Logo Media Nauka

Facebook

Ptaszor, ptaszor jaskółczy (Exocoetus volitans)
© Mannaggia - stock.adobe.com

Ptaszor, ptaszor jaskółczy

Ptaszor, ptaszor jaskółczy (Exocoetus volitans) to ryba z rodziny ryb latających. Ryba ta ma długie, silnie umięśnione płetwy piersiowe. Taka budowa umożliwia ptaszorowi lot ślizgowy w powietrzu. Otwór gębowy jest mały. Ciało pokrywają duże łuski.

Występowanie i środowisko

Ptaszor występuje pospolicie w Atlantyku. Jest jednak spotykany w morzach i oceanach całego świata w strefie tropików i rejonów subtropikalnych. Występuje także w Morzu Śródziemnym.

Tryb życia i zachowanie

Ryba ta potrafi latać lotem ślizgowym tuż nad powierzchnią wody, umykając w ten sposób drapieżnikom. Może w ten sposób przelecieć kilkadziesiąt metrów w ciągu kilku sekund lotu.

Pożywienie

Zjada skorupiaki planktonowe.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2019-07-04, GAT-635178
Pokrewne gatunki ryb

Ptaszorowate, ryby latające
Ptaszorowate, ryby latające

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.
Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 IUCN
  • Henryk Garbarczyk, Małgorzata Garbarczyk, Leszek Myszkowski - Ryby Encyklopedia Zwierząt, ISBN 978-83-01-15341, KDC - Klub dla Ciebie 2008
  • Stanislav Frank - wielki Alas Ryb, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne 1980
  • Krystyna Kowalska, Jan Maciej Rembiszewski, Halina Rolik - Mały Słownik Zoologiczny - Ryby, ISBN 83-214-0134, Wiedza Powszechna 1980Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.