logo

Ptaszor, ptaszor jaskółczy

Ptaszor, ptaszor jaskółczy (Exocoetus volitans) to ryba z rodziny ryb latających. Ryba ta ma długie, silnie umięśnione płetwy piersiowe. Taka budowa umożliwia ptaszorowi lot ślizgowy w powietrzu. Otwór gębowy jest mały. Ciało pokrywają duże łuski.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko

Ptaszor występuje pospolicie w Atlantyku. Jest jednak spotykany w morzach i oceanach całego świata w strefie tropików i rejonów subtropikalnych. Występuje także w Morzu Śródziemnym.

Tryb życia i zachowanie

Ryba ta potrafi latać lotem ślizgowym tuż nad powierzchnią wody, umykając w ten sposób drapieżnikom. Może w ten sposób przelecieć kilkadziesiąt metrów w ciągu kilku sekund lotu.

Pożywienie

Zjada skorupiaki planktonowe.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.© medianauka.pl, 2019-07-04, GAT-635178
Pokrewne gatunki ryb

Ptaszorowate, ryby latające
Ptaszorowate, ryby latające

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.
Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 IUCN
  • Henryk Garbarczyk, Małgorzata Garbarczyk, Leszek Myszkowski - Ryby Encyklopedia Zwierząt, ISBN 978-83-01-15341, KDC - Klub dla Ciebie 2008
  • Stanislav Frank - wielki Alas Ryb, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne 1980
  • Krystyna Kowalska, Jan Maciej Rembiszewski, Halina Rolik - Mały Słownik Zoologiczny - Ryby, ISBN 83-214-0134, Wiedza Powszechna 1980
Polecamy w naszym sklepie

Montessori - Zwierzęta
Pakiet Zwierzęta Polski - Rośliny Polski
Księga zwierząt niemalże niemożliwych
kolorowe skarpetki ryby akwarium
kolorowe skarpetki góra lodowa
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.