Piotroszowate

Piotroszowate, paszczakowate (Zeidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu piotroszokształtnych, do której zaliczamy 14 gatunków w 7 rodzajach.

Wygląd

Ciało silnie bocznie spłaszczone, często wysokie. Otwór gębowy jest wysuwany. Oczy duże. Pierwsza połowa płetwy grzbietowej pełna kolców. Łuski drobne. Ubarwienie różnorodne, zależne od gatunku.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Piotrosz, paszczak, ryba Świętego PiotraPiotrosz, paszczak, ryba Świętego Piotra

Zeus faber

Piotrosz, paszczak, ryba Świętego Piotra (Zeus faber) to gatunek ryby z rodziny piotroszowatych. Pośrodku boku znajduje się charakterystyczna duża ciemna plama w jasnej obwódce. Ma w pierwszej części kolczastą płetwę grzbietową.

Inne gatunki

  • Zenopsis conchifer
  • Zeus capensis

Występowanie i środowisko

Atlantyk, Pacyfik, Ocean Indyjski (także Morze Śródziemne).

Rozmnażanie

Zapłodnienie jest najczęściej zewnętrzne. Rodzice nie opiekują się potomstwem.

Pożywienie

Ryby, bezkręgowce (także strzykwy).
Elektryczne ryby

Elektryczne ryby

Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?

Latające ryby

Latające ryby

Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

Jadowite ryby

Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?

Najszybsza ryba świata

Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2019-06-20, RODZ-1006Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.