Ptasznik białokolanowy

Ptasznik białokolanowy (Acanthoscurria geniculata) to jeden z większych gatunków ptasznika o atrakcyjnym ubarwieniu. Ubarwienie samca i samicy jest takie samo. Wszystkie golenie odnóży są białe. Samce są bardziej smukłe niż samice. Dojrzałe samce mają na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne (bulbusy), a na pierwszej parze odnóży krocznych mają haczyki. Odwłok porośnięty jest włoskami pokrytymi drażniącą substancją. Wielkość ciała bez odnóży: 7-9 cm. Wielkość ciała z odnóżami - 20 cm.


Ptasznik białokolanowy(Acanthoscurria geniculata)
Zdjęcie zbiorów ZOO we Wrocławiu © medianauka.pl

Występowanie i środowisko

Ameryka Południowa: Brazylia.

Tryb życia i zachowanie

Jest to dość agresywny pająk. Jest jadowity. Najczęściej jednak zaniepokojony broni się za pomocą drażniących skórę włosków wyczesywanych z odwłoka. Aktywny całą dobę, najbardziej w nocy. Samice żyją do 20 lat, samce znacznie krócej.

Pożywienie

Owady, drobne ptaki, ssaki, płazy i gady.

Rozmnażanie

Po kopulacji samica wytwarza kokon, do którego składa jaja. Małe pajączki są różowe z ciemną plamką na odwłoku. Często obserwowany jest kanibalizm wśród małych pajączków.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Pająki te są kanibalami.


Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2012-05-03, GAT-138
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.