawym odcieniem z nieregularnymi, poziomymi, brązowymi pręgami.


Naskalnik MarlieraNaskalnik Marliera

Julidochromis marlieri

Naskalnik Marliera (Julidochromis marlieri) to gatunek ryby z rodziny pielęgnicowatych. Ubarwienie żółto-ciemnobrązowe, układające się w skomplikowany żebrowany deseń na bokach ciała, cętki na płetwach i pasy na głowie.


Naskalnik wężogłowyNaskalnik wężogłowy

Julidochromis transcriptus

Naskalnik wężogłowy (Julidochromis transcriptus) to najmniejszy ze skalników, gatunek z rodziny pielęgnicowatych. Na jasnym tle występują oliwkowo-brązowe plamy.


Paletka, dyskowiecPaletka, dyskowiec

Symphysodon aequifasciatus

Paletka, dyskowiec (Symphysodon aequifasciatus) to gatunek ryby słodkowodnej z rodziny pielęgnic o bardzo silnie spłaszczonym bocznie ciele. Przypomina dysk. Płetwy grzbietowa i odbytowa są dość długie. Brak dymorfizmu płciowego.


Pielęgnica brabancka DuboisaPielęgnica brabancka Duboisa

Tropheus duboisi

Pielęgnica brabancka Duboisa (Tropheus duboisi) to gatunek ryby z rodziny pielęgnicowatych. Ubarwienie zmienne, brązowe, ciemnobrązowe, z jasnobrązowym lub niebieskawym poprzecznym pasem na boku ciała, niebieskawą głową.


Pielęgnica EliotaPielęgnica Eliota

Thorichthys ellioti

Pielęgnica Eliota (Thorichthys ellioti) to ryba z rodziny pielęgnicowatych. Na pokrywie skrzelowej znajduje się czarna plama. Czarna plama znajduje się również na boku. Spód czerwonawy, reszta pomarańczowa, brązowawa z poprzecznymi smugami, nakrapiana nieb


Pielęgnica MeekaPielęgnica Meeka

Thorichthys meeki

Pielęgnica Meeka (Thorichthys meeki) to gatunek ryby z rodziny pielęgnicowatych. Wierzch ciała i boki szarawe, z pionowymi, mniej wyraźnymi ciemnymi pręgami i jedną wzdłuż linii bocznej. Spód jest pomarańczowy.


Pielęgnica niebieskołuskaPielęgnica niebieskołuska

Cichlasoma octofasciatum

Pielęgnica niebieskołuska, pielęgnica plamista (Cichlasoma octofasciatum) to ryba z rodziny pielęgnicowatych. Ubarwienie brązowoczerwone z błyszczącymi na niebiesko łuskami. W szacie godowej samice są niemalże czarne.


Pielęgnica nikaraguańskaPielęgnica nikaraguańska

Cichlasoma nicaraguense

Ubarwienie żółtobrązowe, zielonooliwkowe, z ciemnymi prążkami na płetwach, na boku ciemna plama i ciemna linia wzdłuż linii bocznej. Łuski ciemno obrzeżone. Głowa duża, tępo zakończona.


Pielęgnica pawiookaPielęgnica pawiooka

Astronotus ocellatus

Pielęgnica pawiooka, ocznik (Astronotus ocellatus) to ryba z rodziny pielęgnicowatych. Ma wysokie, brązowe, albinotyczne lub czerwonawe ciało z pomarańczowym, czerwonym wzorem po bokach.


Pielęgnica perłowaPielęgnica perłowa

Herichthys cyanoguttatus

Pielęgnica perłowa to gatunek ryby z rodziny pielęgnic, podobna do pielęgnicy niebieskołuskiej, ale mająca od niej bardziej wygrzbiecone ciało i nieco wyższe czoło. Ubarwienie ciemnozielone w niebieskawe plamki. Samica jest od samca trochę mniejsza


Pielęgnica skośnopręgaPielęgnica skośnopręga

Mesonauta festiva

Przez boki ciała biegnie ukośnie czarna pręga. U nasady ogona znajduje się czarna plama. Ubarwienie zwykle szarawe, białawe, w poprzeczne pasy. Pysk ostro zakończony.


Pielęgnica zebraPielęgnica zebra

Archocentrus nigrofasciatus

Grzbiet jest ciemnoszary lub niebieskawy, boki szare, czasami z fioletowym odcieniem. W poprzek boków biegnie 8-9 szerokich, ciemnych pręg o kolorach zależnych od nastroju ryby i środowiska w jakim żyje.


Pielęgniczka AgassizaPielęgniczka Agassiza

Apistogramma agassizii

Pielęgniczka Agassiza (Apistogramma agassizii) to gatunek ryby z rodziny pielęgnicowatych. Ma piękne ubarwienie, żółtoszare, z łuskami błyszczącymi na niebieskawy odcień.


Pielęgniczka dwupasaPielęgniczka dwupasa

Apistogramma bitaeniata

Pielęgniczka dwupasa (Apistogramma bitaeniata) to gatunek ryby słodkowodnej z rodziny pielęgnicowatych. Przez bok ciała biegną dwie jasne pręgi. Płetwa grzbietowa imponująca, bardzo długa, ciemniejsza u nasady.


Pielęgniczka kakaduPielęgniczka kakadu

Apistogramma cacatuoides

Pielęgniczka kakadu (Apistogramma cacatuoides) to gatunek niezwykle atrakcyjnej ryby akwariowej z rodziny pielęgnic. Samce mają wydłużone pierwsze promienie płetwy grzbietowej. Ciało ma walcowaty kształt. Boki są lekko spłaszczone.


Pielęgniczka Nijssena
Pielęgniczka Nijssena

Apistogramma nijsseni

Pielęgniczka Nijssena (Apistogramma nijsseni) to gatunek słodkowodnej ryby z rodziny pielęgnicowatych. Występuje wyraźny dymorfizm płciowy. Ubarwienie samca żółtobrunatne z niebieskawym połyskiem. Na głowie i reszcie ciała samicy ciemne plamy.


Pielęgniczka RamirezaPielęgniczka Ramireza

Mikrogeophagus ramirezi

Pielęgniczka Ramireza (Mikrogeophagus ramirezi) to gatunek ryby słodkowodnej z rodziny pielęgnicowatych. Znane są odmiany złote i niebieskie, a także albinotyczne. To dość łagodna ryba. Jest wrażliwa na choroby.


Pyszczak hełmiastyPyszczak hełmiasty

Cyphotilapia frontosa

Frontoza, pyszczak hełmiasty (Cyphotilapia frontosa) to gatunek ryby słodkowodnej, zaliczanej do rodziny pielęgnic. Ciało jest dość mocno wygrzbiecone, szaroniebieskie z czarnymi, poprzecznymi pasami.


Pyszczak lombardzki
Pyszczak lombardzki
Pyszczak lombardzki

Pseudotropheus lombardoi

Pyszczak lombardzki (Pseudotropheus lombardoi) to ryba z rodziny pielęgnicowatych. Występuje bardzo wyraźny dymorfizm płciowy. Samiec jest ubarwiony na żółto. Na płetwie odbytowej znajduje się jasna plamka.


Pyszczak płaskogłowyPyszczak płaskogłowy

Dimidiochromis compressiceps

Pyszczak płaskogłowy (Dimidiochromis compressiceps) to gatunek ryby słodkowodnej z rodziny pielęgnicowatych. Głowa jest duża proporcjonalnie do wymiarów całego ciała. Wargi wydatne. Pysk wysunięty do przodu.


Pyszczak złocisty
Pyszczak złocisty

Melanochromis auratus

Pyszczak złocisty (Melanochromis auratus) to gatunek ryby słodkowodnej z rodziny pielęgnicowatych z Jeziora Malawi w Afryce. Cechą charakterystyczną tego gatunku są biegnące wzdłuż ciała naprzemiennie czarne i żółte pasy.


Skalar, żaglowiec skalarSkalar, żaglowiec skalar

Pterophyllum scalare

Skalar, żaglowiec skalar (Pterophyllum scalare) to ryba okoniokształtna z rodziny pielęgnicowatych, często spotykana w akwariach. Ryba ta ma kształt w ogólnym zarysie trójkąta, a to dzięki bardzo wysokim płetwom grzbietowej i ogonowej. Jaskrawość pionowych


Szczelinowiec cylindrycznySzczelinowiec cylindryczny

Neolamprologus cylindricus

Szczelinowiec cylindryczny (Neolamprologus cylindricus) to gatunek słodkowodnej ryby z rodziny pielęgnicowatych. Na jasnym tle widoczne szerokie, brązowe, pionowe pasy. Końce płetw niebieskawe.


Szczelinowiec LeleupaSzczelinowiec Leleupa

Neolamprologus leleupi

Szczelinowiec Leleupa (Neolamprologus leleupi) to gatunek ryby należący do pielęgnic. Ma piękne, jednolicie żółte ubarwienie. Płetwa grzbietowa jest długa. Płetwa ogonowa zaokrąglona.


Tilapia MariiTilapia Marii

Tilapia mariae

Tilapia Marii (Tilapia mariae) to gatunek ryby z rodziny pielęgnicowatych. Ubarwienie oliwkowe z wierzchu, żółtawe w dolnej części. Na boku rząd czarnych plam aż do ogona.


Tilapia mozambickaTilapia mozambicka

Oreochromis mossambicus

Tilapia mozambicka (Oreochromis mossambicus) to gatunek pielęgnicy. Ubarwienie białawe. Samiec, który opiekuje się młodymi, ma ciemne ubarwienie.


Tilapia nilowaTilapia nilowa

Oreochromis niloticus

Tilapia nilowa (Oreochromis niloticus) to gatunek ryby z rodziny pielęgnicowatych. Ma wygrzbiecone ciało o krępej budowie. Ciało srebrzyste po bokach, oliwkowozielone z wierzchu, spód jaśniejszy.


UaruUaru

Uaru amphiaccanthoides

Uaru (Uaru amphiacanthoides) to gatunek ryby z rodziny pielęgnicowatych. Ubarwienie zwykle brązowożółte, niebieskawe z ciemną, trójkątną plamą na bokach. Oczy czerwono-żółte. Dobrze widoczna linia boczna.


Ziemiojad paragwajskiZiemiojad paragwajski

Gymnogeophagus balzanii

Ziemiojad paragwajski (Gymnogeophagus balzanii) to gatunek ryby słodkowodnej z rodziny pielęgnicowatych. Najbardziej charakterystyczną cechą tej ryby jest potężne czoło.


Żaglowiec z OrinokoŻaglowiec z Orinoko

Pterophyllum altum

Żaglowiec z Orinoko, żaglowiec wysoki (Pterophyllum altum) to ryba z rodziny pielęgnicowatych. Ubarwienie srebrzyste z ciemnymi, podłużnymi pręgami. Ciało spłaszczone i bardzo wysokie.


Żółtaczek indyjskiŻółtaczek indyjski

Etroplus maculatus

Żółtaczek indyjski, pielęgnica indyjska, żółtaczek (Etroplus maculatus) to gatunek ryby z rodziny pielęgnicowatych. Grzbiet jest niebieskawoszary, brunatny, a boki pomarańczowe lub żółte.

Inne gatunki

 • Abactochromis labrosus
 • Aequidens patricki
 • Alcolapia alcalicus
 • Alcolapia grahami
 • Alticorpus geoffreyi
 • Alticorpus macrocleithrum
 • Alticorpus mentale
 • Alticorpus peterdaviesi
 • Alticorpus profundicula
 • Altolamprologus buescheri
 • Altolamprologus calvus
 • Altolamprologus compressiceps
 • Amphilophus margaritifer
 • Andinoacara biseriatus
 • Andinoacara blombergi
 • Andinoacara latifrons
 • Andinoacara sapayensis
 • barwniak Thomasa (Anomalochroimis thomasi)
 • Anomalochromis thomasi
 • Apistogramma atahualpa
 • Apistogramma baenschi
 • Apistogramma barlowi
 • pielęgniczka żółta (Apistogramma borellii)
 • Apistogramma cinilabra
 • Apistogramma cruzi
 • Apistogramma eremnopyge
 • pielęgniczka peruwiańska (Apistogramma eunotus)
 • Apistogramma gephyra
 • Apistogramma huascar
 • Apistogramma linkei
 • Apistogramma luelingi
 • pielęgniczka czerwonogrzbieta (Apistogramma macmasteri)
 • Apistogramma martini
 • Apistogramma norberti
 • Apistogramma panduro
 • Apistogramma pantalone
 • Apistogramma paulmuelleri
 • Apistogramma rositae
 • Apistogramma rubrolineata
 • Apistogramma similis
 • pielęgniczka boliwijska (Apistogramma staecki)
 • pielęgniczka pięknopłetwa (Apistogramma steindachneri)
 • pielęgniczka trójpręga (Apistogramma trifasciata)
 • Apistogramma urteagai
 • Archocentrus sajica
 • Archocentrus spinosissimus
 • Aristochromis christyi
 • Astatoreochromis straeleni
 • Astatoreochromis vanderhorsti
 • Astatotilapia burtoni
 • Astatotilapia calliptera
 • Astatotilapia paludinosa
 • Astatotilapia stappersii
 • Aulonocara aquilonium
 • Aulonocara auditor
 • Aulonocara brevinidus
 • Aulonocara cf. stuartgranti
 • Aulonocara ethelwynnae
 • Aulonocara gertrudae
 • Aulonocara guentheri
 • Aulonocara hansbaenschi
 • Aulonocara hueseri
 • Aulonocara jacobfreibergi
 • Aulonocara koningsi
 • Aulonocara korneliae
 • Aulonocara maylandi
 • Aulonocara nyassae
 • Aulonocara rostratum
 • Aulonocara saulosi
 • Aulonocara stuartgranti
 • Aulonocara trematocephalum
 • Aulonocranus dewindti
 • Baileychromis centropomoides
 • Bathybates ferox
 • Bathybates graueri
 • Bathybates hornii
 • Bathybates minor
 • Bathybates vittatus
 • Benitochromis batesii
 • Benitochromis conjunctus
 • Benitochromis finleyi
 • Benitochromis nigrodorsalis
 • Benitochromis riomuniensis
 • Benitochromis ufermanni
 • Benthochromis melanoides
 • Benthochromis tricoti
 • Biotodoma sp.
 • Boulengerochromis microlepis
 • Buccochromis lepturus
 • Buccochromis nototaenia
 • Buccochromis rhoadesii
 • Buccochromis spectabilis
 • Bujurquina apoparuana
 • Bujurquina cordemadi
 • Bujurquina eurhinus
 • Bujurquina hophrys
 • Bujurquina huallagae
 • Bujurquina labiosa
 • Bujurquina megalospilus
 • Bujurquina moriorum
 • Bujurquina ortegai
 • Bujurquina pardus
 • Bujurquina robusta
 • Bujurquina syspilus
 • Bujurquina tambopatae
 • Bujurquina zamorensis
 • Callochromis macrops
 • Callochromis melanostigma
 • Caprichromis liemi
 • Caprichromis orthognathus
 • Caquetaia myersi
 • Cardiopharynx schoutedeni
 • Champsochromis caeruleus
 • Champsochromis spilorhynchus
 • Cheilochromis euchilus
 • Chetia brevicauda
 • Chetia flaviventris
 • Chetia gracilis
 • Chetia mola
 • Chetia welwitschi
 • Chilochromis duponti
 • Chilotilapia euchilus
 • Chilotilapia rhoadesii
 • Chindongo ater
 • Chindongo bellicosus
 • Chindongo cyaneus
 • Chindongo demasoni
 • Chindongo elongatus
 • Chindongo flavus
 • Chindongo heteropictus
 • Chindongo longior
 • Chindongo minutus
 • Chindongo saulosi
 • Chindongo socolofi
 • Chromidotilapia cavalliensis
 • Chromidotilapia elongata
 • barwniak Güntera (Chromidotilapia guentheri)
 • Chromidotilapia guntheri
 • Chromidotilapia kingsleyae
 • Chromidotilapia linkei
 • Chromidotilapia mamonekenei
 • Chromidotilapia melaniae
 • Chromidotilapia mrac
 • Chromidotilapia nana
 • Chromidotilapia regani
 • Chromidotilapia schoutedeni
 • Cichlasoma atromaculatum
 • Cichlasoma festae
 • Cichlasoma gephyrum
 • Cichlasoma maculicauda
 • Cichlasoma microlepis
 • Cichlasoma ornatum
 • Cichlasoma salvinii
 • Coelotilapia joka
 • Congochromis pugnatus
 • Congochromis sabinae
 • Congochromis squamiceps
 • Copadichromis atripinnis
 • Copadichromis azureus
 • Copadichromis borleyi
 • Copadichromis chizumuluensis
 • Copadichromis chrysonotus
 • Copadichromis cyaneus
 • Copadichromis cyanocephalus
 • Copadichromis diplostigma
 • Copadichromis geertsi
 • Copadichromis ilesi
 • Copadichromis insularis
 • Copadichromis jacksoni
 • Copadichromis likomae
 • Copadichromis mbenjii
 • Copadichromis melas
 • Copadichromis mloto
 • Copadichromis nkatae
 • Copadichromis parvus
 • Copadichromis pleurostigma
 • Copadichromis pleurostigmoides
 • Copadichromis quadrimaculatus
 • Copadichromis sp. nov. Virginalis Kajose
 • Copadichromis trewavasae
 • Copadichromis trimaculatus
 • Copadichromis verduyni
 • Copadichromis virginalis
 • Coptodon camerunensis
 • Coptodon coffea
 • Coptodon dageti
 • Coptodon discolor
 • Coptodon guineensis
 • Coptodon kottae
 • Coptodon louka
 • Coptodon rendalli
 • Coptodon rheophilus
 • Coptodon walteri
 • Corematodus shiranus
 • Corematodus taeniatus
 • Crenicichla cf. lucius
 • Crenicichla comprssiceps
 • Crenicichla lepidota
 • Crenicichla macrophthalma
 • Crenicichla prenda
 • Crenicichla regani
 • Crenicichla sedentaria
 • Crenicichla sp.
 • Crenicichla wallacii
 • Ctenochromis aff. pectoralis
 • Ctenochromis benthicola
 • Ctenochromis horei
 • Ctenochromis pectoralis
 • Ctenopharynx intermedius
 • Ctenopharynx nitidus
 • Ctenopharynx pictus
 • Cunningtonia longiventralis
 • Cyathochromis obliquidens
 • Cyathopharynx furcifer
 • Cyclopharynx fwae
 • Cyclopharynx schwetzi
 • Cynotilapia afra
 • Cynotilapia aurifrons
 • Cynotilapia axelrodi
 • Cynotilapia chilundu
 • Cyprichromis leptosoma
 • Cyprichromis microlepidotus
 • Cyrtocara moorii
 • Danakilia franchettii
 • Dicrossus filamentosus
 • Dicrossus maculatus
 • Dimidiochromis dimidiatus
 • Dimidiochromis kiwinge
 • Dimidiochromis strigatus
 • Diplotaxodon aeneus
 • Diplotaxodon altus
 • Diplotaxodon argenteus
 • Diplotaxodon ecclesi
 • Diplotaxodon greenwoodi
 • Diplotaxodon limnothrissa
 • Diplotaxodon longimaxilla
 • Diplotaxodon macrops
 • Docimodus evelynae
 • Docimodus johnstoni
 • Eclectochromis lobochilus
 • Eclectrochromis sp.
 • Ectodus descampsi
 • Enantiopos melenogenys
 • Eretmodus cyanostictus
 • Etia nguti
 • Etroplus canarensis
 • żółtaczek cejloński (Etroplus suratensis)
 • Exochochromis anagenys
 • Fossorochromis rostratus
 • Geophagus brachybranchus
 • Geophagus pellegrini
 • ziemiojad perłowy (Geophaqus brasiliensis)
 • ziemiojad czerwonogłowy (Geophaqus steindachneri)
 • Gephyrochromis lawsi
 • Gephyrochromis moorii
 • Gobiocichla ethelwynnae
 • Gobiocichla wonderi
 • Greenwoodochromis bellcrossi
 • Greenwoodochromis christyi
 • ziemiojad argentyński (Gymnogeophagus meridionalis)
 • Haplochromis acidens
 • Haplochromis aelocephalus
 • Haplochromis aeneocolor
 • Haplochromis altigenis
 • Haplochromis angustifrons
 • Haplochromis annectidens
 • Haplochromis antleter
 • Haplochromis apogonoides
 • Haplochromis arcanus
 • Haplochromis argens
 • Haplochromis argenteus
 • Haplochromis artaxerxes
 • Haplochromis azureus
 • Haplochromis bakongo
 • Haplochromis barbarae
 • Haplochromis bartoni
 • Haplochromis bayoni
 • Haplochromis beadlei
 • Haplochromis bicolor
 • Haplochromis bloyeti
 • Haplochromis boops
 • Haplochromis brownae
 • Haplochromis bwathondii
 • Haplochromis cassius
 • Haplochromis cavifrons
 • Haplochromis chilotes
 • Haplochromis chlorochrous
 • Haplochromis chromogynos
 • Haplochromis chrysogynaion
 • Haplochromis cinereus
 • Haplochromis cnester
 • Haplochromis commutabilis
 • Haplochromis coprologus
 • Haplochromis crassilabris
 • Haplochromis crebidens
 • Haplochromis crocopeplus
 • Haplochromis cronus
 • Haplochromis cryptodon
 • Haplochromis cryptogramma
 • Haplochromis decticostoma
 • Haplochromis degeni
 • Haplochromis demeusii
 • Haplochromis dentex
 • Haplochromis desfontainii
 • Haplochromis dichrourus
 • Haplochromis diplotaenia
 • Haplochromis dolichorhynchus
 • Haplochromis eduardianus
 • Haplochromis elegans
 • Haplochromis empodisma
 • Haplochromis erythromaculatus
 • Haplochromis estor
 • Haplochromis exspectatus
 • Haplochromis fasciatus
 • Haplochromis fischeri
 • Haplochromis flavipinnis
 • Haplochromis flavus
 • Haplochromis fusiformis
 • Haplochromis gigas
 • Haplochromis gilberti
 • Haplochromis goldschmidti
 • Haplochromis gowersii
 • Haplochromis gracilior
 • Haplochromis graueri
 • Haplochromis greenwoodi
 • Haplochromis guiarti
 • Haplochromis harpakteridion
 • Haplochromis heusinkveldi
 • Haplochromis hiatus
 • Haplochromis howesi
 • Haplochromis humilior
 • Haplochromis igneopinnis
 • Haplochromis ishmaeli
 • Haplochromis katavi
 • Haplochromis katunzii
 • Haplochromis kujunjui
 • Haplochromis labiatus
 • Haplochromis labriformis
 • Haplochromis lacrimosus
 • Haplochromis laparogramma
 • Haplochromis limax
 • Haplochromis lividus
 • Haplochromis loati
 • Haplochromis longirostris
 • Haplochromis lucullae
 • Haplochromis luluae
 • Haplochromis luteus
 • Haplochromis macrocephalus
 • Haplochromis macrognathus
 • Haplochromis macrops
 • Haplochromis macropsoides
 • Haplochromis maculipinna
 • Haplochromis maisomei
 • Haplochromis mandibularis
 • Haplochromis maxillaris
 • Haplochromis megalops
 • Haplochromis melanopterus
 • Haplochromis melanopus
 • Haplochromis mento
 • Haplochromis michaeli
 • Haplochromis microchrysomelas
 • Haplochromis moeruensis
 • Haplochromis mylergates
 • Haplochromis mylodon
 • Haplochromis nanoserranus
 • Haplochromis nigrescens
 • Haplochromis nigricans
 • Haplochromis nigripinnis
 • Haplochromis nigroides
 • Haplochromis niloticus
 • Haplochromis nubilus
 • Haplochromis nuchisquamulatus
 • Haplochromis nyanzae
 • Haplochromis nyererei
 • Haplochromis obesus
 • Haplochromis obliquidens
 • Haplochromis obtusidens
 • Haplochromis occultidens
 • Haplochromis oligacanthus
 • Haplochromis olivaceus
 • Haplochromis oregosoma
 • Haplochromis orthostoma
 • Haplochromis pachycephalus
 • Haplochromis pappenheimi
 • Haplochromis paradoxus
 • Haplochromis paraguiarti
 • Haplochromis paraplagiostoma
 • Haplochromis paropius
 • Haplochromis parorthostoma
 • Haplochromis parvidens
 • Haplochromis pellegrini
 • Haplochromis percoides
 • Haplochromis perrieri
 • Haplochromis petronius
 • Haplochromis phytophagus
 • Haplochromis piceatus
 • Haplochromis plagiodon
 • Haplochromis plagiostoma
 • Haplochromis plutonius
 • Haplochromis polli
 • Haplochromis prodromus
 • Haplochromis prognathus
 • Haplochromis pseudopellegrini
 • Haplochromis ptistes
 • Haplochromis pundamilia
 • Haplochromis pyrrhocephalus
 • Haplochromis retrodens
 • Haplochromis riponianus
 • Haplochromis rubescens
 • Haplochromis rubripinnis
 • Haplochromis rudolfianus
 • Haplochromis rufocaudalis
 • Haplochromis rufus
 • Haplochromis sauvagei
 • Haplochromis saxicola
 • Haplochromis scheffersi
 • Haplochromis schubotzi
 • Haplochromis schubotziellus
 • Haplochromis schwetzi
 • Haplochromis serranus
 • Haplochromis simotes
 • Haplochromis simpsoni
 • Haplochromis sp. nov. Amboseli
 • Haplochromis sp. nov. Blue Rockpicker
 • Haplochromis sp. nov. Chala
 • Haplochromis sphex
 • Haplochromis squamipinnis
 • Haplochromis squamulatus
 • Haplochromis stigmatogenys
 • Haplochromis sulphureus
 • Haplochromis tanaos
 • Haplochromis teegelaari
 • Haplochromis teunisrasi
 • Haplochromis theliodon
 • Haplochromis thereuterion
 • Haplochromis thuragnathus
 • Haplochromis tridens
 • Haplochromis tweddlei
 • Haplochromis ushindi
 • Haplochromis vanoijeni
 • Haplochromis venator
 • Haplochromis victoriae
 • Haplochromis victorianus
 • Haplochromis vonlinnei
 • Haplochromis worthingtoni
 • Haplochromis xanthopteryx
 • Haplochromis xenognathus
 • Haplochromis xenostoma
 • Haplotaxodon microlepis
 • Harpagochromis sp. nov. frogmouth
 • Hemibates stenosoma
 • Hemichromis cerasogaster
 • Hemichromis cristatus
 • Hemichromis elongatus
 • Hemichromis exsul
 • czerwieniak cętkowany (Hemichromis guttatus)
 • Hemichromis letourneuxi
 • Hemichromis paynei
 • Hemichromis sp.
 • Hemichromis stellifer
 • Hemitaeniochromis spilopterus
 • Hemitaeniochromis urotaenia
 • Hemitilapia oxyrhynchus
 • Herichthys bartoni
 • Herichthys minckleyi
 • Herichthys pantostictus
 • Herichthys steindachneri
 • Heroina isonycterina
 • pielęgnica plamooka (Heros severus)
 • Heterochromis multidens
 • Heterotilapia buettikoferi
 • Heterotilapia cessiana
 • Iodotropheus sprengerae
 • Iodotropheus stuartgranti
 • naskalnik Dickfelda (Julidochromis dickfeldi)
 • naskalnik Regana (Julidochromis regani)
 • Katria katria
 • Konia dikume
 • Konia eisentrauti
 • Labeotropheus fuelleborni
 • Labeotropheus simoneae
 • pyszczak wysmukły (Labeotropheus trewavasae)
 • Labidochromis chisumulae
 • Labidochromis flavigulis
 • Labidochromis freibergi
 • Labidochromis gigas
 • Labidochromis heterodon
 • Labidochromis ianthinus
 • Labidochromis joanjohnsonae
 • Labidochromis lividus
 • Labidochromis maculicauda
 • Labidochromis mathotho
 • Labidochromis mbenjii
 • Labidochromis mylodon
 • Labidochromis pallidus
 • Labidochromis shiranus
 • Labidochromis strigatus
 • Labidochromis textilis
 • Labidochromis vellicans
 • Labidochromis zebroides
 • Laetacara curviceps
 • Laetacara sp.
 • Lamprologus congoensis
 • Lamprologus kungweensis
 • Lamprologus lemairii
 • Lamprologus lethops
 • Lamprologus mocquardi
 • Lamprologus ocellatus
 • Lamprologus ornatipinnis
 • Lamprologus signatus
 • Lamprologus speciosus
 • Lamprologus symoensi
 • Lamprologus tigripictilis
 • Lamprologus tumbanus
 • Lamprologus werneri
 • Lepidiolamprologus elongatus
 • Lepidiolamprologus kendalli
 • Lepidiolamprologus profundicola
 • Lestradea perspicax
 • Lestradea stappersii
 • Lethrinops albus
 • Lethrinops altus
 • Lethrinops argenteus
 • Lethrinops christyi
 • Lethrinops gossei
 • Lethrinops leptodon
 • Lethrinops lethrinus
 • Lethrinops longimanus
 • Lethrinops longipinnis
 • Lethrinops lunaris
 • Lethrinops macracanthus
 • Lethrinops macrochir
 • Lethrinops macrophthalmus
 • Lethrinops marginatus
 • Lethrinops micrentodon
 • Lethrinops microdon
 • Lethrinops microstoma
 • Lethrinops mylodon
 • Lethrinops parvidens
 • Lethrinops stridei
 • Lichnochromis acuticeps
 • Limbochromis robertsi
 • Limnochromis abeelei
 • Limnochromis staneri
 • Limnotilapia dardennii
 • Lipochromis sp. nov. backflash cryptodon
 • Lipochromis sp. nov. black cryptodon
 • Lipochromis sp. nov. small obesoid
 • Lobochilotes labiatus
 • Mayaheros ericymba
 • Mchenga conophoros
 • Mchenga cyclicos
 • Mchenga eucinostomus
 • Mchenga inornata
 • Mchenga thinos
 • pyszczak złocisty (Melanochromis auratus)
 • Melanochromis chipokae
 • Melanochromis dialeptos
 • Melanochromis heterochromis
 • Melanochromis kaskazini
 • pyszczak grubowargi (Melanochromis labrosus)
 • Melanochromis lepidiadaptes
 • Melanochromis loriae
 • Melanochromis melanopterus
 • Melanochromis mossambiquensis
 • Melanochromis mpoto
 • Melanochromis robustus
 • Melanochromis simulans
 • Melanochromis vermivorus
 • Melanochromis wochepa
 • Metriaclima aurora
 • Metriaclima barlowi
 • Metriaclima benetos
 • Metriaclima callainos
 • Metriaclima chrysomallos
 • Metriaclima cyneusmarginatum
 • Metriaclima estherae
 • Metriaclima fainzilberi
 • Metriaclima flavicauda
 • Metriaclima flavifemina
 • Metriaclima glaucos
 • Metriaclima greshakei
 • Metriaclima hajomaylandi
 • Metriaclima koningsi
 • Metriaclima lanisticola
 • Metriaclima lombardoi
 • Metriaclima lundoense
 • Metriaclima mbenjii
 • Metriaclima midomo
 • Metriaclima mossambicum
 • Metriaclima nigrodorsalis
 • Metriaclima nkhunguense
 • Metriaclima pambazuko
 • Metriaclima phaeos
 • Metriaclima pulpican
 • Metriaclima purum
 • Metriaclima pyrsonotos
 • Metriaclima sciasma
 • Metriaclima tarakiki
 • Metriaclima usisyae
 • Metriaclima xanstomachus
 • Metriaclima xanthos
 • Metriaclima zebra
 • pielęgniczka długocierniowa (Microgeophagus altispinosus)
 • Myaka myaka
 • Mylochromis anaphyrmus
 • Mylochromis chekopae
 • Mylochromis ensatus
 • Mylochromis epichorialis
 • Mylochromis ericotaenia
 • Mylochromis formosus
 • Mylochromis gracilis
 • Mylochromis guentheri
 • Mylochromis incola
 • Mylochromis labidodon
 • Mylochromis lateristriga
 • Mylochromis melanonotus
 • Mylochromis melanotaenia
 • Mylochromis mola
 • Mylochromis mollis
 • Mylochromis plagiotaenia
 • Mylochromis spilostichus
 • Naevochromis chrysogaster
 • akarka paskowana (Nannacara anomala)
 • Nanochromis consortus
 • Nanochromis dimidiatus
 • Nanochromis minor
 • Nanochromis nudiceps
 • Nanochromis parilus
 • Nanochromis sp. "Kisangani"
 • Nanochromis splendens
 • Nanochromis teugelsi
 • Nanochromis transvestitus
 • Neolamprologus boulengeri
 • muszlowiec krótki (Neolamprologus brevis)
 • Neolamprologus buescheri
 • Neolamprologus christyi
 • Neolamprologus crassus
 • Neolamprologus falcicula
 • Neolamprologus fasciatus
 • Neolamprologus furcifer
 • Neolamprologus gracilis
 • Neolamprologus hecqui
 • Neolamprologus leloupi
 • Neolamprologus longior
 • Neolamprologus modestus
 • Neolamprologus mondabu
 • Neolamprologus moorii
 • Neolamprologus mustax
 • Neolamprologus niger
 • Neolamprologus petricola
 • Neolamprologus pleuromaculatus
 • Neolamprologus prochilus
 • księżniczka piękna (Neolamprologus pulcher)
 • Neolamprologus savoryi
 • Neolamprologus schreyeni
 • Neolamprologus splendens
 • Neolamprologus tetracanthus
 • Neolamprologus toae
 • Neolamprologus tretocephalus
 • Neolamprologus wauthioni
 • Nimbochromis fuscotaeniatus
 • gębacz plamisty (Nimbochromis livingstonii)
 • Nimbochromis venustus
 • Nyassachromis boadzulu
 • Nyassachromis leuciscus
 • Nyassachromis microcephalus
 • Nyassachromis nigritaeniatus
 • Nyassachromis prostoma
 • Nyassachromis purpurans
 • Nyassachromis serenus
 • Ophthalmotilapia boops
 • Ophthalmotilapia heterodonta
 • Ophthalmotilapia nasuta
 • Ophthalmotilapia ventralis
 • Oreochromis alcalicus
 • Oreochromis amphimelas
 • Oreochromis andersonii
 • Oreochromis aureus
 • Oreochromis chungruruensis
 • Oreochromis esculentus
 • Oreochromis hunteri
 • Oreochromis ismailiaensis
 • Oreochromis jipe
 • Oreochromis karomo
 • Oreochromis karongae
 • Oreochromis korogwe
 • Oreochromis latilabris
 • Oreochromis lepidurus
 • Oreochromis leucostictus
 • Oreochromis lidole
 • Oreochromis mortimeri
 • Oreochromis mweruensis
 • Oreochromis ndalalani
 • Oreochromis placidus
 • Oreochromis rukwaensis
 • Oreochromis salinicola
 • Oreochromis schwebischi
 • Oreochromis squamipinnis
 • Oreochromis tanganicae
 • Oreochromis upembae
 • Oreochromis variabilis
 • Orthochromis kalungwishiensis
 • Orthochromis kasuluensis
 • Orthochromis luichensis
 • Orthochromis luongoensis
 • Orthochromis machadoi
 • Orthochromis malagaraziensis
 • Orthochromis mazimeroensis
 • Orthochromis mosoensis
 • Orthochromis polyacanthus
 • Orthochromis rubrolabialis
 • Orthochromis rugufuensis
 • Orthochromis stormsi
 • Orthochromis torrenticola
 • Orthochromis uvinzae
 • Otopharynx antron
 • Otopharynx argyrosoma
 • Otopharynx auromarginatus
 • Otopharynx brooksi
 • Otopharynx heterodon
 • Otopharynx lithobates
 • Otopharynx ovatus
 • Otopharynx pachycheilus
 • Otopharynx selenurus
 • Otopharynx speciosus
 • Otopharynx spelaeotes
 • Otopharynx tetraspilus
 • Otopharynx tetrastigma
 • Pallidochromis tokolosh
 • Parachromis friedrichsthalii
 • Paracyprichromis brieni
 • Paracyprichromis nigripinnis
 • Parananochromis axelrodi
 • Parananochromis brevirostris
 • Parananochromis caudifasciatus
 • Parananochromis gabonicus
 • Parananochromis longirostris
 • Parananochromis ornatus
 • Paratilapia bleekeri
 • Paratilapia sp. nov. Fiamanga
 • Paratilapia sp. nov. Lac Ihotry
 • Paratilapia sp. nov. Vevembe
 • Paretroplus dambabe
 • Paretroplus damii
 • Paretroplus lamenabe
 • Paretroplus loisellei
 • Paretroplus maromandia
 • Paretroplus menarambo
 • Paretroplus petiti
 • Paretroplus polyactis
 • Paretroplus sp. nov. Dridri mena
 • Paretroplus tsimoly
 • Pelmatochromis buettikoferi
 • Pelmatochromis nigrofasciatus
 • Pelmatochromis ocellifer
 • Pelmatolapia mariae
 • Pelvicachromis humilis
 • Pelvicachromis roloffi
 • Pelvicachromis sp.
 • barwniak szmaragdowy (Pelvicachromis taeniatus)
 • Perissodus eccentricus
 • Perissodus microlepis
 • Petrochromis famula
 • Petrochromis fasciolatus
 • Petrochromis macrognathus
 • Petrochromis orthognathus
 • Petrochromis polyodon
 • Petrochromis trewavasae
 • Petrotilapia chrysos
 • Petrotilapia flaviventris
 • Petrotilapia microgalana
 • Petrotilapia mumboensis
 • Petrotilapia nigra
 • Petrotilapia palingnathos
 • Petrotilapia pyroscelos
 • Petrotilapia xanthos
 • Pharyngochromis acuticeps
 • Placidochromis acuticeps
 • Placidochromis acutirostris
 • Placidochromis argyrogaster
 • Placidochromis chilolae
 • Placidochromis communis
 • Placidochromis electra
 • Placidochromis fuscus
 • Placidochromis hennydaviesae
 • Placidochromis intermedius
 • Placidochromis johnstoni
 • Placidochromis koningsi
 • Placidochromis lineatus
 • Placidochromis longimanus
 • Placidochromis longirostris
 • Placidochromis longus
 • Placidochromis lukomae
 • Placidochromis macroceps
 • Placidochromis macrognathus
 • Placidochromis mbunoides
 • Placidochromis minor
 • Placidochromis minutus
 • Placidochromis msakae
 • Placidochromis nkhatae
 • Placidochromis obscurus
 • Placidochromis ordinarius
 • Placidochromis pallidus
 • Placidochromis phenochilus
 • Placidochromis polli
 • Placidochromis rotundifrons
 • Placidochromis vulgaris
 • Plecodus elaviae
 • Plecodus multidentatus
 • Plecodus paradoxus
 • Prognathochromis sp. nov. long snout
 • Protomelas annectens
 • Protomelas fenestratus
 • Protomelas insignis
 • Protomelas kirkii
 • Protomelas labridens
 • Protomelas macrodon
 • Protomelas marginatus
 • Protomelas pleurotaenia
 • Protomelas similis
 • Protomelas spilonotus
 • Protomelas triaenodon
 • Protomelas virgatus
 • gębacz wielobarwny (Pseudocrenilabrus multicolor)
 • gębacz wielobarwny "Wiktoria" (Pseudocrenilabrus multicolor victoriae)
 • Pseudocrenilabrus nicholsi
 • Pseudocrenilabrus philander
 • gębacz (Pseudocrenilabrus sp.)
 • Pseudosimochromis curvifrons
 • Pseudotropheus benetos
 • Pseudotropheus brevis
 • Pseudotropheus cyaneorhabdos
 • Pseudotropheus elegans
 • pyszczak wydłużony (Pseudotropheus elongatus)
 • Pseudotropheus fuscus
 • Pseudotropheus galanos
 • Pseudotropheus interruptus
 • Pseudotropheus johannii
 • Pseudotropheus lanisticola
 • Pseudotropheus livingstonii
 • Pseudotropheus lucerna
 • Pseudotropheus perileucos
 • Pseudotropheus perspicax
 • Pseudotropheus purpuratus
 • Pseudotropheus socolofi
 • Pseudotropheus sp.
 • pyszczak pomarańczowy (Pseudotropheus tropheops)
 • Pseudotropheus tursiops
 • Pseudotropheus williamsi
 • pyszczak zebra (Pseudotropheus zebra)
 • Pterochromis congicus
 • Ptychochromis curvidens
 • Ptychochromis ernestmagnusi
 • Ptychochromis insolitus
 • Ptychochromis mainty
 • Ptychochromis oligacanthus
 • Ptychochromis sp. nov. Green Garaka
 • Ptychochromoides betsileanus
 • Ptychochromoides itasy
 • Ptychochromoides vondrozo
 • Ptyochromis sp. nov. rainbow sheller
 • Ptyochromis sp. nov. Rusinga oral sheller
 • Pungu maclareni
 • Reganochromis calliurus
 • Rhamphochromis brevis
 • Rhamphochromis esox
 • Rhamphochromis ferox
 • Rhamphochromis woodi
 • Sargochromis carlottae
 • Sargochromis codringtonii
 • Sargochromis coulteri
 • Sargochromis giardi
 • Sargochromis greenwoodi
 • Sargochromis mellandi
 • Sargochromis mortimeri
 • Sargochromis thysi
 • Sarotherodon caudomarginatus
 • Sarotherodon linnellii
 • Sarotherodon lohbergeri
 • Sarotherodon mvogoi
 • Sarotherodon occidentalis
 • Sarotherodon steinbachi
 • Schwetzochromis neodon
 • Sciaenochromis ahli
 • Sciaenochromis psammophilus
 • Serranochromis angusticeps
 • Serranochromis jallae
 • Serranochromis janus
 • Serranochromis longimanus
 • Serranochromis macrocephalus
 • Serranochromis meridianus
 • Serranochromis robustus
 • Serranochromis stappersi
 • Serranochromis thumbergi
 • Simochromis babaulti
 • Simochromis diagramma
 • Simochromis loocki
 • Simochromis margaretae
 • Simochromis marginatus
 • Simochromis pleurospilus
 • Spathodus erythrodon
 • Spathodus marlieri
 • Steatocranus bleheri
 • garbacz hełmiasty (Steatocranus casuarius)
 • Steatocranus gibbiceps
 • Steatocranus glaber
 • Steatocranus irvinei
 • Steatocranus mpozoensis
 • garbacz kataraktowy (Steatocranus tinanti)
 • Steatocranus ubanguiensis
 • Stigmatochromis macrorhynchos
 • Stigmatochromis melanchros
 • Stigmatochromis modestus
 • Stigmatochromis pleurospilus
 • Stigmatochromis woodi
 • Stomatepia mariae
 • pielęgniczka torpedowata (Taeniacara candidi)
 • Taeniochromis holotaenia
 • Taeniolethrinops cyrtonotus
 • Taeniolethrinops furcicauda
 • Taeniolethrinops praeorbitalis
 • Tahuantinsuyoa chipi
 • Tahuantinsuyoa macantzatza
 • Tangachromis dhanisi
 • Tanganicodus irsacae
 • Teleocichla centisquama
 • Teleogramma brichardi
 • Teleogramma depressum
 • Teleogramma gracile
 • Teleogramma monogramma
 • szczelinowiec dwupasy (Telmatochromis bifrenatus)
 • Telmatochromis brachygnathus
 • Telmatochromis dhonti
 • Telmatochromis temporalis
 • Telmatochromis vittatus
 • Thoracochromis albolabris
 • Thoracochromis brauschi
 • Thoracochromis buysi
 • Thoracochromis callichromus
 • Thoracochromis wingatii
 • Thorichthys aureus
 • Thorichthys helleri
 • Thysochromis ansorgii
 • Tilapia bakossiorum
 • Tilapia baloni
 • Tilapia bemini
 • Tilapia bilineata
 • Tilapia brevimanus
 • Tilapia busumana
 • Tilapia bythobates
 • Tilapia cameronensis
 • Tilapia congica
 • Tilapia guinasana
 • Tilapia gutturosa
 • Tilapia imbriferna
 • Tilapia ismailiaensis
 • Tilapia margaritacea
 • Tilapia nyongana
 • Tilapia ruweti
 • Tilapia sparrmanii
 • Tilapia spongotroktis
 • Tilapia tholloni
 • Tilapia thysi
 • Tramitichromis brevis
 • Tramitichromis lituris
 • Tramitichromis trilineatus
 • Tramitichromis variabilis
 • Trematocara caparti
 • Trematocara kufferathi
 • Trematocara macrostoma
 • Trematocara marginatum
 • Trematocara nigrifrons
 • Trematocara stigmaticum
 • Trematocara unimaculatum
 • Trematocara variabile
 • Trematocara zebra
 • Trematocranus brevirostris
 • Trematocranus microstoma
 • Trematocranus pachychilus
 • Trematocranus placodon
 • Triglachromis otostigma
 • Tristramella intermedia
 • Tristramella magdelainae
 • Tristramella sacra
 • Tristramella simonis
 • Tropheops biriwira
 • Tropheops gracilior
 • Tropheops kamtambo
 • Tropheops kumwera
 • Tropheops macrophthalmus
 • Tropheops microstoma
 • Tropheops modestus
 • Tropheops novemfasciatus
 • Tropheops romandi
 • Tropheops tropheops
 • Tropheus annectens
 • Tropheus brichardi
 • Tropheus kasabae
 • pielęgnica brabancka Moora (Tropheus moorii)
 • Tylochromis aristoma
 • Tylochromis bangwelensis
 • Tylochromis elongatus
 • Tylochromis intermedius
 • Tylochromis jentinki
 • Tylochromis labrodon
 • Tylochromis lateralis
 • Tylochromis leonensis
 • Tylochromis microdon
 • Tylochromis mylodon
 • Tylochromis polylepis
 • Tylochromis praecox
 • Tylochromis pulcher
 • Tylochromis regani
 • Tylochromis robertsi
 • Tylochromis sudanensis
 • Tylochromis trewavasae
 • Tylochromis variabilis
 • Tyrannochromis macrostoma
 • Vieja hartwegi
 • Xenochromis hecqui
 • Xenotilapia albini
 • Xenotilapia bathyphilus
 • Xenotilapia burtoni
 • Xenotilapia flavipinnis
 • Xenotilapia leptura
 • Xenotilapia melanogenys
 • Xenotilapia nigrolabiata
 • Xenotilapia ochrogenys
 • Xenotilapia ornatipinnis
 • Xenotilapia sima
 • Xenotilapia spiloptera
 • Xenotilapia tenuidentata
 • Xystichromis sp. nov. Kyoga flameback

Występowanie i środowisko

Ryby te występują w wodach śródlądowych Afryki, Ameryki Południowej i Środkowej, a także Azji. Bardzo dużo gatunków to endemity. W Afryce ponad 99% pielęgnicowatych to gatunki endemiczne, spotykane tylko w jednym zbiorniku! Ponad 200 gatunków pielęgnic stwierdzono w Jeziorze Wiktorii, około 170 w jeziorze Tanganika. W Malawi żyje około 450 gatunków! W Ameryce Południowej około 300 gatunków żyje w rzekach. Niektóre gatunki tolerują słonawą i słoną wodę.

Morfologia i anatomia

Ryby te osiągają rozmiary od 2,5 cm do 90 cm długości ciała. Po obu stronach pyska znajduje się pojedyncze nozdrze. Linia boczna składa się z dłuższej części górnej i krótszej części dolnej (tylnej). Ta druga może być podwójna lub potrójna. Ryby te charakteryzuje również budowa kości gardłowych oraz mięśni gardła. Zęby gardłowe są bardzo zróżnicowane.

Rozmnażanie

Gody są poprzedzone zalotami samców, które w tym okresie stają się bardziej kolorowe. Gębacze (pyszczaki) noszą ikrę w pysku. Niektóre gatunki budują tarlisko. Samice gatunków amerykańskich i azjatyckich składają ikrę na dnie. Gatunki afrykańskie to zwykle gębacze, pozostałe ukrywają ikrę w zakamarkach. Samiec i samica opiekują się jajami. Zdarza się, że opieka rodzicielska trwa nawet wówczas, gdy narybek jest już samodzielny. Są gatunki, które noszą rozwijające się jaja, a także larwy w pysku.

Pożywienie

Ryby te są przystosowane do przyjmowania bardzo różnorodnego pokarmu, bakteryjnego, roślinnego po zwierzęcy w postaci innych ryb.

Ochrona i zagrożenia

Niestety cała grupa z Jeziora Wiktorii jest zagrożona wymarciem. Tilapie mają pewne znaczenie gospodarcze (konsumpcyjne).

Ciekawostki

To bardzo efektowne i poszukiwane ryby do domowych akwariów. W Polsce najczęściej są hodowane skalary, paletki, pielęgnice i pielęgniczki.
Czy ryby śpią?

Czy ryby śpią?

Ryby nie zamykają oczu. Czy zatem zapadają w sen? Jak ryby śpią? Kiedy i skąd wiadomo, że zapadły w sen?

Latające ryby

Latające ryby

Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

Jadowite ryby

Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?

Najszybsza ryba świata

Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2016-07-12, RODZ-431Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.