Frontoza, pyszczak hełmiasty

Frontoza, pyszczak hełmiasty (Cyphotilapia frontosa) to gatunek ryby słodkowodnej, zaliczanej do rodziny pielęgnic. Ciało jest bocznie spłaszczone, dość mocno wygrzbiecone, szaroniebieskie z 5-7 czarnymi, poprzecznymi pasami. Intensywność pasów zależny od nastroju ryb. Przez oko biegnie czarna maska. Samiec jest większy od samicy. Jego ubarwienie jest też bardziej jaskrawe. Na czole ma większy garb tłuszczowy.


Frontoza, pyszczak hełmiasty(Cyphotilapia frontosa)
© Andreas Gradin - Fotolia.com

Występowanie i środowisko

Ryba ta występuje w jeziorze Tanganika w Afryce wschodniej.

Tryb życia i zachowanie

Brak danych.

Morfologia i anatomia

Osiąga maksymalną długość ciała 30 cm. Poszczególne części ciała tego gatunku rosną z różną szybkością.

Pożywienie

Brak danych.

Rozmnażanie

Samica składa 20-30 jaj. Jaja inkubuje w jamie gębowej przez 6-7 tygodni.

LC

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.


Zdjęcia - galeria

akwarium

Hodowla - informacje dla akwarystów

Informacje ogólne o gatunku: To dość spokojna ryba, mało ruchliwa. To gatunek wytrzymały i odporny na choroby, jednak nie znosi podwyższonego poziomu azotu w wodzie.

Rodzaj akwarium i wyposażenie: Dla dwóch samców i czterech samic konieczne jest duże akwarium o pojemności 700 litrów, wyposażone w kryjówki (każda ryba musi mieć swoją grotę). Roślin nie sadzimy lub stosujemy nasadzenia roślinami twardolistnymi. Oświetlenie słabe. Zapewniamy wydajną filtrację.

Inne warunki chowu: Twardość wody: 18-25°n, odczyn pH 8-9.

Temperatura: 24-26 °C.

Pokarm: Jest to gatunek drapieżny, ale w akwarium wszystkożerny. Podajemy małe ryby, kryl, krewetki, dżdżownice, kawałki rybiego mięsa i suchą karmę.

Rozmnażanie: Rozród odbywa się w haremie.

Ograniczenia prawne:
Czytaj więcej.
(UWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie.)


© medianauka.pl, 2016-09-20, GAT-4157
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2018 r.